روش های بهبود عملکرد مغز

Post on 22 مرداد 1394
تعداد بازدید: 2678

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

مغز ابر کامپیوتر بشر با امکاناتی نامحدود است. این مغز و بهره‌مندی از نیروی تفکر است که انسان را از سایر حیوانات متمایز می‌کند. بر خلاف باور رایج، که هوش و ذکاوت را پدیده ژنتیکی تصور می‌کند، مطالعات ثابت کرده است که این طرز فکر غلط است. مغز اندامی است که دائماً در حال تحول و تغییر است و این تحول همیشه به سوی پیشرفت و تکامل است. با توجه به نحوه کاربرد ما، مغزمان یا در حال تکامل است یا در حال بازسازی، یا در حال بهبود و پیشرفت است و یا در حال سقوط. دقیقاً مانند یک عضله، اگر از مغزمان به درستی استفاده کنیم و با کارهای خاصی آن را ورزیده کنیم، می‌توانیم در هر سنی، سطح هوش و ذکاوت خود را به طور قابل توجهی افزایش دهیم. اما اگر مغزتان بیکار بماند، هوشیاری و توان خود را به تدریج از دست می‌دهد.

مرتباً ورزش کنید.
با افزایش سن، سرعت تولید سلول‌های جدید مغزی کاهش می‌یابد و بافت مغزمان، از نظر اندازه کوچک می‌شود. به هر حال، ورزش مرتب و منظم می‌تواند این روند کاهشی که وابسته به سن است را معکوس کند. مطالعات نشان می‌دهد ورزش مرتب و منظم، به خصوص ورزش‌های قلبی عروقی (ورزش‌هایی که سیستم گردش خون را تقویت می‌کنند) باعث افزایش جریان خون به مغز می‌شوند که این امر موجب رسیدن اکسیژن مورد نیاز به سلول‌های مغزی خواهد شد (مغز ما تقریباً ۲۰% از اکسیژن بدن را مصرف می‌کند.)

مراقبه کنید.
به دلیل سبک زندگی بی قرار و گیج کننده امروزی، اغلب زمان ما در اداره، سر کار، خانه و انجام امور فرزندان خود مصرف می‌شود و زمان خیلی کمی برای آرامش ذهن در اختیارمان خواهد بود. ذهن شما پیوسته با افکار و نگرانی‌های مختلف درگیر است، که این مسئله بر روی توانایی تفکر و دیگر وظایف مغز اثر می‌گذارد. مدیتیشن یکی از راه های قدیمی برای جوان سازی مغز شما و افزایش عملکرد وظایف شناختی (یک فرآیند فکری است که در آن شخص نسبت به افکار و تصورات خود آگاه می‌شود و آن‌ها را به خوبی درک می‌کند. این فرآیند تمام جنبه های ادراک، تفکر، استدلال و به یاد آوردن را شامل می‌شود) می‌شود. تمرین مدیتیشن شامل تمرینات آرام و متمرکز تنفسی است که در آن ذهن از فعالیت‌ها و افکار دیگر خالی و رها خواهد شد. با تمرین منظم، مراقبه ذهن شما را به سطح عمیق‌تری از آرامش خواهد رساند که این مطلب به نوبه خود باعث بهبود وظایف دیگر مغز مانند ظرفیت توجه، حافظه و تمرکز می‌شود. به همین دلیل برخی از شرکت‌های بزرگ هم اکنون کلاس‌های مراقبه یا مدیتیشن را به کارمندان خود ارائه می‌دهند.

ماهی بخورید.
اگر شما به طور مرتب ماهی نمی‌خورید، بهتر است مقداری ماهی به رژیم غذایی خود اضافه کنید، حداقل 2 بار در هفته. اگر خوردن ماهی را دوست ندارید یا یک گیاه‌خوار هستید، بهتر است به جای آن یک مکمل روغن ماهی را انتخاب کنید. مطالعه ای که در سوئد بر روی نوجوانان انجام شد نشان داد که خوردن ماهی هوش کلامی و بصری افراد را بیش از ۱۰ % افزایش می‌دهد. در حالی که هنوز نمی‌دانیم خوردن ماهی دقیقاً چطور و با چه مکانیزمی باعث افزایش سلامت مغز می‌شود، اما بعضی‌ها اعتقاد دارند، مانند ورزش کردن، ماهی خوردن نیز باعث افزایش جریان خون به مغز می‌شود.

با التهاب مبارزه کنید.
التهاب می‌تواند نتیجه مبارزه بدن شما با سموم، عفونت، مواد شیمیایی و یا رادیکال‌های آزاد باشد. مطالعات نشان داده است که هر نوع التهاب می‌تواند تأثیری منفی بر روی عملکرد مغز بگذارد. محققان دریافته‌اند که التهاب، پیوسته با کاهش سطح استاندارد هوش و ذکاوت در ارتباط است. بنابراین اگر می‌خواهید ذهنی هوشیار و قوی داشته باشید، مبارزه با التهاب مهم و ضروری است. مواد غذایی مانند امگا 3 و آنتی اکسیدان های مختلف برای این کار می‌توانند مفید واقع شوند.

مغزتان را تمرین دهید.
مانند دیگر اندام بدنتان، مغز شما برای سالم و قوی بودن به تمرین نیاز دارد. ورزش‌هایی که باعث تقویت مغز و بهبود ذهن می‌شود می‌توانند مغزتان را سالم نگه داشته و موجب بهبود عملکرد آن شوند. جدول کلمات، پازل‌ها و دیگر بازی‌های مبتنی بر کلمات، سودوکو، مسائل ریاضی و بازی‌های فکری که بر مبنای اعداد هستند برخی از راه های مفید برای افزایش کارایی مغزتان هستند. این قبیل بازی‌ها که ساخته و پرداخته ذهن هستند می‌توانند موجب بهبود توانایی حل مسئله و تصمیم گیری شوند. در حقیقت جالب‌ترین راه برای افزایش قدرت مغز هستند.

یک راه خوب برای تقویت مغزتان این است که با تجربه مهارت یا سرگرمی جدیدی آن را از محدوده آرامش خود خارج سازید. مهم نیست چه سرگرمی یا مهارتی را انتخاب می‌کنید. به عنوان مثال می‌توانید زبان جدیدی را بیاموزید، نواختن یکی از آلات موسیقی را فرا بگیرید، کار نجاری انجام دهید و غیره. زمانی که مغز شما در تلاش برای آموختن چیز جدیدی است، سلول‌های عصبی تازه ای تولید می‌کند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده است که تلاش برای تسلط بر مهارت‌های جدید می‌تواند به بهبود حافظه و وظایف شناختی مغز منتهی شود.

بازی‌های تصویری انجام دهید.
هر چه بیشتر با بازی‌های روزانه ذهن خود را به چالش بکشید، قوی‌تر و هوشیارتر خواهد شد. بازی‌ها شما را خلاق‌تر می‌کنند، تمرکز شما را افزایش می‌دهند، شما را به متفکری نقاد تبدیل می‌کنند و مطالب تازه ای به شما می‌آموزند. بازی‌های تصویری یا همان بازی‌های کامپیوتری عالی‌ترین راه برای جوان و سرزنده نگاه داشتن ذهن شما هستند. مغز شما را در وضعیت یادگیری قرار می‌دهند و تمرکز، ظرفیت توجه و توانایی حل مسئله را در شما تقویت می‌کنند. مطالعات بی‌شماری این مطلب را ثابت کرده‌اند که بازی‌های ویدیویی توانایی پردازش اطلاعات دیداری و شنیداری برای رسیدن به بهترین عکس‌العمل در بازی را تقویت می‌کنند، که این موضوع قدرت تصمیم گیری فرد را در زندگی واقعی افزایش می‌دهد.

اجتناب از استرس و نگرانی
مطالعات انجام شده پی به این نکته برده‌اند که استرس مقصر اصلی در تأثیرگذاری بر روی عملکرد مغز انسان است. بر اساس مطالعه ای که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است، موقعیت‌های استرس زای پی در پی می‌تواند منجر به کوچک شدن هیپوکمپوس (قسمتی از مغز که برای تعدیل استرس و حافظه درازمدت لازم و ضروری است) شود. اگر خواهان ذهنی هوشیار و فعال هستید، بهتر است با این روند پیری که به کورتیزول ناشی از استرس مربوط است مقابله کنید. برای مبارزه با این روند پیری ناشی از استرس، بهتر است برنامه ای برای از بین بردن استرس به کارهای روزانه خود اضافه کنید. این برنامه می‌تواند شامل فعالیت‌های ساده ای مانند استراحتی 5 دقیقه ای در میان روز باشد که در آن هیچ گونه فعالیتی انجام ندهید و به طور مطلق به خود استراحت دهید.

رژیم غذایی خود را اصلاح کنید.
رژیم غذایی نقش اساسی و جدای ناپذیری در نحوه کارکرد ذهنی و جسمی ما ایفا می‌کند. مواد مغذی نه تنها برای رشد و تکامل صحیح لازم و ضروری هستند، بلکه در بهبود و تقویت عملکرد مغز نیز مفید خواهند بود. غذاهای سالم قدرت مغز را افزایش داده و مانع از ابتلا به زوال شناختی در سنین پیری می‌شوند. مواد غذایی خاصی، مانند فولیک اسید، ویتامین B6 ،B12 و اسیدهای چرب امگا سلول‌های مغز را برای ارائه‌ی عملکردی بهتر تحریک می‌کنند. میوه‌ها، سبزیجات و غلات سبوس دار به ذهنتان نیز مانند جسم شما کمک می‌کنند. مصرف مقدار متوسط قهوه نیز شما را هوشیار نگه خواهد داشت.

از طرف دیگر، غذاهای ناسالم مانند چربی‌های اشباع شده اثری منفی بر روی عملکرد مغزتان خواهد گذاشت. از مصرف الکل و تنباکو پرهیز کنید. عدم مصرف الکل، مانع از ابتلا به زوال عقل (دیوانگی) در سنین کهن‌سالی خواهد شد.

انسان‌های نابغه، از بدو تولد از ذهنی سرشار و هوشمند برخوردار نبوده‌اند بلکه با گذر زمان و استفاده از مغز خود به این سطح از تکامل دست یافته‌اند. با استفاده از روش‌های مطرح شده در این مقاله می‌توانید عملکرد مغزتان را بهبود دهید و از ذهنی هوشیار و فعال برخوردار باشید.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت