بیشتر بخوانیم، کمتر بخوابیم!

Post on 03 دی 1393
تعداد بازدید: 3337

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

خواب یکی از نیازهای ضروری ماست و انسان هایی در سن شما به 6 تا 8 ساعت خواب نیاز دارند و معمولاً کاستن از این مقدار موجب افت دقت و کارآیی روزانه، خصوصاً کار فکری می شود. اما اگر خواب شما بیش از این اندازه است برای کاستن آن در اولین قدم به توصیه‏ هاى زیر عمل کنید. باید علل زمینه‏ اى پرخوابى را برطرف کرد که برخى از آن ها عبارتند از:

1. پرخورى در شب که از مهمترین عوامل پرخوابى است. سعى کنید شب‏ها به حداقل غذا اکتفا کنید.

2. اگر طبع شما سرد است از خوردن غذاهایى مثل ماست، بادمجان، ترشیجات و غیره که طبیعتاً سرد هستند و موجب تشدید خواب‏ آلودگى می ‏شود بپرهیزید و اگر طبیعت شما گرم است از غذایى که طبیعت گرم دارند نیز اجتناب کنید که براى این گروه افراد این دسته غذاها موجب پرخوابى می گردد.

3. غذا را سرشب میل کنید که تا موقع خواب هضم شده باشد.

4. در صورت امکان از خواب قیلوله(قبل از ظهر) یا خواب بعد از ظهر بهرمند باشید.

5. فعالیت‏ هاى شدید بدنى در روز با خواب ‏آلودگى و افزایش خواب همراهند و گریزى از آن ها نیست، لذا اگر این نوع فعالیت‏ هاى شما زیاد است آن ها را تعدیل کنید. همچنین عدم تحرک و ترک ورزش روزانه باعث اجتماع رطوبت در بدن و خواب آلودگی می شود. بنابراین تحرک بدنی از ضرورت های زندگی یک جوان است.

6. با برنامه ‏ریزى دقیق سعى کنید به تدریج از میزان خواب خود بکاهید. مثلاً جدولى تنظیم کنید که به مدت یک ماه از طول خواب خود یک ساعت کم کنید. هر 5 روز 10 دقیقه(5 دقیقه از ابتدا و 5 دقیقه از انتها) از خواب خود بکاهید و در 5 روز بعد این مقدار را دوبرابر کنید تا ظرف 30 روز 60 دقیقه از خواب شما کاسته شده باشد و به اصطلاح عادت شکنى تدریجى داشته باشید. بعد از یک ماه اگر باز هم مدت خواب شما زیاد است به همین ترتیب از طول آن بکاهید. در عین حال میزان کاهش نباید از حد مورد نیاز بدن افزون‏تر شود.

در پایان تأکید می شود هرگز در صدد کاهش میزان خواب خود به سطح 4 ساعت در شبانه روز نباشید و حداقل 6 الی 7 ساعت خواب برای شما ضروری است.

پیامبر اکرم(ص) می فرماید: مبغوض ترین شما در نزد خدا هر آن کسی است که پرخواب و پرخور باشد از این بیان بخوبی استفاده می شود که پر بودن معده، و خواب زیاد و طولانی موجب دوری انسان از خدای متعال است. 

پربودن معده، و خواب زیاد و طولانی، موجب این می شود که روح انسان از اقبال به سوی عالم اصلی خود و از اقبال به سوی عالم نور بازمانده و بعکس به سوی عالم ماده و طبیعت، و ظلمات کشیده شود. در هر صورت باید جانب اعتدال را رعایت کند تا سلامتی و اعتدال قوای جسمی او از بین نرود زیرا در تحصیل کمالات بیش از هر چیز بدن سالم و قوای معتدل جسمانی لازم است.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت