هنر درس خواندن برای امتحان

Post on 12 خرداد 1394
تعداد بازدید: 3377

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

سنجش و اندازه گیری میزان آموخته ها در طول یک دوره آموزشی از بهترین عوامل موثر در رشد و ارتقاء کیفی و کمی سطح علمی محصلین است. شرکت در آزمون که جزء لاینفک هر سلیقه آموزشی است غالباً برای محصلین با اضطراب و نگرانی همراه است. بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور بدین باورند که نمی توانند تمامی آموخته های خود را درجلسه امتحان ارائه دهند، در حالی که در منزل می توانند به همان سؤالات با تسلط کامل پاسخ دهند. عدم توانایی محصلین در ارائه تمامی توانمندی هایشان نشان از تأثیر عامل های دیگری  به جز دانش موضوع مورد امتحان دارد که ما آن را "مهارت امتحان دادن" می نامیم. در مقاله زیر قصد داریم تا شما را با روش های مطالعه برای امتحان، برنامه ریزی برای امتحانات و همچنین توصیه هایی در مورد شب قبل، صبح و جلسه امتحان آشنا نماییم.

قبل از اینکه به مبحث اصلی بپر دازیم 2 توصیه بسیار مهم زیر را بخوانید:

دلایل ترس از امتحانات را بشناسید و آنها را بر طرف کنید

در مقاله مربوط به اضطراب خواهیم گفت که ترس بیشتر توانایی انسان ها را کاهش می دهد. اما ما معمولاً از خود موضوع نمی ترسیم عواقب وقوع آن موضوع است که سبب نگرانی ما می شود مثلا ما نگران امتحان هستیم. چون ممکن است نتیجه مطلوبی نگرفته باشیم و آنگاه مثلاً پدر و مادر سرزنش کنند و آبرویمان پیش دوستان برود. و... .

یادتان باشد هر امتحان از یک موضوع خاص به عمل می آید و هیچ آزمونی شخصیت و تمامی ابعاد وجودی ما را مورد آزمایش قرار نمی دهند طبیعی است که هر انسانی در بخش هایی تواناتر و در بخش هایی ضعیف تر باشد. برای اینکه بهتر لمس کنید آزمون ها و امتحان هایی را تا کنون پشت سر گذاشته اید را یادآوری نمائید. خواهید دید که اضطراب و استرس بسیار زیادی قبل از امتحان شما را در بر گرفته بود ولی فقط چند روز و به محض اتمام آزمون و گذشت چند ساعت یا چند روز تمامی این نگرانی ها بر طرف شد. 

پس؛

1. شرکت در آزمون و امتحان ترس ندارد.

2. حتی اگر از پس امتحان به خوبی بر نیاییم اشکالی ندارد. و باید نقاط ضعف را جبران کنیم.

 

پیش از معرفی روش مطالعه برای امتحان 3توصیه  زیر را به دقت بخوانید!

- در تمامی مراحل خود را به جای معلم قرار دهید. تا به حال تمامی مطالعات ما از زاویه دید یک محصل بوده است. اما این بار و در مراحل مطالعه خود را به جای معلم قرارد دهید و ببینید چه نکات مهمی وجود دارد. یعنی تصور کنید شما معلم هستید و می خواهید سوال طرح کنید. حال چه سؤالاتی طراحی می کنید؟ تجربه نشان داده است بیشتر دانش اموزان سؤالات را خیلی خوب پیش بینی خواهند کرد!

 - مطالعه برای امتحان به منظور فراگیری نیست، فقط تثبیت آموخته هاست! بسیاری از دانش آموزان و محصلین فراگیری را در آخرین لحظات و حتی ثانیه ها انجام می دهند اما باید بدانید طبق تحقیقات انجام شده یادگیری قبل از امتحان سبب تداخل آموخته ها گردیده است و باعث به هم خوردن نظم فکری و از بین رفتن مطالب و آموخته های قبلی می گردد. پس بیشتر وقت خود را قبل از امتحان صرف تثبیت یافته هایتان کنید نه آموختن. 

نکته البته اگر شما جزء دانش آموزانی هستید که بیشتر مطالب را مطالعه نکرده اید و باید برای امتحان خود را آماده کنید از این قاعده مستثنی هستید و باید درس را مطالعه کنید. 

- در طول امتحانات آمادگی جسمانی و روحی خود را حفظ کنید و آن را در سطح مطلوبی نگاه دارید. معمولاً با توجه به فشار مضاعفی که در امتحانات وجود دارد محصلین از خواب و استراحت و بهداشت تن غافل می شوند. و در حالی که خواب و استراحت کافی ورزش و نیز خوردن مواد مغذی تحول بسیار زیادی در میزان آمادگی ما و در نتیجه گیری ما خواهد داشت. 

پس فراموش نکنید استراحت، ورزش و تغذیه کمک بسیاری به شما خواهند کرد. 

روش صحیح مطالعه برای امتحان

مطالعه برای امتحان 1+6 مرحله دارد که انجام تمامی داخل قطعاً کمک بسیار زیادی  به شما  خواهد کرد: 

مرحله اول مطالعه کامل جزوه و تمرینات مربوط

جزوه درسی شما که در کلاس درس تدریس شده است مهم ترین و اصلی ترین منبع مطالعاتی شما است. ابتدا هر مبحث _و یا هر فصل _ را از روی جزوه به دقت مطالعه کنید و حتماً تمرینات مربوط را -در دروس اختصاصی- به  طور کامل حل کنید. 

مرحله دوم مطالعه کتاب درسی 

منبع بسیار مهمی که بیشتر داوطلبان از آن غافل می شوند  کتاب درسی است. پس از مطالعه هر مبحث  از جزوه کتاب درسی را نیز به روش  مرور سریع مطالعه کنید. لازم نیست که جزئیات را کامل بخوانید. فقط کافی مطالعه کنید، فقط کافی است  با مطالب آن آشنا شوید.  

مرحله سوم حل سؤالاتی که در طول سال  اشتباه حل کرده اید

متخصصان مطالعه یادگیری معتقدند اگر 100 تمرین را 10 بار حل کنیم مفیدتر از آن است که 1000 تمرین را یکبار حل کنیم. در طول سال تحصیلی سوالاتی را نتوانسته اید و یا به آن ها پاسخ اشتباه داده اید با علامتی معین کنید تا در هنگام امتحانات آن ها  را دوباره حل کنید. یادتان باشد از یک مجموعه سوالاتی برای شما مفید خواهد بود که آن ها را اشتباه پاسخ داده اید. در آن ها نکاتی است که اگر بیاموزید، به آموخته هایتان اضافه شده است. 

 مرحله چهارم یاداوری کل فصل با نمودارهای حافظه

نمودارهای حافظه را ابتدا یکبار به طور کامل مرور کنید و سپس سعی کنید با یادآوری عناوین اصلی و عناوین فرعی و... کل سازمان فصل را یادآوری کنید و اگر قسمتی را نتوانستید یادآوری نکنید ابتدا کمی فکر کنید و سپس به نمودار کتاب نگاه کنید. آن را خوب به خاطر بسپارید. اگر بتوانید نمودار را مجدداً رسم کنید، تاثیر بسیار زیادی در افزایش توانایی یادآوری شما دارد. 

مرحله پنجم حل نمونه سوالات امتحانی

این کار قطعاً مهم ترین کاری است که در انتهای مطالعه هر مبحث باید انجام دهید. اگر امتحان شما توسط معلم خودتان طرح می شود از سؤالات امتحاناتی که در طول سال از شما گرفته شده و اگر استانی و کشوری است و از سؤالات سال های قبل استفاده کنید.

تذکر مهم یادتان باشد حل کامل سؤالات و رسیدن به جواب نهایی بسیار مهم و ارزشمند است، یعنی دقیقاً تصور کنید که در جلسه امتحان هستید و پاسخ ها را کامل یادداشت کرده و به پاسخ نهایی هم برسید.

مرحله ششم یک امتحان طرح کنید!

این کار ممکن است در ابتدا دشوار و وقت گیر به نظر برسد اما تاثیر بسیار بسیار زیادی دارد. فرض کنید معلم هستید و قرار است امتحانی را طرح کنید. باید از تمامی مباحث سوال طرح کنید. توزیع مناسب و نیز طوری این کار را انجام دهید که نمرات توزیع مناسبی داشته باشد. یعنی سؤال آسان متوسط و سخت در امتحان وجود داشته باشد. اکنون بر اساس 2 اصل بالا امتحان را طرح کنید می توانید از سؤالات کتاب و... استفاده کنید. توصیه می کنم این امتحان را نگاه دارید و با امتحان اصلی مقایسه کنید قطعاً تعجب خواهید کرد. یک بار امتحان کنید.

روش جمع بندی امتحان

در این روش شما با توجه به فرصتی که در اختیار دارید چند آزمون از سال های قبل را انتخاب کنید که باید قبلاً آن ها را حل نکرده باشید پس بهتر است در مرحله 5 مطالعه برای امتحان درا دست نخورده باقی بگذارید تا در این مرحله استفاده کنید البته این امتحانات باید دارای پاسخ باشند. برای هر امتحان 2 برابر زمان عادی احتیاج به وقت خواهید داشت تا بتوانید هر 3 مرحله را اجرا کنید: 

مرحله یک ابتدا دقیقا شرایط  امتحان را مشابه سازی کنید یعنی هم به لحاظ جسمانی و هم به لحاظ روحی خود را آماده امتحان کنید. سپس روی صندلی بنشینید و از خود طبق وقت یک امتحان بگیرید. سعی کنید تا انتها به سؤالات پاسخ دهید و مرتب بنویسید. دقیقاً مثل یک امتحان. 

مرحله دو آزمون خود را طبق پاسخنامه ای که در اختیار دارید تصحیح کنید و به خود نمره دهید. البته نمره شما هیچ اهمیتی ندارد. اکنون موضوع و مبحث سؤالاتی را که غلط حل کرده اید پیدا کنید یعنی ببینید سؤالات کدام مبحث را نتوانسته اید پاسخ دهید و آن ها را معین کنید.

مرحله سه اکنون مباحث ضعیف خود را پیدا کرده اید باید آن ها را برطرف کنید. برای این کار ابتدا مبحثی که سؤال آن را پاسخ نداده اید و یا پاسخ اشتباه داده اید مرور کوتاهی کرده و سپس تعدادی سؤال از آن حل کنید. البته اگر دروس عمومی مورد مطالعه باشد مطالعه باید مدت زمان طولانی تری را به خود اختصاص دهد. در این مرحله شما با توجه به آگاهی خود از توانمندی هایتان تصمیم می گیرید که دقیقاً چه کاری را انجام دهید. هر کاری که انجام می دهید باید بتوانید نقاط ضعف خود را در آن مبحث برطرف کنید. 

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت