در زمان برگزاری کنکور هنر 1398 تغییری ایجاد نخواهد شد!

با توجه به مشکلات پیش آمده به خاطر سیل در بسیاری از نقاط کشور و تغییر در زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، این شایعه در میان بسیاری از کنکوری های 98 ایجاد شد که امکان دارد زمان برگزاری کنکور کارشناسی هم عقب بیفتد. به همین دلیل سازمان سنجش در تاریخ 31 اردیبهشت ماه طی اطلاعیه ای اعلام کرد امکان تغییر در زمان برگزاری کنکور وجود ندارد.

1. آزمون سراسری دارای یک فرآیند طولانی مدت بوده که بخش کوچکی از آن نرم افزاری و بخش اعظم آن عملیات فیزیکی و میدانی (مستلزم حضور داوطلبان واجد شرایط) استو به عنوان مثال بعد از برگزاری آزمون حدود بیست روز برای جمع‌آوری پاسخنامه‌ها از کل کشور، تصحیح اوراق، استخراج نتایج و اعلام نتایج اولیه زمان لازم است که در دهه اول مرداد معمولا این نتایج اعلام می‌شود، پس از آن فرآیند انتخاب رشته آغاز می شود که این فرایند نیز بیست روز به طول می انجامد، بعد از این مرحله لازم است فهرست اسامی متقاضیان دانشگاه فرهنگیان و یا سایر رشته های خاص که دارای مصاحبه و گزینش هستند استخراج و اعلام گردد. همچنین برگزاری و تصحیح اوراق آزمون عملی برخی از رشته های دانشگاهی از قبیل نقاشی، ارتباط تصویری، موسیقی و … می بایست انجام پذیرد که این امور نیز ۲۰ تا ۲۵ روز زمان می‌برد و با طی این فرایند، نتایج نهایی هر ساله پایان شهریورماه اعلام می‌شود که در این شرایط نیز همواره شروع ترم تحصیلی دانشجویان جدیدالورود با تأخیر حداقل یک تا دوهفته ای مواجه می باشد. لذا در صورت تعویق به هر میزان در زمان برگزاری، در مقایسه با برنامه زمانی فعلی، اعلام نتایج نیز با همان میزان با تأخیر مواجه و شروع تحصیل این دانشجویان را در ترم اول با مشکل روبرو و مسائل و مشکلات غیرقابل جبران در مدیریت آموزشی ـ خدمات دانشجویی و … برای دانشگاه ها ایجاد خواهد نمود.

2. تغییر زمان برگزاری آزمونسراسری باتوجه به فشردگی آزمون ها در تابستان باعث تغییر در سایر آزمون ها از قبیل کاردانی به کارشناسی ناپیوسته، آزمون فنی و حرفه ای و … که قرار است در مرداد و شهریورماه برگزار  شود که قطعاً این تغییرات آشفتگی و مشکلات زیادی را برای سازمان، دانشگاهها و داوطلبان این آزمونها به دنبال خواهد داشت.

3. باتوجه به اینکه برنامه زمانی آزمونهای سازمان سنجش آموزش کشور از یکسال قبل اطلاع رسانی شدهو داوطلبان با توجه به وضعیت زندگی، شغل و تحصیل خود برنامه ریزی کرده اند تغییر آزمون باعث اعتراض های اکثریت داوطلبان خواهد گردید.

4. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان سنجش آموزش کشورپیگیر جدی ارایه تسهیلات لازم برای داوطلبان آسیب دیده مستقیم از حوادث اخیر از مراکز ذیصلاح است که به محض حصول نتیجه به اطلاع داوطلبان عزیز خواهد رسید.

اما علاوه بر این ها در کنکور هنر آزمون های عملی نیز وجود دارد. آزمون های عملی که اصولاً از تاریخ 12 مردادماه تا 2 الی 3 شهریورماه برگزار می شوند و در قبولی نهایی تمامی هنرجویان تاثیر زیادی(حدوداً 40%) دارند. از  آنجایی که از سال 94 تاکنون داوطلبین کنکور هنر ورودی مهرماه شده و در نیمسال اول وارد دانشگاه می شوند در صورتیکه کنکورهنر بخواهد در زمان دیگری برگزار شده و عقب بیفتد، در این صورت زمان ورود داوطلبین به دانشگاه هم می باید عقب بیفتد. از طرفی قبولی در دانشگاه هایی مثل دانشگاه صدا و سیما مصاحبه ی حضوری نیز دارد. با دلایل ذکر شده امکان تغییر در کنکور وجود نداشته و کنکور هنر در بعد از ظهر روز پنج شنبه 13 تیرماه برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *