انتخاب رشته تخصصی کنکور هنر

Post on 18 مهر 1397
by هونر
تعداد بازدید: 629

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

انسان در زندگی همیشه در حال انتخاب است. 

انتخاب رشته یکی از انتخاب های مهم زندگی هر فردی است. چه از زمان که در سنین 15- 16 سالگی برای رشته ی خود در هنرستان و یاد دبیرستان تصمیم می گیرد و چه بعدتر، پس از کنکور سراسری و اعلام نتایج که فرد با توجه به نتیجه ی به دست آمده ی خود و همچنین در نظر گرفتن آینده ی شغلی خود می باید بین کدرشته های موجود دست به انتخاب بزند.

اما لازم است که بدانید که انتخاب رشته در کنکور هنر با دیگر کنکورهای سراسری تا حدود زیادی متفاوت است و این چند دلیل ساده و مهم دارد:

1. در کنکور هنر علاوه بر کنکور تئوری، برای پذیرش در اکثر رشته ها علاوه بر رتبه نمره ی آزمون عملی هر فرد هم مهم و تاثیرگذار است. 
نمره ی آزمون عملی در اغلب رشته ها تا 40% تاثیر قطعی دارد.(تاثیر قطعی به این معناست که چه نمره ی داوطلب خوب و یا چه بد شده باشد با نمره ی تراز داوطلب جمع شده و در قبولی نهایی وی موثر خواهد بود.)

2. پذیرش در کنکور هنر به دلیل رشته های کم و محدود و همچنین دانشگاه های تراز اول ِ هنری غالباً کشوری است و ناحیه ی بومی تاثیرات کمتری دارد.

3. در هر رشته، علاوه بر دانشگاه های تراز اول که اکثراً در تهران وجود دارند دانشگاه هایی در شهرستان وجود دارند که کیفیت آموزشی آن ها بنابر هر رشته متفاوت است و مشاور می تواند فرد را جهت یک انتخاب صحیح تر راهنمایی کند.

 

 علاوه بر نکات ذکر شده هر ساله هنرجویان زیادی با رتبه های نسبتاً خوب در رشته و دانشگاه مورد علاقه ی خوب قبول نمی شوند،  و یا بعد از ثبت نام در دانشگاه و گذراندن یک یا دو ترم از رشته ی خود انصراف داده و احساس شکست می کنند. این دسته از داوطلبان که شناخت درستی از دانشگاه ها و رشته ها ندارند، با یک انتخاب رشته ی ناصحیح فرصت قبولی خود را از دست داده و آن را به گردن شانس و تقدیر می اندازند. انتخاب رشته ی صحیح و دقیق و آگاهانه خود یک "انتخاب" است.

با توجه به نکات ذکر شده ی فوق در صورتیکه داوطلبی تصمیم بگیرد از انتخاب رشته های مجازی در سایت ها و مراکز غیرتخصصی کنکور هنر استفاده نماید با مشکلاتی مواجه خواهد شد:

- انتخاب رشته بر اساس ظرفیت ها و میانگین های سال قبل، لازم است که بدانید به روزرسانی هر ساله این نرم افزارها هزینه های زیادی را برای طراحان و سایت های انتخاب رشته در بردارد. به همین دلیل غالباً در این نوع از انتخاب رشته با توجه به اینکه هر ساله ظرفیت ها در دانشگاه های مختلف تغییر می کند و یا حتی حذف و اضافه می شود، این مسئله باعث می شود تا در صورت عدم مشورت داوطلب با یک فرد متخصص از تحصیل در رشته ی مورد علاقه ی خود باز بماند.

- هدف اصلی این نرم افزارها، پیش از هر چیز صرفاً دادن یک "قبولی" به داوطلب است و به همین دلیل علاقه و اولویت های وی را مدنظر قرار نمی دهد. بسیار پیش آمده که فردی با رتبه ی بسیار خوب در دانشگاه های شهرستان(درجه دو و سه) غیرانتفاعی و یا پیام نور قبول شده است. در صورتیکه اگر در هنگام انتخاب رشته از یک مشاور آگاه کمک می گرفت و از قوانین انتخاب رشته ی کنکور هنر اطلاع می داشت به راحتی در رشته ی مورد علاقه ی خود قبول می شد.

- مقایسه داوطلب با ترازهای قبولی در سال گذشته بدون در نظر گرفتن ترازهای همان سال که موجب می شود داوطلب در انتخاب اولویت های خود دچار اشتباه شود.(میزان قوت و ضعف داوطلبان در هر سال متفاوت است.)

- در نظر نگرفتن تفکیک جنسيتى در بعضى از رشته های هنر که از سال 91 ایجاد شده است. و این مسئله باعث می شود تا غالباً داوطلبان با در نظر گرفتن ظرفیت کل در مورد به اشتباه بیفتند.

- عدم در نظر گرفتن رتبه در زیرگروه های کنکور هنر و سهمیه ها و شرایط خاص که در کنکور هنر بسیار مهم و تعیین کننده است.

- عدم داشتن اطلاعات کافی مشاورین غیرمتخصص کنکور هنر، در رابطه با رشته ها و دانشگاه های کنکور هنر که موجب یک اولویت بندی و انتخاب ناصحیح می شود.

- و...

بسیاری از داوطلبین با در نظر گرفتن این موارد تصمیم می گیرند تا این مسئله مهم را خود به تنهایی انجام دهند اما به دلیل عدم اطلاعات کافی درباره ­ی رشته های دارای شرایط خاص، عدم اطلاع از پایه و اساس سیستم سازمان سنجش برای اعلام قبولی افراد، بررسی غلط کارنامه و رتبه های مهم برای انتخاب رشته (رتبه کل در سهمیه، رتبه کشوری، رتبه در 5 زیر گروه، رتبه در سهمیه زیر گروه، رتبه کشوری در زیر گروه و نمرات تراز و غيره... ) جای گذاری غلط رشته های متمرکز و متمرکز خاص و نيمه متمركز نسبت به یکدیگر (که حتی ممکن است باعث عدم قبولی در هیچ یک از رشته ها گردد.) و موارد بسیار دیگر از تحصیل در رشته ی مورد علاقه ی خود حتی با بهترین رتبه ها باز می مانند.

برای یک انتخاب رشته صحیح و دقیق به کسی که تخصص کنکور رشته ی شما را دارد مراجعه کنید:

هونَر، مرجع تخصصی کنکور هنر

انتخاب رشته ی کنکور هنر خود را به رتبه 1 کنکور هنر بسپارید.

تفاوت این انتخاب رشته در مشاوره تخصصی با رتبه1 کنکور هنر، در نظر گرفتن اولویت های فردی هر داوطلب در زمينه رشته و شهر مورد علاقه محل تحصيل، مشاوره به صورت فردی و ارائه اطلاعات رشته های مختلف در کنکور هنر، در نظر گرفتن ظرفیت ها و شرایط خاص هر دانشگاه، اولویت های دانشگاه ها نسبت به یکدیگر، انتخاب رشته بر اساس نمره تراز داوطلبان همان سال و... است.

فراموش نکنید قبولی در دانشگاه، بیش از آنکه به شانس و تقدیر مربوط باشد حاصل آگاهی و قرار گرفتن در یک مسیر صحیح و یک انتخاب درست است. رتبه های زیر 500 کشوری و هنرجویان مؤسسه می توانند از این فرصت با تخفیف ویژه بهره مند شوند. برای رزرو وقت مشاوره جهت انتخاب رشته بر روی لینک کلیک کنید و فرم مربوطه را پر نمائید و یا با شماره های مؤسسه(داخلی1) تماس حاصل فرمائید. داوطلبان ساکن در شهرستان می توانند با هماهنگى تلفنى و به صورت غیرحضوری با ارسال مدارک خود به ایمیل مؤسسه به آدرس این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید از مشاوره با رتبه١ کنکور سراسری استفاده نمایند!

0
0
0
s2sdefault

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر خود را اعلام می نماید

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید‫.‬ البته بدون ثبت نام هم می توانید نظر و یا سؤال خود را ثبت کنید‫.‬ )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت