آیا حذف کنکور هنر در سال 98 صحت دارد؟

Post on 16 آبان 1397
by هونر
تعداد بازدید: 822

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

در چند روز اخیر خبری منتشر شده است مبنی بر اینکه کنکور هنر در سال 98 حذف خواهد شد!

این خبر که هیچ منبع موثقی ندارد، باعث نگرانی بسیاری از هنرجویان و خانواده هایشان شده است. در این مقاله سعی خواهیم کرد که با چند دلیل ساده شما را از این نگرانی بی دلیل در بیاوریم.

آیا حذف کنکور هنر حذف خواهد شد؟

پس از مصاحبه ى مدیر کل دفتر فنى و حرفه اى وزارت آموزش و پرورش کشور بسیارى از هنرستانىهایى که داوطلب شرکت در کنکور سراسرى هنر بودند، دچار اشتباه شدند زیرا در این مصاحبه آمدهاست: "مدیرکل دفتر فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش‌ و‌ پرورش خبر داد:

"بر اساس قانون پنجم و ششم توسعه،وزارت علوم مکلف به ادامه کاردانی پیوسته است، بنابراینهنرجویان از سال ٩٨ می توانند بدون کنکور وارد  دانشگاه فنی و حرفه ای شوند. "

این دسته از دواطلبان احتمالاً ادامه ى مصاحبخ ى آقاى حسینى مقدم را نخوانده اند که در ادامه مى گویند: "البته در رشته هایی که تراکم متقاضی وجود داشته باشد پذیرش از طریق برگزاری کنکور صورت میگیرد."

لازم به ذکر است که به ادامه ى تحصیل دانش آموزان فنى و حرفه اى تا مقطع کاردانى اشاره شده است وبر اساس گفته ى آخر ایشان حتى در رشته هایى که در آن متقاضى زیاد باشد، کنکور کاردانى هم برگزارمى شود و این به معناى حذف کنکور سراسرى هنر نیست. 

حذف کنکور هنر به چند دلیل انجام نمى شود:

١. از سال گذشته داوطلبانى وجود دارند که مدرک پیش دانشگاهى آن ها"پیش دانشگاهى هنر" است. ایندسته از داوطلبان نمى توانند به خاطر مدرک پیش دانشگاهى خود در کنکور رشته هاى نظرى هم شرکتکنند! پس تکلیف آن ها چه خواهد شد؟

سازمان سنجش در اطلاعیه ى ٢٦ شهریور ماه خود گفته است: " در کنکور سال ٩٨ از مباحث مشترکسوالات یکسان طرح خواهد شد." 

و اما در مورد کنکور هنر که بسیارى از سوالات دروس تخصصى آن خارج از کتاب بوده است تغییر درنظام آموزشى و کتاب هاى سال دوازدهم رشته هاى فنى و حرفه اى هنرى چه تاثیرى بر دو دستگىسوالات خواهد داشت؟

٢. در کنکور هنر رشته هایى وجود دارند که رشته هاى معادل آن ها در هنرستان ها وجود ندارد و یا درشهرهاى خاصى متمرکز است. 

براى نمونه رشته ى "طراحى صنعتى" جزو رشته هایى است که در دوره ى هنرستان وجود ندارد. پذیرش در کنکور سال ٩٨ در این رشته ها چه طور صورت خواهد گرفت؟یا رشته هایى مثل"آهنگسازى" و "ادبیات نمایشى" هم در دوره ى هنرستان وجود ندارد. 

برخى از رشته ها هم وجود دارد که هنرستان هایى فقط در کلان شهرها رشته هاى آن ها را دارند. مانند"بازیگرى" که در خود استان تهران تنها یک هنرستان این رشته را دارد. آیا در شرایط برابر آموزشىعدالت است که داوطلبى با داشتن استعداد زیاد به دلیل عدم وجود هنرستانى با رشته ى "بازیگرى" ازتحصیل در رشته ى مورد علاقه ى خود باز بماند؟

3.نکته ى مهم دیگر آن است که پذیرش در اغلب رشته هاى هنرى با "آزمون عملى" صورت مى گیرد.در صورتیکه داوطلبان این کنکور بخواهند تنها با شرط معدل خود پذیرش شوند چه تضمینى وجود داردکه کسى که معدل خوبى با پاس کردن دروسى مانند"بهداشت" و "ورزش" به دست آورده در رشته ى"نقاشى" هم استعداد داشته باشد؟

٤.اگر کنکور هنر بخواهد فقط براى داوطلبان سال گذشته برگزار شود، پس تکلیف دانش آموزان نظام جدید چه مى شود؟ 

٥.دانشگاه هایى مانند دانشگاه هنر تهران؛ هنر اصفهان و هنر تبریز که جزو دانشگاه هاى رده اول هنرىکشورى هستند چه مى شوند؟ صندلى هایشان خالى مى ماند؟

با همین دلایل مى توان گفت، حذف کنکور هنر غیرممکن و باعث به وجود آمدن شرایط ناعادلانه آموزشىاست. و مى باید تا نیمه ى دوم بهمن ماه و زمان انتشار دفترچه ى کنکور براى اطلاعات بیشتر صبر کرد.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت