برای مرور و جمع‌بندی چه کنیم؟

Post on 30 ارديبهشت 1394
تعداد بازدید: 2977

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

شاید در نگاه اول، مرور و جمعبندی کل مطالب مطالعه شده، در طول یک هفته از دیدگاه اکثر دانشآموزان، کاری سخت یا حتی غیر ممکن به نظر بیاید. اما اگر کمی تامل نمایید، در گذشته نیز کارهایی از این دست را به نحوی انجام دادهاید. (مثل مرور سریع چند دقیقهای کل یک کتاب قبل از هر امتحان) که تنها فرق آن با شرایط فعلی در میزان حجمش خواهد بود. هر چند اصول کلی کار، یکسان میباشد. در ضمن شما در طول چند ماه آینده نیز از این دست مرورهای سریع و کوتاه، زیاد پیش رو خواهید داشت و آخرین آن هم، مرور یک هفته مانده به کنکور میباشد. که حجم کار در آن زمان بیشتر از حجم فعلی است. 

برای این که بتوان از این فرصت کوتاه یک هفتهای، نهایت استفاده را برد بهتر است به چند نکته ذیل توجه نمایید:

1. از پرداختن به مباحثی که هیچگونه تسلط اولیه روی آن ها ندارید، خوداری کنید زیرا جزء اتلاف وقت چیزی عاید شما نخواهد شد. یادگیری مباحث ضعیف در یک فرصت کوتاه امکانپذیر نبوده و شما نمیتوانید همه مراحل لازم تست زنی را پشت سر بگذارید.

2. تجربه ثابت کرده است با نزدیک شدن به روز آزمون، ممکن است تعدادی از دانشآموزان دچار اضطراب و استرسهای کاذب شوند. که همین موضوع می تواند تا حدود زیادی از سطح یادگیری دانشآموز نسبت به گذشته بکاهد به همین دلیل توصیه میشود از یادگیری اولیه مباحث سخت و دشوار (استدلالیها) در این روزهای آخر پرهیز شود.

3. همیشه فرصتهای کوتاه، زمان مناسب تری برای مرور و جمعبندی مباحث حفظیتر(مطالبی که قابلیت فراموشی بیشتری دارند) است. باید بتوان از حافظهی کوتاهمدت نیز برای پاسخگویی به تستهای مربوط به این نوع مباحث، سود جست.

4. با توجه به میزان تسلط هر دانش آموزی، مباحث آزمون بعدی، به سه قسمت تقسیم میشود؛ مباحث قوی، مباحث متوسط و مباحث ضعیف

الف) در قدم اول، مباحث ضعیف را، با خیال راحت کنار بگذارید. در ضمن نگران هم نباشید زیرا در آزمونهای بعدی در طول سال، فرصت خواهید داشت، همه آنها را به طور کامل مطالعه کنید. 

ب) در قدم دوم مباحث متوسط را مورد بررسی قرار دهید و با تمرکز روی قسمتهای مهم کتاب و زدن تستهای غلط و نزده این گونه مباحث(که از قبل علامت زده بودید)، مهارت خود را برای پاسخدهی به تستهای ساده و متوسط مباحث فوق، افزایش دهید.

ج) در قدم سوم، با مرور خلاصهها، فرمولها، نکات مهم و خط کشیده در کتاب و کار روی تستهای مهم هر مبحث(آن دسته از تستهایی که شامل مفاهیم اصلی مطالب درسی هستند.) آمادگی خود را برای پاسخدهی به تستهای مباحث قوی را نیز به حداکثر برسانید.

د) توصیه میشود بعد از تعیین مباحث ضعیف، متوسط و قوی خود، سیاستهای برخوردی خود را نیز با این مباحث مشخص کنید یعنی اینکه برای مرور هر مبحث یا کتابی از کدام منابع و تستها استفاده خواهید کرد و چه مدت زمانی برای هر کدام لازم خواهید داشت.

5. توجه نمایید عدم دقت در رعایت بند پنجم، سبب خواهد شد که برای یک مبحث یا کتاب خاص بیش از حد نیاز، زمان صرف نمایید که این امر موجب میشود وقت کافی برای مرور سایر مباحث ضروری نداشته باشید. 

6. امکان دارد عدم مرور کافی مباحث قوی، به خصوص در عمومیها، سبب شود حتی نتوانید به سؤالات متوسط مباحث فوق هم پاسخ دهید پس مرور مباحث قوی را در اولویت خود قرار دهید.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت