ورود بدون کنکور هنرجویان فنی و حرفه ای به دانشگاه از سال 98

Post on 11 آبان 1397
by هونر
تعداد بازدید: 472

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 
مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش‌ و‌ پرورش خبر داد:

ورود بدون کنکور هنر جویان فنی و حرفه ای به دانشگاه از سال 98!

 
 
مدیرکل دفتر فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش از عدم برگزاری کنکور کاردانی فنی وحرفه ای در سال جاری خبر داد و گفت: هنرجویان از سال 98 بدون شرکت در کنکور می‌توانند وارد دانشگاه فنی و حرفه‌ای شوند.
 

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، سید محسن حسینی‌ مقدم با اشاره به اینکه امسال کنکور کاردانی فنی و حرفه‌ای برگزار نمی‌شود، خاطرنشان کرد: بر اساس قانون پنجم و ششم توسعه،وزارت علوم مکلف به ادامه کاردانی پیوسته  است، بنابراین هنرجویان از سال 98 می توانند بدون کنکور وارد دانشگاه فنی و حرفه ای شوند، البته در رشته هایی که تراکم متقاضی وجود داشته باشد پذیرش از طریق برگزاری کنکور صورت می گیرد.

بسیاری از داوطلبان کنکور 98 با خواندن این اطلاعیه به اشتباه افتاده اند و فکر می کنند، کنکور به طور کلی برای آن ها برداشته شده است. در صورتیکه در همین مصاحبه مدیر کل دفتر فنی و حرفه ای وزارت کشور قید کرده است که در رشته هایی که متقاضی آن ها زیاد باشد، کنکور فنی برگزار خواهد شد! در این اطلاعیه از کنکور هنر حرفی به میان نیامده است و قابل ذکر است برخی از رشته های کنکور در فنی و حرفه ای معادل ندارد. برای مثال رشته ی "طراحی صنعتی" که از رشته های پر طرفدار کنکور هنر است جزو رشته هایی است که در فنی و حرفه ای دانش آموزی ندارد.

از طرف دیگر در همین مصاحبه آمده است که برای رشته های پرطرفدار کنکور برگزار خواهد شد. پس حتماً برای رشته های زیر گروه 4 مانند بازیگری، کارگردانی، سینما و... که طرفداران زیادی را علاوه بر دانش آموزان فنی و حرفه ای در رشته های نظری دارد و پذیرش در این رشته ها حتماً منوط به شرکت در آزمون عملی است نمی تواند صرفاً با شرط معدل صورت گیرد. از طرف دیگر در ادامه ی همین مصاحبه آمده است:

 

حسینی مقدم ، ارزشیابی مبتنی بر شایستگی را یکی از برنامه‌ها ی وزارتخانه برای ارتقای کیفیت آموزشی در سال 97 برشمرد و تصریح کرد: هنرجویانی که تمایل به شرکت در کنکور سراسری دارند می‌توانند بنا به علایق خود در هر رشته‌ای در کنکور سراسری شرکت کنند .

 
وی گفت: با توجه به اینکه در سال 97 کنکور کاردانی فنی و حرفه‌ای برگزار نمی‌شود، تمام هنرجویان که از سال گذشته باقی ماندند امسال می‌توانند وارد دانشگاه شوند.
این بخش از گفته های آقای حسینی مقدم کمی گنگ و حتی غیرممکن است. زیرا دروس نظام جدید با دانش آموزان نظام قدیم متفاوت است و در صورتیکه معیار قبولی معدل داوطلبان باشد،  به دلیل عدم یکسان بودن دروس این نوع پذیرش غیرمنصفانه و ناعادلانه است!
 
مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش  از افزایش رشته‌های جدید در فنی و حرفه‌ای خبر داد وعنوان کرد: پس از نیازسنجی این رشته‌ها در سازمان پژوهش وبرنامه ریزی آموزشی، لیست رشته ها برای سال آینده اعلام می شود.
براساس این گفته باید آماده ی افزودن رشته هایی جدید به هنرستان های فنی و حرفه ای باشیم!
0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت