تاثیرات پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی بر کنکور هنر 98

Post on 15 دی 1397
by هونر
تعداد بازدید: 489

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

با انتشار اطلاعیه سازمان سنجش در تاریخ 13 دی ماه مبنی بر پذیرش دانشگاه ها تا 85 درصد صرفاً با سوابق تحصیلی، سؤالات و ابهامات زیادی برای هنرجویان و خانواده هایشان به وجود آمده که باعث نگرانی ایشان شده است. در این مقاله به برخی از این سؤالات با توجه به اطلاع از قوانین سنجش و همچنین دفترچه ی سال های گذشته خواهیم داد.

 

پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی چیز عجیبی نیست. در سال های گذشته نیز پذیرش در بسیاری از دانشگاه های سراسری(روزانه و یا شبانه)، غیرانتفاعی و پیام نور با صرفاً سوابق تحصیلی اتفاق می افتاده است. جالب است که بدانید کمتر از 12%  دانشگاه های کشور را دانشگاه های دولتی تشکیل می دهد که بسیاری از آن ها پذیرش در رشته های هنری را هم ندارند! 
در سال گذشته نیز حدود 70% از دانشگاه ها دانشجویان خود را صرفاً با سوابق تحصیلی پذیرش کرده اند. اما این صرفاً با سوابق تحصیلی شامل چه رشته ها و دانشگاه هایی است؟
اکثر دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور. و همین طور حداقل در کنکور هنر شبانه های دانشگاه های دولتی که متقاضی آن رشته ها کم بوده و آزمون عملی ندارند. لازم به ذکر است مثلاً "دانشگاه سوره" با اینکه غیرانتفاعی است اما از سالی که این قانون تصویب شده است همچنان در رشته های سینما، نقاشی و ارتباط تصویری(گرافیک) پذیرشش با کنکور سراسری صورت گرفته است. یا دانشگاه "علم و فرهنگ" در رشته های ارتباط تصویری(گرافیک) و نقاشی و طراحی لباس دانشجویان خود را با کنکور پذیرش می کند. 

این نکته به این معناست که پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی مختص دانشگاه ها و رشته هایی است که متقاضی آن ها کم است. همان طور که در متن اطلاعیه هم آمده برای آن 15% باقی مانده با کنکور سراسری صورت برگزار شده و بر قبولی داوطلبان تاثیر می گذارد. با وجود دانشگاه های کم و معتبر در کنکور هنر می توان گفت تقریباً در تمامی رشته های این کنکور پذیرش با کنکور سراسری صورت خواهد گرفت. از طرف دیگر حتماً به خاطر دارید که به جز رشته های "سینما، صنایع دستی، فرش، باستان شناسی، موزه داری و هنر اسلامی" در باقی رشته های هنری داوطلب می باید در "آزمون مرحله دوم یا آزمون عملی" شرکت نماید. لازم به ذکر است با آنکه رشته ی سینما آزمون عملی ندارد، اما پرطرفدارترین رشته ی کنکور هنر بوده و هر ساله رتبه های برتر را پذیرش می کند.

حال برای مثال، فرض کنید دانش آموزی با داشتن معدل الف(معدل 19 به بالا) متقاضی ادامه تحصیل در رشته ی "نوازندگی ایرانی" است. اما این دانش آموز تا به حال حتی یکبار هم ساز به دست نگرفته است و هیچ تجربه ای در نواختن ساز ندارد. حال چطور با صرفاً سوابق تحصیلی آن هم در دانشگاه هنر یا دانشگاه هنرهای زیبا پذیرش خواهد شد؟ این مثال راجع به تمامی رشته هایی که آزمون عملی دارند صدق می کند. تعداد رشته های هنر و همچنین دانشگاه های معتبر آن(که بسیاری از آن در تهران هستند و شامل دانشگاه های غیرانتفاعی) هم می شود آنقدر کم است و همچنین نیاز به پذیرش در آزمون مرحله دوم دارد که شامل این قانون نخواهد شد. لازم به ذکر است تاثیر نمره ی آزمون عملی در بیشتر رشته ها تا حدود 40% است. همین مسئله نشان می دهد که علاوه بر داشتن دانش تئوری میزان دانش عملی برای داوران کنکور هنر که منجر به پذیرش داوطلبان در دانشگاه های معتبر هنری می شود به چه میزان حائز اهمیت است.

از طرف دیگر، 
امتحانات نهایی برای هنرستانی ها حذف گردیده است! پس چطور می خواهند در کنکور هنر که به نوعی مختص هنرستانی ها برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی از معدل استفاده نمایند؟ اگر بخواهند به نمرات مدارس که با توجه به سلیقه و میزان سختگیری هر معلم داده شده است رجوع کنند، برخلاف قوانین و مصوباتی که منوط بر "ایجاد فرصت برابر آموزشی" است عمل کرده اند. زیرا بسیاری از مدارس (چه دولتی و چه غیرانتفاعی) در ازای دریافت مبلغ می توانند نمره ای غیرواقعی به دانش آموز داده تا صرفاً او با سوابق تحصیلی در دانشگاه قبول شود!

با تمام این نکات ذکر شده، داوطلبان کنکور هنر(چه هنرستانی ها و چه غیرهنرستانی ها) نباید نگران این اطلاعیه و پذیرش 85% درصدی داوطلبان باشند. زیرا این موضوع بیشتر برای کنکورهای ریاضی، تجربی و انسانی که به دلیل تعدد رشته ها و دانشگاه های محل پذیرش که پیش از این هم نیازی به شرکت در آزمون عملی نداشته اند و داوطلبان کمی خواهان ادامه ی تحصیل در این رشته ها می باشند، صدق می کند.

با آرزوی موفقیت برای تمامی شما عزیزان...

* استفاده از این مقاله بدون ذکر منبع خلاف قانون بوده و مؤسسه هونَر حق شکایت را برای مؤلف محفوظ می دارد.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (2)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید
  1. فرزاد
  1. 5 / 5

تنها جایی بودین که تو این حجم زیرنویس اخبار و فیلم ها و ایجاد استرس برای همه کنکوری ها در کشور، یه توضیحی غیر از توضیحات مبهم سازمان سنجشی ارائه داد که آروممون کرد. دمتون گرم!

  پیوست
 
  1. هونر    فرزاد
  1. 5 / 5

از لطف شما ممنونیم

  پیوست
 

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت