تغییر رشته به هنر

Post on 28 مرداد 1394
by هونر
تعداد بازدید: 32640

رای دهی: 4 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

اگر از رشته تحصیلی خود راضی نیستید، اگر از رشته ای که به اصرار خانواده انتخاب کرده اید خسته شده اید، اگر فکر می کنید هنوز علاقه خود را پیدا نکرده اید، اگر از قبولی در رشته تحصیلی خود مطمئن نیستید، اگر دوست دارید رتبه بیاورید، اگر تحصیل در دانشگاه های معتبر کشور را می خواهید، اگر به تغییر فکر می کنید...
اگر به تغییر رشته به هنر فکر می کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

بسیاری از دانش آموزان در زمان انتخاب رشته تحصیلی خود در اول دبیرستان به اصرار خانواده و یا عدم آگاهی و یا موارد دیگر رشته ای را انتخاب کرده اند و در حال حاضر گیج و سر در گم شده اند. از طرفی نمی خواهند تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی در رشته ای که دوست ندارند را ادامه بدهند و از طرف دیگر راه دیگری جز این ندارند. اما این طور نیست.

اگر علاقه ی شما در یکی از رشته های مربوط به کنکور هنر باشد، شما می توانید در سال سوم به پیش دانشگاهی هنر تغییر رشته دهید. (در صورتیکه در نظام جدید آموزشی تحصیل می کنید، قوانین مربوط به تغییر رشته را از بخش سال دوازدهم هنر مطالعه کنید.)

برای تغییر رشته به هنر، همه دانش آموزان ریاضی، تجربی، انسانی و هنرستانی های غیرهنری(مانند معماری، الکترونیک، حسابداری و...) لازم است در خرداد یا تیرماه هر سال، در زمان امتحانات نیمسال دوم، از دبیرستان یا هنرستان خود فرم تغییر رشته را اخذ کرده و پس از ممهور شدنِ فرم مربوطه، به اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیلی مراجعه و پس از تأیید نهاییِ فرم تغییر رشته، در امتحانات تغییر رشته که غالباً در نیمه اول شهریور برگزار می شود، شرکت نمایند. قابل توجه اینکه معمولاً در هر استان، فقط یک حوزه برای تغییر رشته به دختران و یک حوزه نیز برای گروه پسران معرفی می گردد.

داوطلب می باید برای تغییر رشته به هنر این موارد را امتحان دهد:

1. تاریخ هنر ایران کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با هنر ایران باستان تا هنر اسلامی ایران است.
جهت دانلود بر روی لینک "دانلود کتاب تاریخ هنر ایران" و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک "دانلود نمونه سوالات تاریخ هنر ایران" کلیک کنید.

2. تاریخ هنر جهان کتاب سال سوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با اقوام  بدوی تا هنر شرق دور و قرن 19 و 20 میلادی است.
جهت دانلود بر روی لینک "دانلود کتاب تاریخ هنر جهان" و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک "دانلود نمونه سوالات تاریخ هنر جهان" کلیک کنید.

3. مبانی هنرهای تجسمی کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی و عملی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با نقطه و خط و سطح و رنگ و ... است. از داوطلب در در آزمون عملی خواسته می شود تا مباحث مطروحه در کتاب را به صورت عملی اجرا کرده و قسمت کتبی سوالات مربوط به تعاریف عناصر مختلف بصری است.
جهت دانلود بر روی لینک "دانلود کتاب مبانی هنرهای تجسمی" و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک "دانلود نمونه سوالات مبانی هنرهای تجسمی" کلیک کنید.

4. طراحی 1 کتاب سال دوم هنرستان، امتحان این درس به صورت کتبی و عملی برگزار می شود. کتاب شامل مباحثی در رابطه با طراحی اجسام بی جان و جاندار است. از داوطلب در آزمون عملی خواسته می شود تا مباحث مطروحه در کتاب را به صورت عملی اجرا کرده و قسمت کتبی سوالات مربوط به تعاریف و ابزارهای مختلف طراحی است.
جهت دانلود بر روی لینک " دانلود کتاب طراحی 1" و برای مشاهده نمونه سوالات این درس بر روی لینک "دانلود نمونه سوالات طراحی 1" کلیک کنید.

 

لازم به ذکر است داوطلبین تغییر رشته ای از معماری به هنر تنها باید کتاب تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان را امتحان بدهند.

همچنین داوطلبین که در امتحانات خرداد ماه موفق نشده اند می توانند در آزمون تغییر رشته شرکت نمایند. این دسته از داوطلبین باید در زمان ثبت نام این مسئله را با مدرسه تغییر رشته خود مطرح کرده تا در صورت تداخل امتحانات با هماهنگی قبلی بتوانند در هر دو امتحان شرکت کنند.

امتحانات تنها در یک نوبت و به صورت سراسری برگزار می شود. حداقل نمره ی قبولی در این آزمون برای دو درس تاریخ هنر ایران و تاریخ هنر جهان 10 ، و برای دروس مبانی هنرهای تجسمی و طراحی 1، نمره12 می باشد.

جهت شرکت در "کلاس های رایگان تغییر رشته به هنر" موسسه می توانید با شماره های موسسه تماس بگیرید. بعد از تغییر رشته به هنر شما می توانید، با در دست داشتن مدرک تغییر رشته به هنر و کارنامه قبولی در 4درس گفته شده در "پیش دانشگاهی هنر" ثبت نام نمایید(البته در مورد عدم کسب نمره قبولی در یک یا دو درس با توجه به جنسیت هنرجو و نمره درج شده در کارنامه، معمولاً راهکارهایی وجود دارد!). جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با آموزشگاه هونر تماس گرفته و یا از خدمات مشاوره رایگان با رتبه1 کنکور هنر بصورت حضوری و رایگان، استفاده نمایید.

*  تمامی حقوق این مقاله برای مؤسسه هونر محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

0
0
0
s2sdefault

نظرات (42)

5 از 5 براساس 1 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید
 1. رزانا گنجی
 1. 5 / 5

اطلاعات بسیار مفیدی بود. فقط در مورد تغییر رشته در نظام جدید آموزشی از سال یازدهم به دوازدهم هم اگه ممکنه اطلاعات کاملی بدین. بعضی ها میگن قانون تغییر رشته در سال دوازدهم در تیرماه ۹۷ اومده بعضی ها هم میگن این تغییر رشته فقط میان شاخه ای هست. خود...

اطلاعات بسیار مفیدی بود. فقط در مورد تغییر رشته در نظام جدید آموزشی از سال یازدهم به دوازدهم هم اگه ممکنه اطلاعات کاملی بدین. بعضی ها میگن قانون تغییر رشته در سال دوازدهم در تیرماه ۹۷ اومده بعضی ها هم میگن این تغییر رشته فقط میان شاخه ای هست. خود آموزش و پرورش هم نمیدونه و کسی نمیتونه کمکمون کنه. ممکنه یه توضیحی در موردش بدین که دقیقاً قانون چی میگه؟ ممنون

ادامه
  پیوست
 
 1. هونر    رزانا گنجی
 1. 5 / 5

سلام و با تشکر از شما.
هنوز شیوه نامه تغییر رشته در سال یازدهم به دوازدهم نیومده. تنها چیزی که الان وجود داره »تغییر رشته درون شاخه ای» هست. بدین معنی که دانش آموزان رشته های نظری به رشته های دیگه نظری و همینطور رشته های هنرستانی به رشته های...

سلام و با تشکر از شما.
هنوز شیوه نامه تغییر رشته در سال یازدهم به دوازدهم نیومده. تنها چیزی که الان وجود داره »تغییر رشته درون شاخه ای» هست. بدین معنی که دانش آموزان رشته های نظری به رشته های دیگه نظری و همینطور رشته های هنرستانی به رشته های دیگر هنرستان می توانند تغییر رشته بدهند! (بخشنامه فوری شماره ۵۹۴۱۱ مصوبه مورخ ۹تیرماه ۹۷)
اگر تا نیمه مرداد۹۷ قانونی توسط شورای عالی آموزش و پرورش در مورد تغییر رشته از رشته های نظری به هنرستانی تصویب نشد کم کم باید نسبت به ایجاد این قانون برای سال تحصیلی ۹۸-۹۷ ناامید شد!

ادامه
  پیوست
 
 1. Ehsan    هونر
 1. 5 / 5

پس یعنی من الان 11 معماری میخونم سال 12 نمیتونم تغییر رشته بدم به هنر مثلا برای پیش‌دانشگاهی ؟؟؟ اگ اطلاعاتی بلدی لطفا منو راهنمایی کن ممنون

  پیوست
 
 1. امین وحید

سلام.
رشته من تجربی بوده است و مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی من نیز تجربی بوده است. امسال (97) کنکور تجربی و هنر داده ام. من به رشته سینما و ادبیات نمایشی و در کل ادبیات علاقه زیادی دارم. در رشته تجربی روزانه قبول نشدم اما آزاد رشته دامپزشکی قبول شدم...

سلام.
رشته من تجربی بوده است و مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی من نیز تجربی بوده است. امسال (97) کنکور تجربی و هنر داده ام. من به رشته سینما و ادبیات نمایشی و در کل ادبیات علاقه زیادی دارم. در رشته تجربی روزانه قبول نشدم اما آزاد رشته دامپزشکی قبول شدم که در کل تصمیم به ادامه تحصیل در رشته های تجربی ندارم. سوال من از شما این است که آیا کسی با شرایط من و با مدرک تجربی و با در نظر گرفتن حجم زیاد منابع کنکور هنر میتواند مطالعه برای کنکور هنر سال 98 را از این روزها (اواخر مهر) شروع کند و خودش را برای قبولی در رشته سینما یا ادبیات نمایشی یا ارتباط تصویری در دانشگاه های سراسری و آزاد تهران، اصفهان و شیراز آماده کند؟ در ضمن در دروس عمومی هم سطح من متوسط رو به بالاست. در این سال ها هم منابع غیر درسی را مرتبط با رشته های هنر خوانده ام و شنیده ام که مطالعات آزاد هم در قبولی در کنکور هنر اثر دارد.
با تشکر

ادامه
  پیوست
 
 1. هونر    امین وحید
 1. 5 / 5

سلام،
لازم هست که بدونید اگر 10 سال اخیر کنکور هنر رو بررسی کنید در اکثر موارد داوطلب های تغییر رشته ای رتبه آوردن و این نشون میده که به خاطر اینکه دانش آموزان رشته ی نظری در خواندن دروس تئوری قوی تر هستند، بیشتر می تونن از کنکور نتیجه بگیرند....

سلام،
لازم هست که بدونید اگر 10 سال اخیر کنکور هنر رو بررسی کنید در اکثر موارد داوطلب های تغییر رشته ای رتبه آوردن و این نشون میده که به خاطر اینکه دانش آموزان رشته ی نظری در خواندن دروس تئوری قوی تر هستند، بیشتر می تونن از کنکور نتیجه بگیرند. اما در بخش عملی کنکور هنر لازم هست که زحمت بیشتری نسبت به بچه های هنرستانی بکشید و خودتون رو براش آماده کنید. در مورد سوال تون که آیا می رسید منابع رو تکمیل کنید یا نه باید بهتون بگیم به خاطر پراکندگی منابع کنکور هنر شما هیچ وقت نمی تونید ادعا کنید کلیه ی منابع رو خوندید. پس مشاور منابع مهم تر رو برای شما مشخص می کنه و بهتون جهت میده که با توجه به رشته ی مورد علاقه تون و زیرگروه تون بتونید از کنکور هنر نتیجه بگیرید. مثل آقای علی بردیده که سال 94 شاگرد ما بود و از بهمن ماه شروع کردند و رتبه شون 12 شد!

ادامه
  پیوست
 

سلام خسته نباشید.ممنون از مطالب بسیار خوب و مفیدتون.من در حال حاضر در رشته تجربی پایه دهم تحصیل میکنم،میخواستم ببینم میتونم در سال دیگه(پایه یازدهم) تغییر رشته به هنر بدم. و اینکه میتونم وقت کافی برای مطالعه درس های یازدهم در تابستان داشته باشم.
...

سلام خسته نباشید.ممنون از مطالب بسیار خوب و مفیدتون.من در حال حاضر در رشته تجربی پایه دهم تحصیل میکنم،میخواستم ببینم میتونم در سال دیگه(پایه یازدهم) تغییر رشته به هنر بدم. و اینکه میتونم وقت کافی برای مطالعه درس های یازدهم در تابستان داشته باشم.
ممنون میشم پاسخ بدید.

ادامه
  پیوست
 
 1. 5 / 5

سلام، بله امکان تغییر رشته از سال دهم به یازدهم وجود داره که چند درس مرتبط با رشته ای که می خواهید در هنرستان بخونید رو - مثلاً برای رشته ی گرافیک- عکاسی، خوشنویسی و... رو در تابستون کار می کنید(به صورت عملی و تئوری) و بعد در امتحانات تغییر رشته...

سلام، بله امکان تغییر رشته از سال دهم به یازدهم وجود داره که چند درس مرتبط با رشته ای که می خواهید در هنرستان بخونید رو - مثلاً برای رشته ی گرافیک- عکاسی، خوشنویسی و... رو در تابستون کار می کنید(به صورت عملی و تئوری) و بعد در امتحانات تغییر رشته شرکت می کنید. در صورت قبولی در این دروس شما می تونید از سال یازدهم در رشته ی مورد علاقه ی خودتون ادامه تحصیل بدید.

ادامه
  پیوست
 
 1. هونر
 1. 5 / 5

سلام، بله امکان تغییر رشته از سال دهم به یازدهم وجود داره که چند درس مرتبط با رشته ای که می خواهید در هنرستان بخونید رو - مثلاً برای رشته ی گرافیک- عکاسی، خوشنویسی و... رو در تابستون کار می کنید(به صورت عملی و تئوری) و بعد در امتحانات تغییر رشته...

سلام، بله امکان تغییر رشته از سال دهم به یازدهم وجود داره که چند درس مرتبط با رشته ای که می خواهید در هنرستان بخونید رو - مثلاً برای رشته ی گرافیک- عکاسی، خوشنویسی و... رو در تابستون کار می کنید(به صورت عملی و تئوری) و بعد در امتحانات تغییر رشته شرکت می کنید. در صورت قبولی در این دروس شما می تونید از سال یازدهم در رشته ی مورد علاقه ی خودتون ادامه تحصیل بدید.

ادامه
  پیوست
 

ممنون از لطفتون?

  پیوست
 

باسلام وخسته نباشید
دخترم کنکور ۹۷ رو شرکت کرده (رشته تجربی)ولی نتونست مجاز بشه در انتخاب رشته ر وزانه این رشته رو دوست نداره میخواد گرافیگ بخونه آیا میتونه الان (اواخر مهر)منابع این رشته رو تهیه کنه وبخونه یا دیگه الان دیره؟

  پیوست
 
 1. 5 / 5

سلام، با برنامه ریزی و مشاوره ی صحیح ایشون می تونن فرصت از دست رفته رو جبران کنن. نگران نباشید.
با مؤسسه تماس بگیرید و ما تا جایی که بتونیم برای موفقیت ایشون تلاش خواهیم کرد.

  پیوست
 
 1. عسل نصاری

سلام خسته نباشید من دانش اموز رشته ی تجربی سال دوازدهم هستم ولی علاقه ای بهش ندارم و میخوام کنکور رشته ی گرافیک رو بدم.برای درس های تئوری برنامه ریزی دارم و میتونم خودم رو به کنکور برسونم, ولی چیز زیادی درمورد ازمون عملی نمیدونم و متاسفانه هر...

سلام خسته نباشید من دانش اموز رشته ی تجربی سال دوازدهم هستم ولی علاقه ای بهش ندارم و میخوام کنکور رشته ی گرافیک رو بدم.برای درس های تئوری برنامه ریزی دارم و میتونم خودم رو به کنکور برسونم, ولی چیز زیادی درمورد ازمون عملی نمیدونم و متاسفانه هر سایتی اطلاعات پراکنده میده. اگر میشه لطف کنید و درمورد ازمون عملی رشته ی گرافیک اطلاعی جامع بدین که حداقل بدونم چطور برای اون تمرین کنم.
با تشکر.

ادامه
  پیوست
 
 1. هونر    عسل نصاری
 1. 5 / 5

سلام، لطفاً به بخش آزمون عملی کلاس های طراحی مراجعه کنید. پاسخ سؤال تون رو می گیرید.

  پیوست
 
 1. modi

سلام میخاستم بپرسم تعقیر رشته درسال دوازدهم چجوریه از تجربی به گرافیک

  پیوست
 
 1. هونر    modi
 1. 5 / 5

سلام، در نظام جدید آموزشی امکان تغییر رشته از سال یازدهم به دوازدهم و یا در خود سال دوازدهم به رشته ی دیگه ای وجود نداره.

  پیوست
 

سلام
وقتتون به خیر
من دبیرستانم رو در هنرستان گذروندم و دیپلم کامپیوتر دارم و مسلما مثل بچه های فنی ، پیش دانشگاهی نخوندم و کاردانیم رو کامپیوتر گرفتم و بعد از اون کاردانی به کارشناسیم رم آی تی گرفتم . اما علاقم به موارد تاریخی مخصوصا رشته (مرمت...

سلام
وقتتون به خیر
من دبیرستانم رو در هنرستان گذروندم و دیپلم کامپیوتر دارم و مسلما مثل بچه های فنی ، پیش دانشگاهی نخوندم و کاردانیم رو کامپیوتر گرفتم و بعد از اون کاردانی به کارشناسیم رم آی تی گرفتم . اما علاقم به موارد تاریخی مخصوصا رشته (مرمت اثار تاریخی) است و میخواستم ازتون خواهش کنم من رو راهنمایی کنید که اگه بخوام کارشناسی مرمت یا ارشدش رو بخوام بخونم باید چه مسیری رو طی کنم

با سپاس از شما

بیست و دوم ابانماه نود و هفت ه ش

ادامه
  پیوست
 
 1. 5 / 5

سلام،
در صورتیکه بخواید در کنکور ارشد شرکت کنید اگر مدرک کارشناسی هر رشته ای رو داشته باشید می تونید در زیر گروه های هنر که به صورت شناور برگزار میشه، ثبت نام کنید و شرکت کنید. با این تفاوت که در بعد از قبولی به شما چند درس به صورت پیش نیاز در...

سلام،
در صورتیکه بخواید در کنکور ارشد شرکت کنید اگر مدرک کارشناسی هر رشته ای رو داشته باشید می تونید در زیر گروه های هنر که به صورت شناور برگزار میشه، ثبت نام کنید و شرکت کنید. با این تفاوت که در بعد از قبولی به شما چند درس به صورت پیش نیاز در دانشگاه داده میشه که باید اون ها رو پاس کنید چون مدرک کارشناسی تون غیرمرتبط هست.
اما در صورتیکه بخواید در کنکور کارشناسی شرکت کنید و از این مقطع رشته ی مورد علاقه تون رو ادامه بدید، باید مدرک کاردانی تون رو به صورت معادل بگیرید که به جای مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم حساب میشه و مشکلی نیست.

ادامه
  پیوست
 

درود بر شما
خسته نباشد
من دیپلم کامپیوتر دارم و کاردانی نرم افزار و کارشناسی ای تی .و از اونجایی که هنرستان رفتم ، پیش دانشگاهی ندارم . اما علاقه مندم که رشته مرمت اماکن تاریخی بخونم . میخواستم خواهش کنم من رو راهنمایی کنید که اگه بخوام...

درود بر شما
خسته نباشد
من دیپلم کامپیوتر دارم و کاردانی نرم افزار و کارشناسی ای تی .و از اونجایی که هنرستان رفتم ، پیش دانشگاهی ندارم . اما علاقه مندم که رشته مرمت اماکن تاریخی بخونم . میخواستم خواهش کنم من رو راهنمایی کنید که اگه بخوام کترشناسی یا ارشد رشته مرمت بخونم باید چه مراحلی رو طی کنم.
با سپاس

ادامه
  پیوست
 
 1. 5 / 5

سلام
میتونید مدرک کاردانی تون رو به صورت معادل پیش دانشگاهی به دانشگاه ارائه کنید. یا در مقطع ارشد شرکت کنید و بعد از ورود به دانشگاه درس هایی رو به صورت پیش نیاز پاس کنید.

  پیوست
 
 1. ع.ع

سلام.من دوازدهم رشته ریاضی ام ولی میخوام در دانشگاه رشته سینما بخونم باید چیکارکنم؟
کنکور چی بدم؟

  پیوست
 
 1. هونر    ع.ع
 1. 5 / 5

سلام،
با توجه به رشته ای که می خواید باید حتماً رتبه ی خیلی خوبی به دست بیارید. چون سینما از رشته های پرطرفدار کنکور هنر هست.
شما برای شرکت در کنکور هنر محدودیتی ندارید و می تونید با مطالعه ی منابع و استفاده از مشاوره و کلاس نتیجه ی مطلوبتون رو...

سلام،
با توجه به رشته ای که می خواید باید حتماً رتبه ی خیلی خوبی به دست بیارید. چون سینما از رشته های پرطرفدار کنکور هنر هست.
شما برای شرکت در کنکور هنر محدودیتی ندارید و می تونید با مطالعه ی منابع و استفاده از مشاوره و کلاس نتیجه ی مطلوبتون رو اگر خودتون هم همت کنید و درس بخونید به دست بیارید. برای شرکت در یک جلسه مشاوره ی رایگان با رتبه ی یک کنکور هنر از قسمت رزرو وقت مشاوره اقدام کنید تا بتونیم موثرتر راهنمایی تون کنیم.

ادامه
  پیوست
 
نمایش نظر بیشتر

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت