مانند حرفه ای ها درس بخوانید!

Post on 07 بهمن 1391
تعداد بازدید: 3257

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

1. با علاقه درس بخوانید

تا نزدیکای سحر مینشینی پای فوتبال و پلک نمیزنی اما موقع درس خواندن از صدای راه رفتن مورچه هم حواست پرت میشود. علت در علاقه است. عشق به درس و موفقیت در تو نیروهایی ایجاد میکند که در این راه پر پیچ و خم، سختیها را آسان و مشکلات را شکلات میکند. یادم میآید داوطلب ممتازی میگفت هر وقت خسته میشوم، تست فیزیک میزنم!

2. زندان یا خانهی دوم؟!

شاگردی حس میکرد که انگار در سال آخر در مدرسه زندانی است و دوست داشت هر چه زودتر زنگ بخورد و از زندان مرخص شود. حس میکرد در مدرسه که هست، زمان ایستاده و وقتش در حال تلف شدن است. باید بدانید که مدرسهی بدون عیب یافت نمیشود، پس بیایید کلاً نگاه خود را به این خانهی دوم قدری بهتر کنید. مدرسه میتواند امسال برای شما محیطی دلپذیر باشد که در کنار دوستان و معلمان‌‌تان برای یک هدف مشترک گرد هم آمدهاید و تلاش میکنید.

3. نبرد و مقایسه، ممنوع!

"آقا توی مدرسه اصلاً کنکوری کار نمیکنند"، "دبیرمون باهامون لج کرده" و ...

لازم است بدانید معلم در مدرسه ابتدا باید به شرح و تعمیق مفاهیم کتاب درسی بپردازد که این خود به مراتب از نکته و خلاصهگویی در کلاسهای آموزشگاهی سختتر است. از طرفی دیگر، از مقایسهی اطلاعات معلم آموزشگاه با معلم مدرسه بپرهیزید و از نبرد علمی در کلاس درس با معلمتان خودداری کنید. یادتان باشد معلم مدرسه میتواند مؤثرترین فردی باشد که شما را در رسیدن به هدفتان یاری میرساند.

 4. هم تلخند و هم شیرین

"اصلاً ذهن من برای عربی ساخته نشده"، "من کلاً با هندسه مشکل دارم"، "حالم از این درس ..."

بیان این گونه حرفها و احساسات، یادگیری و تمرکز شما را پایین میآورد. ممکن است که به هر دلیلی تمایل و علاقه‌‌ی چندانی به مطالعهی درس به خصوصی نداشته باشید. اما واقعیت این است که برای کسب رتبهی ممتاز باید میانگین خوبی در تمامی دروس اختصاصی و عمومی داشته باشید. به جای بیان این گونه احساسات، به دنبال راههای مطالعه و عمیق خواندن همهی درسها باشید.

 5. امتحان میدهم، پس هستم!

یادتان باشد که امسال باید زیاد امتحان بدهید، پس بیایید نگاه خود را نسبت به امتحان و آزمون آزمایشی تغییر دهید. شرکت منظم در کنکورهای آزمایشی، موجب مطالعهی هدفدار و نظم در برنامه میشود. نقاط ضعف و قوت و میزان یادگیری دروس مختلف خود را شناسایی میکنید و میتوانید موقعیت خود را نسبت به سایرین مقایسه کنید و مهارتهای آزمونی خود را (تمرکز، کنترل اضطراب، تقسیم وقت بین دروس، وقت بین تستها، چگونگی برخورد با سؤالات دشوار، روبهرو شدن با شک در آزمون و ...) افزایش دهید.

 6. از تاتی تاتی تا سیرک!

همه در کودکی در راه رفتن مشکل داشتیم. چقدر هم که موقع تاتی تاتی کردن، پدر و مادرها قربان صدقهی فرزندانشان میروند. اما حالا هر چه شلنگ و تخته میاندازیم، کسی تره هم خورد نمیکند! یادتان باشد برای کسب درصدهای خوب خصوصاً در دروس اختصاصی، باید صبر و حوصله داشت. تنها صبر زیاد و تلاش درست و مستمر است که نتایج درخشان به بار میآورد. راستی هنرمندی هم که در سیرک بر طناب راه میرفته، روزگاری تاتی تاتی میکرده!

 7. با شادان و با امیدان زی!

"ول کن بابا حالا کو تا کنکور"، "حس و حوصله‌‌اش نیست"، "آقا خسته نباشید"، "آقا جان ما، امتحان را بذار هفتهی بعد" و ...

اینها نمونه صحبتهای افراد بیهدف و بیانگیزه است. با دوری کردن از این افراد آنها را از افکار و کردار نادرستشان آگاه کنید. با افراد امیدوار، کوشا و هدفمند هم گروه شوید و از رفت و آمد با افراد بیانگیزه که از زمین و زمان گله دارند، پرهیز کنید.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت