15 فرمان به کنکوری ها

تعداد بازدید: 2424

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

1. درس خواندن خود را به دست خودتان کنترل کنید. 

اجازه ندهید کنترل درس خواندن شما به دست دیگران بیفتد به برنامه درسی خود وفادار باشید. مدام برنامه های خود را تعدیل کنید، یک سیستم خودسنجی تهیه کنید اگر به خودسنجی عادت کرده اید ترس شما از انواع دیگر سنجش ها خیلی کمتر می شود.

2. دروس خود را سازمان دهی کنید. 

فهرست تهیه کنید تا غرق نشوید و به چه کنم چه کنم نیفتید. در مطالعات خود تنوع ایجاد کنید یعنی یک جور نباشید گوناگونش کنید.

3. مدیریت وقت داشته باشید. 

از انباشته شدن تکالیف جلوگیری کنید. برای خود مهلت تهیه کنید، از وقت های پراکنده خود استفاده کنید مثل قبل از صرف غذا، بین کلاس ها، طول مسیر و.. . از برنامه جلو بیفتید، حتی الامکان 2هفته یا چند درس تا حوادث غیر مترقبه بیماری، مشکلات شخصی، میهمانی و... شما را از پای نیندازد.

4. مطالعات خود را موثر کنید. 

یادداشت برداری کنید، زیر نکات مهم خط بکشید. در حین مطالعه سؤال استخراج کنید، خلاصه نویسی کنید زیرا غول کتاب کوچک می شود. فهرست مطالعات خود را اولویت بندی کنید که چه کتابی و چه مقداری از آن و چه وقتی آن را باید بخوانید. مطالعات تفننی هم داشته باشید بین مطالعات خود فاصله بیندازید یعنی استراحت کوتاه مدت را فراموش نکنید و یکسره نخوانید.

5. حافظه خود را بهبود ببخشید. 

خود را متقاعد کنید که حافظه خوبی دارید،  فهرستی از چیزهایی را که فراموش می کنید تهیه کنید و بررسی کنید دقیقاً چه چیزی را لازم دارید مطالبی را که ممکن است فراموش کنید به صورت سؤال در آورید و هر روز دقایقی را صرف جواب دادن به این سؤالات نمائید ذهن خود را با چیزهای غیر ضروری به هم نریزید. استراحت کوتاه مدت را فراموش نکنید.

6. دوره کردن مناسب و صحیح را بیاموزید. 

کیفیت دوره کردن مهم است نه کمیت آن. روخوانی را به حداقل برسانید و بیشتر به کارهای فعالتری بپردازید ضمن روخوانی و دوره کردن از همه چیز خلاصه برداری کنید وقتی به زمان امتحان نزدیک می شوید بیشتر به صیقل دادن آنچه که تاکنون آموخته اید بپردازید نه به یادگیری مطالبی که آنها را نمی دانید. در مرور نهایی با مشاهده چیزهایی که بلد نیستید خود را ناراحت نسازید.

7. عادت خوب غذا خوردن را در خود ایجاد کنید.

غذای خوب بخورید پروتئین و چربی ها و شکرهای خام به اندازه کم میوه یا آب میوه طبیعی به اندازه کافی. از خوردن چای و قهوه و کافئین در شب خودداری کنید. شام را خیلی زود بخورید، صبحانه مناسب بخورید. هنگام غذا خوردن کار نکنید و درس بخوانید می توانید سریع غذا بخورید ولی حمله نکنید.

8. عادت مناسب برای خوابیدن در خود ایجاد کنید. 

کارهایتان را با خود به رختخواب نبرید. از خواب شب به درستی استفاده کنید و بیداری بیش از حد شبانه نداشته باشید. با شکم خیلی پر یا گرسنه نخوابید برای جلوگیری از موارد استرس زا و شروع خوب روزانه نیم ساعت زودتر از خواب بیدارشوید.

9. اراده خود را قوی کنید. 

 اعتماد داشتن به خود، گفتن کلماتی مثل "من می توانم یاد بگیرم." به شما اعتماد بنفس می دهد و ارادۀ شمار ا قوی تر می کند.

10. جلوی حواس پرتی را بگیرید. 

در هنگام مطالعه از قرار گرفتن در محیطی که محرک های مزاحم در آن وجود دارند اجتناب ورزید هنگام مطالعه از تکنیک های مطالعۀ فعال، نظیر سؤال نوشتن، تیک زدن، یادداشت برداری استفاده کنید.

11. طبق برنامه ریزی پیش بروید. 

جمله "من می توانم." را هرگز فراموش نکنید. در همه حال توکل به خدا داشته باشید. پشت کار و تلاش مستمر را فراموش نکنید. سعی کنید در مسیر فعالیت خود دچار وسواس نشوید. از مدیریت زمان استفاده بهینه کنید. از گفتن عبارات و واژه های منفی خودداری کنید. کار امروز را به فردا نیندازید. خود را با دیگران مقایسه نکنید. بدون مطالعه مطالب درسی به تست زدن نپردازید. یادداشت برداری از مطالب کتاب و خلاصه برداری در حاشیه را فراموش نکنید. به معانی و مفاهیم کلیدی و سرفصل های کتاب توجه کنید.

12. اضطراب را از بین ببرید. 

آنچه یاد می گیرید به خود پس بدهید. اگر در یادگیری بعضی مطالب درسی مشکل دارید از کتاب های ساده تر و مطالب آسان تر شروع کنید. توکل به خدا داشته باشید. بی خوابی شب را کم کنید. سر ساعت و به موقع مطالعه کنید. همیشه تفکرات مثبت را در خود راه بدهید "پیروزی از آن من است من سرحال و بانشاط هستم." کار امروز را به فردا نیندازید. موفقیت و عدم موفقیت خود را به شانس نسبت ندهید. به طور منظم و عمیق و با فاصله مطالعه کنید. پشتکار و جدیت داشته باشید. مطالعه را به قدر کافی متنوع و دارای زمان استراحت باشید. با امید به آینده و همکاری اعضای خانواده، محیط خانواده را شاد و آرام نگه دارید. توقع امیدوارانه داشته و سطح انتظارتان متناسب با استعدادتان باشید.

13. تکرار و تمرین کنید. 

اگر پاسخ چند سؤال را بلد نیستید دلسرد نشوید، اگر زمان خاص نمی توانید چیز جدیدی یاد بگیرید به جای کلنجار رفتن با خود دنبال علت ناتوانی خود بگردید. یادگیری و تثبیت آن تکرار و تمرین است و فراموشی طبیعت ذهن آدمی پس با استفاده از قانون طلایی آن را محدود کنید. روش فراگیری چند مرحله ای که عبارت است از طرح ریزی پیش مطالعه خواندن متن، یادداشت برداری، دوره کردن یادداشت ها را فراموش نکنید.

14.  انگیزه خود را برای مطالعه افزایش دهید. 

از کلمه خوانی اجتناب نموده بکوشیم تا عبارت خوانی و اندیشه خوانی کنیم. یک موضوع واحد را از چند منبع "چند کتاب درسی" مطالعه ننمائید. برای مطاله و یادگیری از راحت ترین درس و مورد علاقه ترین درس شروع نمائید. یادگیری را حتی الامکان شنیداری و دیداری کنید. مرور حتی الامکان بعد از 1 روز، 7 روز،  14 روز و 21 روز بمدت 15 الی 20 دقیقه را جهت بازیابی و ایجاد برانگیختگی را فراموش نکنید.

15. درست انتخاب رشته کنید. 

با توجه به رتبه و زیر گروه و علاقه و استعداد خویش و نیازهای جامعه، محدودیت ها و امکانات خانوادگی، توقع امیدوارانه، بر خود واقعی توجه نمودن. انتظارات متناسب توان فرد باشد، کسی دیگر را الگو قرار ندهیم.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت