اصول و فوائد برنامه ریزی

Post on 02 خرداد 1394
تعداد بازدید: 3002
غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

برنامه ریزی جدای از سخت بودن(هم در ایجاد یک برنامه و هم در اجرای آن) دافعه هایی دارد که متأسفانه عده بسیار زیادی حاضر به استفاده از آن نیستند. در دوره پیش دانشگاهی بنا به ضرورت، بسیاری از افراد نیازمند استفاده از برنامه ریزی می شوند اما به دلایلی نمی توانند به شکل بهینه از آن بهره ببرند که قطعاً یکی از آن دلایل، عدم استفاده و هماهنگی با برنامه ریزی در سال های تحصیلی گذشته است. آنچه در این مقاله می خوانید، علاوه بر فوائد برنامه ریزی در پایه های تحصیلی مختلف تحصیلی، علل شکست برنامه ریزی های تحصیلی را هم برای شما آشکار خواهد کرد.

برخی بر این اعتقاد هستند که برنامه ریزی(به هر نوع) فقط زمانی ضرورت دارد که فرد کارهای زیاد و زمان محدودی در اختیار دارد. در حالی که می توان گفت، آنچه که باعث پیشرفت و موفقیت افراد مختلف در عرصه های تحصیل، تجارت، فرهنگ و هنر می شود، برنامه ریزی و استفاده صحیح از وقت است که لزوماً به کار زیاد یا وقت کم و محدود وابسته نیست. 
پس هر دانش آموز و دانشجو و هر کسی که به نوعی موفقیتی را در سر می پروراند، باید با برنامه و تئوری قبلی، کارهایش را پیش ببرد. البته این موضوع با فرض داشتن هدف مؤثر و مستدام خواهد بود.

با این مقدمه، به اصول و فواید برنامه های تحصیلی می پردازیم: 

اصل اول
در یک برنامه موفق تحصیلی، گسترش اطلاعات و توانایی ها در تمام درس ها است. بنابراین اگر شما بخواهید فقط بر حسب علاقه و شدت و حدّت رفتار معلم یا تکلیف های او به درس توجه کنید، مسلماً برخی درس ها بیش از حد نیاز و برخی کمتر از حد لازم مورد توجه قرار خواهند گرفت. پس ما در ابتدا باید ارزش و تأثیر  هر درس را در معدل پیانی (در مرحله کنکور) در نظر بگیریم و به همان نسبت، وقت، صرف مطالعه و تمرین آن کنیم

این تئوری باعث می شود که یک دانش آموز علاوه بر جزوه و کتاب، به تست ها و تمرین های کتاب های کمک آموزشی توجه کند و مثلاً درسی مثل ادبیات را با 2 ساعت در هفته کنار نگذارد. چرا که می بیند در کتاب های مختلف، تست ها و تمرین های متفاوتی وجود دارد که باید به آن ها پرداخته شود. این کار هم ساعت مطالعه ادبیات را در هفته بالا می برد و هم تلاش داوطلب را در طی هفته، ارتقاء می دهد.

اصل دوم
در یک برنامه خوب، دوره و تکرار درس های مختلف است. متأسفانه بسیاری از دانش آموزان با اینکه بسیاری از مباحث قبل را فراموش می کنند، تا شب قبل از امتحانات یا تا وقتی دبیر تأکیدی بر پرسش و دوره نداشته باشد، حاضر به مطالعه درس نیستند. همین امر باعث کاهش ساعت مطالعه آن ها می شود و گاهی نیز تصور می کنند که واقعاً کاری برای انجام دادن ندارند. پس نیازی به برنامه یا ساعت مطالعه بیشتر نیست، در حالی که دوره و تکرار، علاوه بر جلوگیری از فراموشی، سبب افزایش تسلط بر مطالب نیز می شود.

اصل سوم
در این فعالیت، استفاده دقیق از روزهای تعطیل است. متأسفانه تجربه نشان می دهد، دانش آموزان در سال های پایه دبیرستان، روزهای تعطیل را با کم کاری، به خواب و تفریحات بی برنامه و گاهی توجیه نشده می گذرانند. به همین سبب، طی هفته به دلیل فشردگی کارها یا تکالیف، احساس می کنند امکان انجام کار دیگری وجود ندارد.

واقعاً هم نمی توانند برنامه دقیق و مؤثری را انجام دهند، چرا که در طی هفته فرصتی ندارند و روزهای آخر هفته هم به دلیل بدخوابی یا کم خوابی در طی روزهای قبل، به خواب می گذرد. بنابراین اگر کسی به دنبال چیدن برنامه دقیق در سال های پایه تحصیلی است، باید از روزهای تعطیل هم به بهترین شکل برای مطالعه درس بهره ببرد و برای تفریح و استراحت خود نیز برنامه از قبل تعیین شده داشته باشد.

اصل چهارم
استفاده و هماهنگی با آزمون ها کنکورهای آزمایشی است. متأسفانه حجم فعالیت های درسی در طی سال تحصیلی، چندان قابل توجه نیست و این موضوع را دانش آموزان وقتی متوجه می شوند که به دوره پیش دانشگاهی پا می گذارند. به همین دلیل استفاده از یک کنکور آزمایشی معتبر می تواند علاوه بر افزایش کارآیی آن ها، برنامه ای مدون برای مطالعه، در اختیارشان قرار دهد تا بدین شکل فعالیت های آن ها، از حجم قابل قبولی برخوردار شود. در عین حال، این آزمون ها می تواند اشکالات عمده فرد را به ویژه در حیطه تست زنی و سرعت عمل، به او متذکر شوند
.

اصل پنجم
استفاده از مرورهای روزانه برای درس هایی است که دبیران در آن روز تدریس می کنند. مطالعه درس های روز در کلاس (به دلیل حجم کم مباحث تدریس شده در یک جلسه) به افزایش یادگیری و تسریع در آموزش درس ها کمک می کند. پس لازم است که 20 تا 30درصد وقت مطالعه هر روز را به مرور درس های آن روز اختصاص داد
.

اصل ششم
تنوع مطالعاتی روزانه است که فرد با برنامه ریزی یاد بگیرد در یک روز به دو یا چند درس توجه کند. این کار علاوه بر تکرار درس ها در طی هفته، از خستگی دانش آموز و افت ساعت مطالعه او در یک روز کم می کند
.

 

قطعاً با توجه به این اصول می توان دانش آموز موفقی بود و نیز در کنکور هم خوش درخشید. اما عللی که باعث می شود برنامه های فرد به خوبی اجرا نشود، عدم جدیت فرد در مطالعه و تست زنی، توجه صرف به تکالیف دبیران و امتحانات آنان و تلف کردن روزهای تعطیل و بی توجهی و جدی نگرفتن آزمون های آزمایشی است.

مطمئن باشید اگر هدفی دقیق برای خود تعیین کنید و با یک کنکور آزمایشی به طور جدی هماهنگی داشته باشید، بسیاری از مشکلات شما برطرف خواهد شد و یک دانش آموز با 25 تا 30 ساعت مطالعه در کل هفته می تواند علاوه بر ارتقاء قابل توجه معدل، بهترین نتایج را در سال های پایه و پیش دانشگاهی کسب کند. فراموش نکنید رتبه های تک رقمی و دو رقمی کنکور اصولاً از پایه های درسی بسیار خوبی برخوردارند و کاری را که بسیاری می خواهند در دوره پیش دانشگاهی انجام دهند، آن ها در سال های پایه در برنامه های منظم خود گنجانده اند. 

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت