فرش

Post on 28 دی 1391
by مدیریت
تعداد بازدید: 6144

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

کارشناسی فرش آموزشگاه کنکور هنر

مقدمه 

تا چندی پیش در ایران به هنر بسیار ظریف و زیبای فرش تنها به صورت یک حرفه نگاه میشد . هنری که نسل به نسل به صورت سنتی و استاد - شاگردی منتقل میگردید . به عبارت دیگر کمتر کسی در این زمینه مطالعه ، تحقیق و پژوهش انجام داده بود و یک مرکز دانشگاهی برای آموزش، حفظ و حراست و پیشرفت این هنر اصیل ایرانی و سرمایه ملی وجود نداشت. اما خوشبختانه در دهه هفتاد به همت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، رشته کارشناسی فرش در برخی از دانشکدههای هنر مراکز آموزش عالی ارائه گردید . رشتهای که میتواند موجب رشد و اعتلای هنر و صنعت فرش کشورمان گردد.

در این رشته دانشجو درباره تاریخچه فرش، جامعه شناسی فرش ، انواع بافت ، ابزار بافت ، طراحی ، رنگ و الیاف فرش اطلاعات لازم را به دست میآورد . برای مثال ، در فرش دستی سه نوع الیاف طبیعی پشم ، ابریشم و نخ به کار میرود که دانشجوی کارشناسی فرش ، با این الیاف و نحوه تکنولوژی هر یک از آنها به صورت علمی آشنا میشود ؛ یعنی ریسندگی و رنگرزی این الیاف را میآموزد.

 همچنین دانشجوی این رشته با فرشهای مناطق مختلف جغرافیای ایران که از نظر الیاف، بافت، طرح و رنگ متفاوت است، آشنا میگردد . البته لازمه کسب این دانش ، اطلاع از جامعهشناسی نقاط مختلف ایران است . برای مثال، در قالی کاشان بیشتر از رنگهای قرمز و سرمهای استفاده میشود . اما در قالی تبریز رنگهای بژ ، کرم ومسی کاربرد دارد . این تفاوت رنگ به دلیل تفاوت محیطی و جغرافیایی شهرها و مناطق یاد شده است.در کل رشته کارشناسی فرش دارای پنج گرایش مرمت و تکمیل ، طراحی ، رنگرزی بافت و سایر زیر اندازها است .

گرایش مرمت و تکمیل بیشتر به تکنولوژی فرش میپردازد یعنی دانشجو با الیاف، رنگ، رنگ رزی شیمیایی و سنتی، انواع بافت، دارکشی فرش، انواع گره ( که نماد فرش است) ، نحوه حفظ کیفیت و ابعاد فرش و مرمت فرش آشنا میشود و در گرایش طراحی، دانشجو درباره انواع مختلف نقشهای قالیهای ایرانی اطلاعات گستردهتری به دست میآورد و درباره طراحی قالی و تا حدودی گلیم آموزش میبیند. در گرایش رنگ رزی دانشجو با نحوه رنگ رزی شیمیایی و سنتی آشنا میشود و در زمینه شیمی تجزبه ، تکنولوژی رنگ و شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی اطلاعاتی به دست میآورد. در گرایش بافت نیز دانشجو به طور تخصصیتر به بافت قالی میپردازد و انواع گرهها و بافت قالی را آموزش میبیند. در گرایش سایر زیر اندازها نیز دانشجو بافت گلیم، سوماک، زیلو، گبه و سایر زیراندازها را آموزش میبیند و با نحوه مرمت گلیم، جغرافیا و نقوش نمادهای گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران آشنا میشود.


تواناییهای لازم
دانشجوی این رشته باید فردی خلاق، نوآور و علاقهمند به هنر و صنعت فرش باشد . دانشجویی که بدون هدف رشته کارشناسی فرش را انتخاب کرده باشد، پس از فارغالتحصیلی جـایـگاهی در صـنعت فـرش نـخواهـد داشت. در نقطه مـقابل نـیز دانشجویانی هستند که با علاقه و پشتکار بسیار به این رشته آمدهاند و به دنبال آموزش و بهبود کیفیت هنر فرش هستند و قدمهای موثری نیز در این زمینه برداشتهاند. همچنین کارشناس فرش باید از تاریخ هنرهای دستی و بومی، بخصوص هنر فرش‌بافی آگاهی داشته باشد وبه یاری ذوق هنری، طرحهایی ارائه دهد که هم از اصالت بومی و هم از نوآوری برخوردار باشد.

 

زمینه های شغلی 

  1. ارزشیابی و کارشناسی فرش و تحلیل و شناخت طرح های آن .
  2. کنترل کیفی فرش در هنگام بافت به عنوان مسئول کارگاه دستباف یا مسئول تولید در کارخانجات تولید فرش ماشینی .
  3. رفع معایب فرش پس از خاتمه آن در کارگاه های فرش دستباف .
  4. تدریس مبانی نظری و عملی فرش .
  5. همکاری با برخی سازمان های دولتی مربوط مانند : سازمان صنایع دستی ایران ، سازمان میراث فرهنگی ، شرکت فرش ایران و...
  6. طراحی نقش و ابداع در آن به ویژه برای کارخانجات فرش ماشینی .
  7. مدیریت در فروشگاه های بزرگ فرش .
  8. مدیریت در موزه های فرش یا صنایع دستی .

درس های این رشته در طول تحصیل

آشنایی با اصول غبار گیری و شستشوی فرش ، آشنایی با طراحان و اساتید بزرگ فرش ایران ، آشنایی با هنر در تاریخ 1 و 2 ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران 1و2 ، بررسی روش ها و ویژگی های بافت قالی‌های بزرگ پارچه ، بررسی طرح ها و نقوش قالی ایران ، بررسی نقوش و نمادها در گلیم و سایرزیراندازهای سنت ، تاریخ فرش 1و 2 ، تکنولوژی رنگ، جغرافیای گلیم و سایر زیراندازها ، خوشنویسی 1و 2 ، رفع عیوب قالی‌های نو ، شناخت انواع مختلف نقوش قالی های ایرانی 1 و 2 ، شناخت بازارهای جهانی فرش دستباف ،  شناخت گلیم و سیار زیراندازهای سنتی موزه‌ای ، شناخت مواد ویژه مرمت قالی ، شناخت و نصب چهارچوب‌های مرمت و ابزار ووسایل رفو ، شیمی تجزیه و ازمایشگاه ، شیمی عمومی آزمایشگاه ، مبانی هنرهای تجسمی 1و2 ، مدیریت تولید فرش ، مدیریت فرهنگی و هنری ، هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران 1و 2 ، کارگاه بافت زیلو ، کارگاه بافت سوماک، کارگاهبافت گبه و سایر قالی‌های ایلیاتی ، کارگاه بافت گلیم 1و2 ، کارگاه بافت گلیم‌های یک رو (به جزسوماک( ، کارگاه رنگ و نقطه 1 و 2 ، کارگاه رنگرزی سنتی 1 و 2 و 3 و 4 ، کارگاه مرمت و نگهداری قالی 1 و 2 و 3 ، کارگاه طراحی قالی 1 و 2 و 3 ، و ...

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت