علل خواب آلودگی و خستگی حین مطالعه

تعداد بازدید: 2938

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

مطالعه، زمانی می تواند مفيد و مؤثر واقع شود كه همراه با انگيزه، علاقه، تمركز، عدم خستگی و خواب آلودگی و... باشد. برای جلوگيری از خواب آلودگی در حين مطالعه، دانستن علل آن ضروری است؛ تا بتوان با شناخت و اقدام به برطرف كردن آن ها، مطالعه عميق و ماندگارتری داشت.

 برخی از اين علل:
1. نداشتن انگيزه كافی
يكی ازقوی ترين محرک ها برای فعاليت هايی مانند مطالعه داشتن انگيزه است. اگر بدون هدف و انگيزه (مادی و معنوی) مطالعه كنيم؛ دچار بیحوصلگی، خستگی و در نهايت، خواب آلودگی خواهيم شد.

2. اشتغالات فكری زياد
اگر در طول روز، بيش از ظرفيت و توان خود برنامه داشته باشيم به طوری كه زمان استراحت را نيز دربرگيرد؛ خسته خواهيم شد. كه اين خستگی منجر به خواب آلودگی می شود.

3. نداشتن برنامه منظم
افرادی كه تحت برنامه درسي خاصی هستند(حوزه، دانشگاه، مدرسه و...) كمتر دچار خواب آلودگی در حين مطالعه می شوند. اما، اگر بخواهيم بدون برنامه ريزي و نظم مطالعه كنيم؛ احتمالاً خواب آلوده خواهيم شد.

4. ضعيف بودن پايه درسی
اگر پايه درسی قوی باشد؛ یادگيری مطالب سطوح بالاتر بهتر صورت می گيرد. اما، در صورت ضعيف بودن پايه درسی؛ شخص مطالب سطوح بالاتر را نمی فهمد و چون حجم اين گونه مطالب(كه برايش قابل فهم نيست) زياد می شود؛ دچار خستگی و در نهايت خواب آلودگی خواهد شد.

5. فاصله زياد بين درس و مطالعه
اگرشخص، مطالعه و مباحثه درس داده شده را به تعويق اندازد؛ درس ها روی هم انباشته می شود و هنگام مطالعه آن دروس؛ به علت نفهميدن مطالب و خستگی ذهن، ممكن است دچار خواب آلودگی شود.

6. عدم دقت و پردازش فكری
مطالعات سطحی كه با دقت همراه نيستند. تنها به صورت حفظ، در حافظه كوتاه مدت باقی مانده و زود فراموش می شوند و هنگام مطالعه مجدد، خستگی ذهن را به همراه دارند كه منجر به خواب آلودگی خواهد شد.

7. خستگی چشم، در اثر مطالعه
يكی از علل خستگی چشم؛ خيره شدن به كتاب و دقت زياد بر روی كلمات و حروف آن است. چشم ها پس از مدتی مطالعه، خسته و دچار سوزش خواهند شد و پلک ها تمايل به روي هم افتادن پيدا می كنند؛ كه خواب آلودگی را به دنبال خواهد داشت.

8. نگرانی روحی
زمانی كه انسان از نظر روحی نشاط و آرامش ندارد مطالعه يا هر كار فكری ديگری برايش مشكل خواهد بود. لذا اگر در مورد درسی كه مطالعه می كند، نگرانی از استاد داشته باشد؛ نگران خراب شدن امتحان باشد يا آينده غير روشنی برای خود تصوير كرده باشد؛ تمركز لازم برای مطالعه را نخواهد داشت و هنگام مطالعه، خواب آلودگی به سراغش می آيد.

9. صحيح ننشستن و صحيح تنفس نكردن
تكيه كردن و دراز كشيدن در وقت مطالعه؛ زمينه خواب آلودگی را فراهم می كند. در بعضی حالات نشستن، مانند حالت قوز(كه ريه ها جمع شده و به راحتی باز و بسته نمی شوند)؛ تنفس به خوبی انجام نمی گيرد كه خود عاملی برای ايجاد خواب آلودگی است.

10. بی خوابی يا عدم فاصله از خواب
قوای جسمی و فكری بدن، پس از مدتی تلاش و فعاليت، نياز به استراحت دارند و لازم است با خوابيدن، نيروی مجدد خود را بازيابند.
اگر مدتی بی خوابی وجود داشته باشد. سيستم مغزی از اطلاعات زياد خسته شده و خواب آلودگی ايجاد می گردد. مطالعه بلافاصله پس از خواب نيز، به دليل اين كه 40% دستگاه های مهم بدن كاملاً بيدار نشده اند ؛ خواب آلودگی را به همراه دارد.

11. مطالعه در زمانی كه معمولاً مي خوابيم
در زمان هايی كه به خواب عادت داريم، نبايد مطالعه كنيم؛ مگر اين كه بتوانيم با مدتی تمرين و اراده، اين عادت را ترک كنيم.

12. عدم فاصله از خوردن غذا يا ورزش های سنگين
پس از خوردن غذا، به علت سرازير شدن خون به سمت دستگاه گوارش؛ خون رسانی به ديگر قسمت های بدن كاهش می يابد. در نتيجه، شخص خواب آلوده می شود. لذا، نبايد در اين زمان مطالعه كنيم. زيرا، از طرفی به سيستم گوارش ضرر رسانده ايم و از طرف ديگر، تمركز لازم را نخواهيم داشت. ورزش های سنگين نيز انرژی زيادی را می طلبد و ممكن است خستگی پس از آن، منجر به خواب آلودگی شود.

13. فضای تاريک و گرم و هوای بسته
تاريكی، يكی از علل ايجاد خواب آلودگی است. زيرا، دوره خواب و بيداری، با دوره تاريكی و روشنايی همزمان و هماهنگ است. در ضمن، فضايی گرم و گرفته(كمبود اكسيژن)، انسان را خسته و خواب آلوده می كند.

14. برخی بيماری ها
بيماری هايی مانند: افت فشار خون، كم كاری تيروئيد، بيماری های عفونی، كم خونی، كمبود برخی ويتامين ها و پتاسيم (كه ضعف عضلانی را به دنبال دارد)، ضعف بينايی، ضعف عمومی بدن و بيماری های خونريزی دهنده  مانند بواسير؛ با تأثير بر سيستم مغزی، ايجاد خواب آلودگی می كنند.
15. مصرف داروها خواب آور
مصرف داروهايی، مانند: قرص هاي ضد حساسيت و ضد آبريزش بينی، قرص سرماخوردگی، شربت های سرفه، قرص های اعصاب و ... ايجاد خواب آلودگی می كند.

16. عدم تأمين نيازهای واقعی بدن
كمبود مواد غذايی بدن؛ از جمله، ويتامين هاي ضروری مانند: ويتامين A (براي چشم)؛ ويتامين هاي B6 و B12 و C‌ (كه كمبود آن ها ايجاد كم خونی می كند) و گلوكز (قند خون)؛ خواب آلودگی در وقت مطالعه را به دنبال خواهد داشت.

برای جلوگیری از خواب آلودگی هنگام مطالعه به " راه های جلوگيری از خواب آلودگی در وقت مطالعه " مراجعه کنید.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت