معرفی کنکور هنر

Post on 09 فروردين 1391
by هونر
تعداد بازدید: 42280

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

آنچه لازم است در ابتدا راجع به کنکور هنر بدانید این است: کنکور هنر همان قدر که ساده است، سخت است و همان قدر که سخت است، ساده است! اگر هدف و علاقه شما واقعاً کنکور هنر باشد، باید به شما تبریک گفت. زیرا در این گروه آزمایشی فرصت های قبولی فوق العاده ای در بهترین دانشگاه های کشور وجود دارد که شما با تکیه بر هدف و علاقه خود از پس سختی هایش برآمده و موفق می شوید.

کنکور هنر هم مانند دیگر رشته های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی و زبان به صورت "سراسری" برگزار می شود. و  هر کسی با داشتن حداقل مدرک پیش دانشگاهی (نظام قدیم و جدید) می تواند در این آزمون شرکت کند. البته گروه هنر مانند گروه زبان شناور است و با اعلام علاقه مندی در زمان ثبت نام شما می توانید در این کنکور شرکت کنید. اما اگر واقعا می خواهید از کنکور هنر نتیجه بگیرید، باید تمام توان و تلاشتان را برای این کار بگذارید.

بسیاری از کسانی که رشته های گروه هنر علاقه دارند، تصمیم می گیرند در حالی که پیش دانشگاهی رشته خود را می خوانند(ریاضی، تجربی، انسانی) منابع کنکور هنر را نیز مطالعه کرده و در این آزمون شرکت کنند. اما غالباً این دسته از افراد نتیجه نمی گیرند. زیرا دروس پیش دانشگاهی به خودی خود سخت و سنگین است و هیچ ربطی به دروس مرتبط با کنکور هنر ندارند. همین می شود که از اینجا مانده و از آنجا رانده شوند!

اما اگر رتبه های برتر سال های اخیر کنکور هنر را بررسی کنید، متوجه می شوید که اکثراً جزو داوطلبین تغییر رشته ای هستند. اطلاعات مربوط به امتحان و شرایط تغییر رشته به هنر را می توانید با کلیک بر روی: "تغییر رشته به هنر" به صورت کامل مطالعه کنید. دانش آموزان ریاضی، تجربی، انسانی و هنرستانی های غیر مرتبط یا فنی(مانند الکترونیک، معماری، کامپیوتر و...) با تغییر رشته به هنر می توانند در مقطع پیش دانشگاهی هنر ثبت نام کنند. و با خواندن دروسی که با کنکور مورد نظرشان یکی است بهترین نتیجه را بگیرند.

دانش آموزان رشته های هنری هنرستان نیز با گذراندن پیش دانشگاهی هنر می توانند تنها با یک بار کنکور دادن تا مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند و پشت کنکور کاردانی به کارشناسی نمانند. همچنین از امکانات آموزشی بهترین دانشگاه های کشور بهره مند شوند.

در کنکور هنر هم مانند سایر رشته ها شما در روز کنکور، دو دفترچه عمومی و اختصاصی دریافت خواهید کرد:

دفترچه عمومی شامل: ادبیات، عربی، معارف، زبان خارجی است. (لطفاً برای اطلاع از منابع و آخرین تغییرات کتاب های دروس عمومی بر روی لینک : " منابع عمومی کنکور هنر" کلیک کنید.)

دفترچه اختصاصی شامل: درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی و فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری، خلاقیت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد می باشد.  (لطفاً برای اطلاع از ماهیت این دروس، منابع و آخرین تغییرات کتاب های دروس اختصاصی بر روی لینک مربوط به هر درس کلیک کنید.)

آنچه کنکور هنر را از سایر گروه های آزمایشی متفاوت می کند، اهمیت زیر گروه ها و وجود رشته های متمرکز، متمرکز خاص و نیمه متمرکز است که در ادامه به توضیح این دو مورد می پردازیم.

زیر گروه ها؛ کنکور هنر شامل پنج زیر گروه است:

زیر گروه یک هنرهای تجسمی و کاربردی
رشته های : ارتباط تصویری(گرافیک)، چاپ، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی لباس، عکاسی، کارشناسی فرش، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، نقاشی، کاردانی آموزش هنرهای تجسمی و... .

زیر گروه دو طراحی صنعتی
زیر گروه دو تنها به رشته طراحی صنعتی اختصاص دارد.

زیر گروه سه میراث فرهنگی و باستان شناسی
رشته های: باستان شناسی، حفاظت و مرمت آثار تاریخی، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی، راهنمای موزه ها و بناهای تاریخی، موزه داری، مردم شناسی، مرمت آثار تاریخی و ...

زیر گروه چهار هنرهای نمایشی 
رشته های: تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، تولید سیما، سینما، کاردانی هنرهای نمایشی، کارگردانی تلویزیون و... .

زیر گروه پنج موسیقی
 آهنگسازی، موسیقی نظامی، نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی

در هر کدام از این زیر گروه ها دروسی خاص با توجه به ضرایب شان اهمیت بیشتری پیدا می کند که شما با استفاده از جدول زیر می توانید متوجه شوید که برای قبولی در رشته ی مورد علاقه خود، لازم است کدامیک از دروس تخصصی کنکور هنر را بیشتر مطالعه کنید. البته دانستن یک نکته در مورد ضرایب برای موفقیت در کنکور هنر حیاتی است و آن اینکه طبق فرمول محاسبه نمره تراز سازمان سنجش (در قسمت صورت کسر فرمول) نمره تراز دروس تخصصی قبل از جمع شدن با نمره تراز دروس عمومی در عدد 3 ضرب می شود! این بدین معنیست که در جدول زیر، تمامی ضرایب ارائه شده دروس تخصصی را در 3 ضرب کنید! یعنی درس خلاقیت موسیقی برای داوطلب کنکور هنری که به رشته سینما علاقه دارد ضریب 3 داشته و به اندازه معارف اسلامی در موفقیتش تأثیرگذار است! همچنین اگر هنوز رشته مورد علاقه خود را پیدا نکرده اید می توانید با مراجعه به لینک "معرفی رشته های دانشگاهی" اطلاعات جامعی از رشته های مختلف کنکور هنر به دست آورید.

نام درس زیر گروه 1 زیر گروه 2 زیر گروه 3 زیر گروه 4 زیر گروه 5
 درک عمومی هنر 4 3 3 3 3
 درک عمومی ریاضی فیزیک 1 3 1 1 1
 ترسیم فنی 1 2 2 1 1
 خلاقیت تصویری و تجسمی 4 4 2 2 1
 خلاقیت نمایشی 1 1 1 4 1
 خلاقیت موسیقی 1 1 1 1 4
 خواص مواد 1 1 1 1 1

 

نکته دوم که باعث تمایز کنکور هنر از سایر رشته های آزمایشی می شود، آزمون عملی یا آزمون مرحله دوم است. برای پذیرش در اکثر رشته های کنکور هنر لازم است تا شما به داور یا داوران ثابت کنید که توانایی و اطلاعات لازم برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خود را دارید.

رشته های متمرکز خاص آزمون عملی و یا مصاحبه حضوری دارند. مانند: ارتباط تصویری، طراحی صنعتی، ادبیات نمایشی، آهنگسازی و... .
رشته های متمرکز آزمون عملی ندارند و پذیرش در این رشته ها تنها با رتبه و سوابق تحصیلی صورت می گیرد. مانند: صنایع دستی، چاپ، کارشناسی فرش و... .

خوشبختانه یا متاسفانه هر سال کنکور هنر با سال قبل از خود تفاوت دارد. سوالات تنها از منابع معرفی شده سازمان سنجش طرح نمی شود و بسیاری از سوالات از منابعی غیر از کتاب های درسی طرح می شود. گستردگی مطالب و منابع، شیوه ای خاص برای مطالعه و برنامه ریزی را می طلبد تا منجر به موفقیت شود. این مسئله بیش از آنکه نگران کننده باشد، خوشحال کننده است. زیرا افراد کمی به این منابع و مشاوره دسترسی دارند و همین مسئله شانس موفقیت شما را بیشتر می کند.

برای قبولی در کنکور معدل شما در دبیرستان یا هنرستان به هیچ عنوان ملاک قبولی یا عدم قبولی شما نیست. این باورهای غلط را دور بریزید. سال کنکور، سالی متفاوت است. بیش از هر چیز، نگرش شما به موفقیت، سلامت روحی و یک برنامه ریزی صحیح می تواند تضمین کننده موفقیت شما باشد. کافیست به کسانی که این راه را رفته اند و اعتماد کنید و بدانید هر موفقیتی حاصل چارچوب ذهنی درست شماست.

ما در این راه همراه شما خواهیم بود:

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو وقت مشاوره رایگان با رتبه 1 کنکور هنر می توانید با شماره های موسسه تماس بگیرید. و یا با ارسال عدد 5 را به شماره پیامک 02177201320 در خبرنامه مؤسسه هونَر عضو شده و از آخرین اخبار و نکات کنکور هنر اطلاع یابید.

*  تمامی حقوق این مقاله برای آموزشگاه هونر محفوظ است و هر گونه استفاده بی اجازه پیگرد قانونی دارد.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (15)

5 از 5 براساس 1 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید
 1. احمد

ببخشين رشته معماري در كدام زير گروه است؟

  پیوست
 
 1. هونر    احمد
 1. 5 / 5

این رشته در زیر گروه ریاضی هست.

  پیوست
 
 1. زهرا

سلام، من دانش آموز سال دوازدهم رشته تجربی هستم، و میخواستم که کنکور هنر شرکت کنم،(اطلاعات زیادی هم ندارم، البته مطالب سایت شما رو مطالعه کردم) برای رشته مرمت بناهای تاریخی یاموزه داری باید چه کتاب هایی رو بیشتر مطالعه کنم.

  پیوست
 
 1. هونر    زهرا
 1. 5 / 5

سلام، لطفاً برای دریافت لیست کتاب های کامل با مؤسسه تماس بگیرید.

  پیوست
 
 1. زهرا

سلام من دانش آموز سال دوازدهم رشته گرافیک هستم ولی مدرسه ام درمورد کنکور چیزی نگفته ولی من میخواهم برم دانشگاه برم برای گرافیک چه دانشگاهی مناسب است

  پیوست
 
 1. هونر    زهرا
 1. 5 / 5

سلام، آیا ساکن تهران هستید؟ تا براتون یک وقت مشاوره با رتبه ی 1 کنکور هنر هماهنگ کنیم تا به درستی راهنمایی تون کنند.

  پیوست
 

سلام . من کنکور انسانی ۹۷ دادم . میخوام سال ۹۸ کنکور هنر بدم
برای کنکور هنر حتما باید تغییر رشته داد؟
اگه نیازی به تغییر رشته نباشه تاثیر معدل در کنکور چی میشه؟

  پیوست
 
 1. 5 / 5

سلام،
در صورتیکه مدرک پیش دانشگاهی انسانی دارید، نیازی به تغییر رشته نیست.
میزان تاثیر سوابق تحصیلی شما در دروس عمومی فقط در کنکور هنر هست. اما باید دفترچه ی ثبت نام منتشر بشه تا میزان این تاثیر مشخص بشه. سال 97 این تاثیر حدود 5 تا 7 درصد بود.

  پیوست
 

سلام من امسال کنکور انسانی دادم میخوام سال ۹۸ کنکور هنر بدم . برای کنکور هنر حتما باید تغییر رشته بدم ؟ اگه نیازی به تغییر رشته نباشه پس تاثیر معدل چی میشه؟

  پیوست
 
 1. 5 / 5

سلام،
در صورت داشتن مدرک پیش دانشگاهی انسانی نیازی به تغییر رشته ندارید. فقط دروس عمومی در سوابق تحصیلی شما به میزان 5 تا 7 درصد تاثیر خواهد گذاشت.
اما باز هم باید دفترچه ی کنکور 98 منتشر بشه تا بتونیم به صورت قطعی راجع امسال نظر بدیم.

  پیوست
 
 1. haniedavari

سلام.من دانشجوی مهندسی صنایع هستم .میخوام کنکور هنر بدم برای رشته ی طراحی لباس.چند تا سوال داشتم.1 با توجه به این که من دو سال پیش کنکور دادم و چیز زیادی از درسا یادم نیست به نفعمه که کنکور نظام جدید بدم یا قدیم؟2دانشگاه های دولتی که این رشته رو...

سلام.من دانشجوی مهندسی صنایع هستم .میخوام کنکور هنر بدم برای رشته ی طراحی لباس.چند تا سوال داشتم.1 با توجه به این که من دو سال پیش کنکور دادم و چیز زیادی از درسا یادم نیست به نفعمه که کنکور نظام جدید بدم یا قدیم؟2دانشگاه های دولتی که این رشته رو در مقطع کارشناسی دارن کدوما هستن؟3با یه مشاور راجب کتابا صحبتی کردم به من گفتن خوندن کتابای اصلی به نفعم نیست و بهتره که کمک اموزشی بخونم نظر شما چیه؟4کتابای تخصصی هنر تغییر کردن؟5 شانس قبولیم در دانشگاه های دولتی در کنکور نظام جدید بیشتره یا قدیم؟

ادامه
  پیوست
 
 1. هونر    haniedavari
 1. 5 / 5

سلام. 1. با توجه به اینکه شما نظام قدیم هستید فقط می تونید در کنکور نظام قدیم شرکت کنید و حق انتخابی بین نظام قدیم و جدید ندارید. 2. در تهران دانشگاه های دولتی "الزهرا" و "شریعتی" این رشته رو دارند. همین طور دانشگاه غیرانتفاعی "علم و فرهنگ" و...

سلام. 1. با توجه به اینکه شما نظام قدیم هستید فقط می تونید در کنکور نظام قدیم شرکت کنید و حق انتخابی بین نظام قدیم و جدید ندارید. 2. در تهران دانشگاه های دولتی "الزهرا" و "شریعتی" این رشته رو دارند. همین طور دانشگاه غیرانتفاعی "علم و فرهنگ" و "هنر و پارس". اما رشته ی طراحی پارچه که تا حدودی مرتبط هست در دانشگاه "هنر تهران" پذیرش داره. 3. ما متعقد هستیم خواندن کتاب های اصلی و مهم سازمان سنجش در درجه ی اول اهمیت داره و بعد در کنارش برای تکمیل و تست زنی از منابع کمک آموزشی می تونید استفاده کنید. 4. اگر منظورتون از تغییر، تغییرات کلی هست خیر. کتاب هایی که چاپ سال 93 به بعد باشند، برای مطالعه مناسب هستند. 5. دانشگاه ها تفکیک نظام قدیم و جدید نشده و نمی شن. بر اساس اطلاعیه ی سازمان سنجش نمرات داوطلبان بر اساس تراز روی نمودار می ره و رتبه ی هر شخص مشخص می شه. بر اساس رتبه انتخاب رشته صورت می گیره و نتایج نهایی اعلام میشه. هر چند که لازمه بدونید رشته ی "طراحی لباس" جزو رشته های دارای آزمون عملی هست.
امیدواریم که جواب پرسش هاتون رو دریافت کرده باشید. موفق باشید

ادامه
  پیوست
 
 1. مریم همت پور

سلام. من مدرک پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک دارم و ورودی سال 84 رشته مهندسی صنایع هستم. و سال 89 لیسانس صنایع گرفتم و به دلیل عدم علاقه به رشتم ادامه تحصیل ندادم. الان تصمیم گرفتم تو یکی از دانشگاههای خوب نقاشی بخونم صرفا بر اساس علاقم. احتمال موفقیت...

سلام. من مدرک پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک دارم و ورودی سال 84 رشته مهندسی صنایع هستم. و سال 89 لیسانس صنایع گرفتم و به دلیل عدم علاقه به رشتم ادامه تحصیل ندادم. الان تصمیم گرفتم تو یکی از دانشگاههای خوب نقاشی بخونم صرفا بر اساس علاقم. احتمال موفقیت من چقدره و منو راهنمایی کنید که از کجا شروع کنم و چی باید بخونم

ادامه
  پیوست
 
 1. abolfazl
 1. 5 / 5

سلام . وقتتون بخیر . میخواستم بدونم برای رفتن به رشته انیمیشن سازی(پویانمایی) باید در کدام کنکور سراسری شرکت کرد؟

  پیوست
 

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت