متاسفانه یا خوشبختانه در سال های اخیر متقاضیان کنکور هنر ارشد، به طور قابل توجهی افزایش یافته است. هر چند که در چند سال اخیر ظرفیت های ارشد هنر نیز در دانشگاه های معتبر تا حدودی افزایش یافته اما این تعداد به هیچ وجه متناسب با شرکت کنندگان در این آزمون نیست. لازم به ذکر است که بسیاری از این ظرفیت های اضافه شده، مربوط به دانشگاه های غیرانتفاعی و دانشگاه های شهرستان است.

پذیرش دانشجو در دانشگاه های هنر هیچ گاه از استاندارد معینی پیروی نکرده است و سال به سال محتوای آزمون، منابع مناسب برای مطالعه، شکل آزمون عملی و داوری آن را دستخوش تغییر کرده است. از این رو آمادگی برای آزمون کارشناسی ارشد هنر تا حد زیادی با رفتن به کلاس های کنکور امکان پذیر شده است. زیرا اساتید این حوزه، با شناخت نسبت به طراحان سوال و تغییرات هر ساله می توانند هنرجویان خود را برای آزمون به خوبی آماده کنند. از طرف دیگر، تا به حال هیچ منبع مشخص و رسمی برای آزمون ارشد هنر از سوی سازمان سنجش معرفی نشده است و همین مسئله باعث شده منابع متعددی وجود داشته باشد که در بعضی موارد ناکارآمد به نظر می رسند.

سختی دیگر آزمون ارشد هنر در این است که تمامی فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی می توانند در کنکور این رشته به خاطر شناور بودنش شرکت کنند. آزمون مرحله ی اول کنکور کارشناسی ارشد هنر یک آزمون نظری است و عبارت است از چند دسته سوال تستی که به تناسب کد رشته انتخابی داوطلب موظف است به آن ها پاسخ دهد.

هر چند که رشته های طراحی شهری، ساخت و معماری و مجموعه معماری جزو گروه هنر معرفی شده اند، اما در عمل جزو همان رشته های مهندسی است و نمی توان با دروس کنکور ارشد هنر آن ها را پوشش داد. کد رشته های مرتبط هنری عبارتند از: (برای آشنایی با هر یک از مجموعه ها و رشته های زیرگروه شان لطفاً بر روی لینک کلیک فرمایید.)

1353 مرمت و احیای ابنیه و بافت تاریخی
1356 نمایش عروسکی
1357 مجموعه هنرهای نمایشی و سینما
1358 مجموعه هنرهای تصویری و طراحی
1359 مجموعه هنرهای پژوهشی و صنایع دستی
1360 مجموعه هنرهای موسیقی
1362 طراحی صنعتی
1363 فرش
1364طراحی پارچه و لباس

تفاوت کنکور ارشد هنر با کارشناسی در این است که هنرجویان باید سیر مطالعاتیشان بر اساس رشته ای که می خواهند و زیر گروه های همان رشته باشد. که این امر با در نظر گرفتن ضرایب و موارد امتحانی آن ها به راحتی امکان پذیر است. زبان عمومی و تخصصی در تمامی رشته های این آزمون از اهمیت بالایی برخوردار است و می توان گفت درصد بالای زبان انگلیسی تا حدود زیادی تضمین موفقیت شماست.

از طرف دیگر، برخی از رشته ها دارای آزمون مرحله دوم است. این مسئله باعث می شود که در زمان اعلام نتایج اولیه از طرف سازمان سنجش تعداد زیادی بیشتر از ظرفیت پذیرش شوند تا داوران بتوانند در روز آزمون عملی با انتخاب هنرجویان واجد شرایط ظرفیت دانشگاه را تکمیل کنند. به همین دلیل می توان گفت آزمون عملی یا مرحله دوم از اهمیتی حتی بیشتر از مرحله اول برخوردار است. این مسئله همان چیزی است که بسیاری از هنرجویان فارغ التحصیل کارشناسی هنر مد نظر قرار نمی دهند و بدون آمادگی سر جلسه می روند و شکست می خورند. (برای آشنایی با آزمون مرحله دوم بر روی لینک کلیک کنید.)

در آخر لازم به ذکر است که کنکور کارشناسی ارشد هنر نیز، مانند تمامی کنکورهای دیگر در مرحله اول به مشاوره و برنامه ریزی و بعد کلاس، آزمون، منبع و… نیاز دارد. خوشبختانه در چند سال اخیر مؤسسه هونَر در برگزاری کلاس های کنکور ارشد هنر تجربه موفقی داشته که این ادعا را می توانید در بخش “اسامی قبولی های سال های گذشته” مشاهده فرمائید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو تایم مشاوره می توانید با شماره های مؤسسه هونَر تماس حاصل فرمائید.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 1   میانگین: 3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =