مکان مناسب برای مطالعه

تعداد بازدید: 3055

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

مکان مطالعه مناسب ویژگی های دارد که رعایت آن ها باعث افزایش کیفیت و کمیت مطالعه می شود:

1. برای خواندن درس هم چراغ مطالعه لازم است و هم چراغ سقفی. کاهش نور، موجب خواب‌آلودگی و حواس‌پرتی می شود. ترکیبی از نور زرد وسفید مناسب تر است. در روز نور خورشید که از پنجره می تابد را از دست ندهید.

2. اتاق مطالعه باید به دور از عکس ها و تابلوهای خاطره انگیز باشد که باعث حواس پرتی می شوند.

3. اتاق مطالعه یک دانش آموز کنکوری نباید کامپیوتر یا تلویزیون داشته باشد چون باعث اتلاف وقت شما می شود. برای دیدن DVD آموزشی و اینترنت ضروری (مثل الان!) می توانید از مکان دیگری یا لپ تاپ استفاده کنید.

4. تمیز و مرتب بودن اتاق مطالعه باعث افزایش تمرکز می شود، در اوقات استراحت اتاق خود را مرتب کنید. به هیچ عنوان فرد دیگری اتاق شما را مرتب نکند. این از هر لحاظ به ضرر شماست.

5. کتاب ها و منابع اضافی را به انباری منتقل کنید. حجم زیاد کتاب ها استرس می آورد. از کنکور غول نسازید.

6. مکان مطالعه باید به دور از صداهای مزاحم باشد. (حتی موسیقی ملایم!) البته به دنبال سکوت مطلق نباشید، که در سر جلسه کنکور هم وجود ندارد!

7. مطالعه به حالت خمیده باعث تنفس ناقص و در نتیجه کاهش اکسیژن رسانی خون به مغز می شود، همچنین کمر درد و خستگی به دنبال دارد. مطالعه به حالت لمیده و دراز کش نیز باعث عدم نکته برداری، کاهش دقت و تمرکز، کاهش سرعت مطالعه و خواب آلودگی می شود. از صندلی و میز مطالعه استاندارد خودتان استفاده کنید و همیشه حالتی آماده و با تمرکز داشته باشید.

8. ترجیحاً میز مطالعه رو به پنجره یا تخت خواب نباشد. اگر فضای کافی در اختیار دارید می توانید از مکانی دیگر برای خواب استفاده کنید.

9. میز مطالعه خود را شرطی کنید. از آن برای خوردن، استراحت کردن و فکرکردن به رؤیاها استفاده نکنید. هر لحظه ای که پشت میز قرار دارید فقط مطالعه کنید.

10. از خانواده خود بخواهید وسایلشان را از اتاق شما خارج کنند تا رفت و آمد آنها تمرکز شما را بهم نزند.

11. در پذیرایی و جلو تلویزیون مطالعه نکنید، بازده یادگیری شما را به شدت کاهش می دهد. البته مرور فلش کارت ها و خلاصه ها اشکال ندارد.

12. معمولاً بهترین مکان برای مطالعه منزل است. البته شاید گاهی به کتابخانه رفتن باعث افزایش ساعت مطالعه شود.

13. در اتاق مطالعه نوشیدنی سرد، شکلات، مغز پسته و بادام و میوه داشته باشید و در استراحت های بین مطالعه میل کنید. اما نه روی میز مطالعه!

14. یک وایت برد کوچک روی دیوار اتاق نصب کرده و برنامه مطالعه روزانه را روی آن بنویسید.

15. بر در و دیوار اتاق برگه هایی حاوی نکات و فرمول ها یا جملات انگیزشی و اهداف کوتاه مدت و بلند مدت نصب کنید.

16. از بردن گوشی موبایل به اتاق مطالعه خودداری کنید. حتی در استراحت های کوتاه بین مطالعه به سراغ آن نروید، ظهر یا آخر شب می توانید گوشی خود را چک کنید.

17. دمای مناسب برای اتاق مطالعه ۱۸ تا ۲۰ درجه است، دمای بالا باعث خواب آلودگی و کسالت می شود.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت