ارتباط تصویری (گرافیک)

Post on 24 مرداد 1391
by مدیریت
تعداد بازدید: 6556

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

مقدمه : تابلوی اول از وجود یک رستوران خبرمی دهد. تابلوی دوم مکان یک باجه پست را نشان می دهد و تابلوی سوم می گویدکه در اینجا یک جایگاه سوخت رسانی است. البته این اطلاعات به زبان نوشتاری بیان نشده است. چرا که امروزه با وجود صد زبان و 5 هزار گویش ، نمی توان برای معرفی مراکز و مکان های مختلف از زبان نوشتاری استفاده کرد. بلکه این زبان تصویری است که با ساخت علائم و نشانه ها در هواپیماها، جاده ها وهتل ها، پیام ها را سریع تر انتقال می دهد.

 البته نباید تصور کرد که زبان تصویری یا به عبارت دیگر ارتباط تصویری، تنها به ساخت علائم و سمبل های تصویری می پردازد بلکه هنر ارتباط تصویری حیطه بسیار وسیعی را دربرمی گیرد که از آن جمله می توان به نوشتن زیبای کلمات، رسم منحنی و نمونه های آماری، تهیه آگهی مطبوعاتی و پوستر، صفحه آرایی و ده ها مورد دیگر اشاره کرد. به زبان دیگر کلیه طرح هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طرح گرافیکی می باشند.

رشته پر رمز و راز گرافيك در همه محيط‌ ها با همه سلایق براي خود جائي باز كرده و در ارتباط با صنعت نيز به هنرنمايي پرداخته است. گرافيك زبان تصويری است. استفاده از علائم، سمبل‌ها، خطوط، منحني‌ها و نماد‌ها در كنار رنگ‌های موزون و حساب شده دنيايی از حرف و معنا را در خود جای داده است.
دانش‌آموزی كه گرافيك را انتخاب می‌كند در رساندن فكر خود سرعت ،گيرايی و ماندگاری را در سطحی گسترده منتشر كرده . گرچه امكانات نيروي متخصص در اين رشته نامحدود است. داشتن روحيه اجتماعي خوب مي‌تواند دانشجو را با سلایق  مختلف آشنا ساخته و در مورد استفاده از طرح‌ها و رنگ‌ها و نماد‌ها او را موفق‌تر از ديگران نمايد.

توانایی های لازم  :
دانشجوی ارتباط تصویری باید علاوه بر خلاقیت، عاشق این کار بوده وطراحی قوی و زبردست باشد. چون طراحی اساس کار یک گرافیست است ودر ضمن باید با رنگ به عنوان عامل تکمیل کننده فرم آشنا باشد. همچنین یک طراح باید با شاخه های مختلف هنری آشنایی کامل داشته باشد. چون یک گرافیست امکان دارد از تکنیک های عکاسی، چاپ ،خوشنویسی، نقاشی، طراحی صنعتی ، اصول و مبانی صنایع دستی در کارش استفاده کند و پیام مورد نظرش را به مرحله اجرا برساند. بالاخره هنرمند این رشته لازم است با علومی مثل جامعه شناسی، روانشناسی،بازاریابی و ادبیات آشنا باشد. زیرا یک پیام تبلیغاتی باید با توجه به مخاطب آن ساخته شود. یعنی باید توجه داشت که مخاطب این پیام از نظر فرهنگی، اقتصادی و خواسته ها و علایق در چه سطحی است .

زمینه ی شغلی :

 1. 1.آموزش طراحی در مراکز مختلف (در مقاطع مختلف تحصیلی ، هنرستان ها ، فرهنگسراها ، خانه های فرهنگ و آموزشگاه ها و ...)
 2. 2.آموزش گرافیک در مراکز مختلف(در مقاطع مختلف تحصیلی ، هنرستان ها ، فرهنگسراها ، خانه های فرهنگ و آموزشگاه ها و ...)
 3. 3.ارائه ی آثار گرافیکی و هنر های تجسمی در نمایشگاه ها .
 4. 4.طراحی زمینه های مختلف گرافیک در موسسات تبلیغاتی و بازاریابی .
 5. 5.طراحی گرافیک در سازمان ها و موسسات بزرگ که بخش مستقل گرافیک دارند .
 6. 6.مدیریت هنری در موسسات تبلیغاتی و بازاریابی .
 7. 7.همکاری با چاپ خانه ها یا لیتو گرافی ها به عنوان طراح گرافیک .
 8. 8.همکاری با مراکز انتشاراتی به عنوان طراح گرافیکی .
 9. 9.طراحی گرافیک محیطی .

درس های این رشته در طول تحصیل :

آشنایی با رشته های هنری معاصر ، آشنایی با هنر در تاریخ 1 و 2 ، آشنایی با هنر سنتی ایران ، ادبیات داستانی ایرانی 1 و 2 ، تاریخچه ی کتابت ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار ارتباط تصویری ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار تصویرسازی ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنرهای تجسمی ،  تصویر متحرک 1 ، چاپ های ماشینی ، خوشنویسی و طراحی حروف 1 و 2 و 3 و 4 ، روشهای آموزش هنر در مدارس ، طرح عملی جامع (ارتباط تصویری( ، طرح عملی جامع (تصویر سازی( ، طرح و رساله نهایی ، مبانی هنرهای تجسمی 1 و 2 ، هندسه نقوش در صنایع دستی ایران 1 و 2 ، هنر و تمدن اسلامی 1 و 2 ، کارگاه ارتباط تصویری 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 ، کارگاه تخصصی عکاسی 1 و 2، کارگاه تصویرسازی 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 ، کارگاه چاپ دستی 1 و 2 و 3 ، کارگاه طراحی 3 و 4 و 5 ، و ...

0
0
0
s2sdefault

نظرات (2)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید
 1. گرافیک مستر
 1. 5 / 5

بسیار عالی ✔
واقعا اگر کسی به رشته ارتباط تصویری ( گرافیک ) علاقه داشته باشه ، می تونه با راهنمایی درست و تلاش خودش موفق برسه .
به دوستانی که واقعا علاقه دارن می گم اصلا تردید نکنید و وارد این رشته بشید .

  پیوست
 

سلام ببخشيد ميشه از طريق رشته گرافيك دكوراسيون داخلي خواند؟

  پیوست
 

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت