درصد، تراز یا رتبه! کدام یک برای قبولی مهم تر است؟

بسیار پیش می آید که داوطلبان کنکور سراسری از کسانی که در سال قبل کنکور داده اند و رتبه ی خوبی کسب کرده اند، سوالاتی این چنین می پرسند:
” ادبیات رو چند درصد زدی؟”
” برای اینکه دانشگاه تهران قبول بشم باید چه رتبه ای بیارم؟
“روزی چند ساعت باید درس بخونم؟”
و…

 

پیش از پاسخ به این پرسش ها بگذارید شما را با مفهوم کلمه ی “تراز” آشنا کنیم.

تراز یعنی چه؟

اگر بخواهیم خیلی ساده این کلمه را توضیح دهیم باید این طور بگوییم: “تراز از اختلاف درصد شما با میانگین کشوری هر درس ساخته می شود.”
بگذارید این طور توضیح دهیم. پس از برگزاری کنکور سراسری میانگین کشوری هر درس مشخص می شود. برای مثال هر ساله میانگین درس “درک عمومی هنر” که از دروس مهم کنکور هنر است و در تمام زیر گروه ها موثر است بر اساس اعلام آمار سازمان سنجش بین 1 تا 5 درصد است. حال اگر کسی این درس را 5% بزند، اختلاف زیادی با میانگین کشور نخواهد داشت و یک تراز معمولی می گیرد. (بین 5000 تا 6000) و اگر همین درس درک عمومی هنر را -5% بزند ترازش (4000 تا 3000) خواهد شد که در واقع از تراز میانگین کشور پایین تر است. حال بیایید فرض کنیم هنرجویی موفق می شود درس “درک عمومی هنر” را حدود 35% بزند. یعنی در واقع 30% بالاتر از میانگین کشور باشد. شاید به نظر شما زدن یک درس به میزان 30% موفقیت زیادی نباشد یا کار ساده ای به نظر بیاید(که اگر واقعاً دانش آموز خوبی باشید، اصلاً کار سختی نیست.) اما با  توجه به میانگین کشور که 1 تا 5 درصد بوده، هنرجو اختلافی 30% با میانگین کشور می گیرد که باعث به وجود آمدن ترازی در حدود 9000 تا 10.000 می شود!

به همین دلیل پرسیدن اینکه کدام درس را چند درصد زده ای سؤال درستی نیست! زیرا شما را به اشتباه می اندازد. امکان دارد سال هایی با توجه به سختی و یا آسانی سؤالات میانگین کشوری یک درس تغییر کند و به همین دلیل تراز میانگین هم عوض می شود.

حال تراز به چه دردی می خورد؟

رتبه ی داوطلبان از طریق ترازهایشان به دست می آید. یعنی داوطلبان بر اساس تراز نهاییشان که از مجموع تراز کلیه دروس با ضریب هایشان به دست می آید طبقه بندی می شود و رتبه ها اعلام می گردد.

حال برای قبولی در هر رشته و دانشگاه علاوه بر رتبه و تراز عوامل دیگری مانند سهمیه ی مناطق، سهمیه شهدا، فرهنگیان و… نیز موثر است که در مقاله ای دیگر توضیح خواهیم داد.

اما آنچه که شما برای موفقیت در کنکور باید در داشته باشید، بیشترین درصد ممکن در هر درس است، تا بتوانید از میانگین کشور فاصله گرفته و تراز بالاتری کسب کنید و رتبه ی بهتری را برای خود به دست آورید.

با آرزوی موفقیت برای تمام کنکوری ها

* تمامی حقوق این مقاله برای آموزشگاه هونَر محفوظ است و هرگونه استفاده بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *