اصول برنامه ریزی تحصیلی

Post on 29 دی 1391
تعداد بازدید: 3888

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

همیشه اولین و شاید مهمترین سؤالی که به ذهن هر داوطلب کنکوری میرسد، این خواهد بود که چگونه میتوان این مسیر پرفراز و نشیب یک سالهی کنکور را در بهترین حالت ممکن، پشت سر گذاشته و به حداکثر نتیجهی مطلوب دست یافت؟

مطالب مقالهی حاضر، در پاسخ سؤال فوق میباشد. لذا سعی کنید بعد از مطالعهی دقیق آن، روی مفاهیم اصلی فکر کرده و برای اجرایی کردن آن در اسرع وقت اقدام کنید تا به نتیجهی دلخواه خود برسید. همه خوب میدانید که حتی برای سادهترین کارها، به طور مثال یک مسافرت چند روزه، اگر از قبل مقدمات آن را فراهم نکرده باشید، شاید نتوانید از این مسافرت استفادهی لازم را ببرید.(شناخت کامل مقصد در ابعاد مختلف گردشگری، هتلها، آثار تاریخی و طبیعی، برآورد هزینهها و در نهایت، برنامهریزی برای استفادهی بهینهتر) آیا طی کردن مسیر یک سالهی کنکور، از یک مسافرت کوتاهمدت، سادهتر است؟ پاسخ آن بدیهی است. یک شناخت اولیه از شرایط حاکم بر کنکور و سپس برنامهریزی برای آن در جهت رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده، از ضروریات کاری هر فرد کنکوری محسوب میشود.

دلایل اهمیت مباحث پایه در کنکور سراسری

1. با توجه به روند کنکور سراسری در چند سال اخیر، بخش قابل توجهای از منابع سؤالات کنکور سراسری، مربوط به مباحث پایه در سالهای اول تا سوم دبیرستان میباشد. (حدود 60 درصد)

2. برخی مباحث پایه در دبیرستان، پیشنیاز مباحث درسی در دورهی پیشدانشگاهی هستند. بنابراین، عدم تسلط روی هر کدام از مباحث پیشنیاز، موجب کندی حرکت دانشآموز در طی سال تحصیلی خواهد شد.

3. در ضمن، داشتن تسلط کافی روی سایر مباحث پایه که پیشنیاز هم نیستند، به دانشآموز کمک خواهد کرد که مفاهیم درسی پیشدانشگاهی را سریعتر یاد گرفته و وارد مرحلهی تستزنی مهارتی شود. 

4. با توجه به اینکه دانشآموز برای بار اول با مباحث پیشدانشگاهی برخورد میکند، خود این موضوع، وقت و انرژی زیادی از او خواهد گرفت، لذا در صورت پرداختن به مباحث پایه در تابستان، دیگر در طول سال تحصیلی ضرورتی نخواهد داشت که زمان زیادی روی مباحث پایه گذاشته شود. این امر موجب میشود، دانشآموز با آرامش خاطر بیشتری سراغ یادگیری دقیق و عمیق سایر مباحث پیشدانشگاهی برود.

با بیان موارد فوق، به این نکتهی مهم پی بردیم که یکی از اصول برنامهریزی، داشتن زمانبندی مناسب برای مطالعهی منابع کنکور سراسری است و این ممکن نیست، مگر اینکه در ابتدای راه، منابع کنکور را خوب بشناسیم و سپس از فرصتهای بسیار خوبی که خیلی از داوطلبان کنکور از آنها غافل هستند، نهایت استفاده را ببریم مثل ایام تابستان و یا عید نوروز. 

بررسی و تحلیل چند اصل مهم و کاربردی در روند برنامهریزی تحصیلی

ابتدا باید موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

1. آگاهی دقیق از تمامی کتابهایی که از آنها در کنکور سؤال طرح میشود: از طریق هفتهنامهی پیک سنجش، میتوانید در جریان آخرین تغییرات منابع کنکور باشید. عمده منابع کنکور مربوط به سالهای دوم، سوم و پیشدانشگاهی است. هر چند شما میتوانید تا اعلام قطعی منابع کنکور سال آینده، بر اساس منابع کنکور سال گذشته عمل کنید.

2. تحقیق و انتخاب منابع کمک درسی خوب، متناسب با شرایط مالی و تحصیلی خودتان: هر داوطلب کنکوری بر حسب نیاز علمی که دارد، میتواند از کتابهای آموزشی و تستی موردنظر استفاده کند. البته در این زمینه با مشاور و دبیر خود نیز مشورت کرده و سپس اقدام به تهیهی آنها کنید. 

3. انتخاب یک کنکور آزمایشی خوب که بتواند مسیر حرکتی شما را در قالب سرفصلهای هر آزمون مشخص کند: یادتان باشد که یک کنکور آزمایشی مناسب میتواند شما را در روند صحیح برنامهریزی درسی یک سالهی کنکور، بسیار یاری کند. پس در انتخاب آن مراقب باشید چون در قالب همین آزمونها، هدایت تحصیلی شما رقم میخورد و برنامهریزی فردی شما نیز تحت تأثیر آن خواهد بود.

در قدم نخست، موارد فوق، هر داوطلب کنکوری را از حجم مطالبی که باید بیاموزد، آگاه میکند یعنی همان اصل اول برنامهریزی که آگاهی از میزان، حجم و نوع کار موردنظر است. اگر دانشآموزی در این مرحله به خطا برود، به این معنی است که زمان و انرژی زیادی را از دست خواهد داد و او از مسیر اصلی دور میشود. به همین دلیل، در موارد فوق باید تأمل و تحقیق بیشتری کرده و سپس دست به انتخاب زد.

در قدم بعدی برنامهریزی، باید از زمانی که پیشرو دارید، آگاه شوید. تخمین درست مدت زمانی که برای مطالعهی مباحث درسی در اختیار دارید، از مهمترین اصول برنامهریزی است. فرض کنید که برای مسافرت به شهری رفتهاید. آیا اینکه یک روز در آنجا باشید یا سه روز، تأثیری در برنامهریزی شما در دیدن آن شهر نخواهد گذاشت؟

بهتر است در این مرحله، ابتدا یک تا دو هفته، میزان ساعت مطالعهی روزانهی خود را یادداشت کنید تا به تخمین واقعیتری از زمانی که در اختیار دارید، دست یابید. لحاظ کردن ساعت مطالعهی زیاد، بدون ایجاد آمادگی اولیه، موجب شکست شما در همان روزهای نخست اجرای برنامهریزی خواهد شد و ممکن است، اعتماد به نفس شما را کاهش دهد. 

اما در قدم سوم، حجم مطالعاتی لازم را با زمانی که در اختیار دارید، تطبیق دهید. دقت کنید در صورت کمبود زمان، بهتر است تا حد امکان از حل تستهای خیلی زیاد یا وسواس بیش از حد در مطالعهی اولیهی جزوهی درسی پرهیز کنید. اما کسانی که وقت بیشتری دارند، میتوانند روی سؤالهای سختتر و دورهی بیشتر مباحث، تمرکز کنند.

در قدم چهارم، مباحث درسی را در جدول برنامهریزی هفتگی خود(جدولی که یک ستون آن ایام هفته و ستون دیگر، نام درسها میباشد)، ثبت کنید و هر روز میزان ساعت مطالعهی خود و میزان پیشرفت برنامهی درسی تعیین شده را مشخص کنید.

در قدم پنجم، در انتهای هر هفته با توجه به نتایج آزمونها و میزان اجرای برنامه و با توجه به موارد فوق، برای هفتهی بعدی خود برنامهریزی مجدد انجام دهید.

توجه کنید!
شاید در نگاه اول، رعایت تک
تک قدمهای فوق، سخت به نظر آید، ولی در صورت ادامه دادن صحیح آن، به نتایج بسیار شگفت‌‌آور آن پیخواهید برد. بهتر است کمی صبور باشید و با دقت تمام و در سایهی مشورت با مشاوران آگاه و دلسوز، گامهای اولیهی خود را بسیار محکم و استوار بردارید.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت