تنفس صحیح و نقش آن در کاهش استرس

تعداد بازدید: 2700

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

نحوه تنفس امری بسيار مهم است. هنگام تنفس برای نگه داشتن نفس دربدن و سپس بيرون دادن آن مدت زمانی لازم است تا حركت ريتميک آن حفظ گردد. اين موضوع در هنگام انجام تمرينات ورزشی يا شرايط خاص امر مهمی است. هر انسانی درشرايط خاص و يا بحرانی با استرس روبرو می شود. استرس و فشار روحی به غير از آن كه با شرايط روحی و اعتماد به نفس شخص درارتباط است. با تغذيه و شرايط بدنی وی نيز مرتبط است. ورزش صحيح و تغذيه سالم به بدن كمک می كنند تا در اين مواقع در به دست آوردن اعتماد به نفس و كار كردن و فرمان گرفتن صحيح در شرايط بحرانی موفق تر عمل كند. تحقيقات نشان داده است اشخاصی كه تغذيه سالمی دارند و مرتب ورزش می كنند بسيار كمتر از اشخاص ديگر درشرايط بحرانی عصبی می شوند.

 

تنفس صحيح

هنگام تمرينات ورزشی تنفس و روش دم و بازدم يكی از مهم ترين موضوعات است. تنفس صحيح و درست می تواند انرژی بيشتری را برای بدن حفظ كرده و همچنين بدن را سالم تر نگه دارد. در حالی كه روش غير صحيح آن می تواند انرژی زيادی از بدن گرفته و به سلامت بدن آسيب وارد كند تنفس صحيح همچنين باعث می شود تا انتقال خون از قلب به رگ های بدن بهتر و منظم تر انجام پذيرد. اين موضوع به عملكرد بهتر سيستم لنفاوی انسان نيز كمک می كند . البته فراموش نكنيد نوع هوايی كه تنفس می كنيد نيز بسيار مهم است. هوايی كه تنفس می كنيد به ويژه هنگام انجام تمرينات و حركات ورزشی می بايست پاک و غيرآلوده باشد.

 

روش صحيح تنفس

توجه داشته باشيد كه هنگام تمرينات ورزشی تنفس خود را ريتميک و به طور منظم كنترل كنيد. همچنين دقت كنيد تا حد امكان آرامش بدن را حفظ كرده و از تند تند نفس كشيدن پرهيز كنيد. از طرز نفس كشيدن از طريق دهان نيز برحزر باشيد. البته برای خارج كردن سريع تر هوا می توانید از دهان استفاده كنيد. اما برای دم از دهان استفاده نكنيد. به كارگيری دهان برای عمل دم باعث می شود تا هوا باحجم نامشخص(زياد) وارد بدن گردد بدون اينكه فيلتر شود اما بينی با فيلترهايی كه در قسمت ورودی خود دارد هوای دم را پاكسازی می كند. همچنين بينی با حجم كمتری كه دارد باعث می شود تا حجم هوای دم كنترل شده و به مقدار مورد نياز بدن باشد.

 همچنين تنفس از راه دهان باعث خشكی دهان و گلو نيز می شود كه اين موضوع به خشک شدن آب بدن و كسری انرژی منجر خواهد شد. روش توصيه شده اين است كه دم از راه بينی و بازدم از راه دهان انجام بگيرد. در اين روش البته بهتر است كه هنگام كشيدن هوا به داخل دهان كاملا بسته باشد. البته انجام دم و بازدم(هردو) از راه بينی بيشتر توصيه می شود. در اين روش دهان درهر دو حالت (دم و بازدم) كاملا بسته است.

 همان طور كه قبلا نيز اشاره شد آرامش در هنگام تنفس نيز از اهميت زيادی برخوردار است. پس از انجام تمرينات و يا هنگام استراحت بين هر ست تمرينی سعی كنيد تا به صورت عميق به روش زير چند مرتبه نفس بكشيد:

 اگر سه ثانيه را صرف كشيدن نفس عميق می كنيد(عمل دم) دو برابر آن لازم است تا نفس خود را نگه دارید و سپس سه ثانیه  مدت بازدم. زمان ها بستگی به نوع تنفس شما دارد. اما نسبت ها می بايست رعايت شوند. يعنی اگر دم 2 ثانيه به طول انجاميد نگه داشتن آن بايد 8 ثانيه طول بكشد و بازدم نيز 4 ثانيه باشد بهتر است.

 اين نوع روش تنفس چه برای كسانی كه ورزش می كنند و چه كسانی كه نمی كنند، در روز 3 نوبت و هر نوبت 10 بار توصيه می شود. يا مثلا 10 بار صبح و 10 بار قبل ازخواب. آرام باشيد و نرم و آرام نفس بكشيد. بسته يا باز بودن چشم هايتان مهم نيست. البته شايد بسته بودن آن ها به تمركز بيشترتان كمک كنند.

 

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت