کنترل محیط مطالعه تان را در دست بگیرید

یک مکان معین را برای مطالعه کرن تخصیص دهید. آیا شما مکانی را در اختیار دارید، که در آن با خودتان خلوت کنید؟

اگر تصمیم به مطالعه کردن دارید، باید بهترین مکان ممکن را برای این کار پیدا کنید. البته این مکان حتما باید آرام و بی سرو صدا باشد و در آن شخص در اثر صداهایی مانند رادیو، تلویزیون و سرو صدای اشخاص دچار گیجی نشود. اما این مسئله کاملا هم قطعی نمی باشد. چون 80% مطالعه دانشجویان در اتاق خودشان انجام می‌شود نه در کتابخانه.

مکانی که شما در آن به مطالعه می‌پردازید و هیچ کار دیگری در آن انجام نمی‌دهید، بهترین چیز ممکن در دنیا می باشد. پس از مدتی، مطالعه کردن به رفتاری مناسب با آن محیط ویژه تبدیل می شود. سپس در هرجایی که در این دنیا قرار بگیرید، فکر می‌کنید باید کار متناسب آن محل را انجام دهید. به این روش توجه کنید:

هنگامی که وارد کلاس درس می‌شوید و می‌نشینید، کارتان را با توجه به حرف های استاد شروع می‌کنید. در این جا نگرش ها و توجه و رفتارتان به طور خودکار عمل می‌کنند. برای اینکه قبلاً آن اتاق با چیزهایی مانند درس و گوش دادن و غیره مرتبط شده است چنانچه موقعیت این مکان(کلاس درس) را برای جاهای دیگر هم به وجود بیاورید،‌ در می‌یابید که در آن مکان ها هم آسانتر می‌نشینید و مطالعه می‌کنید.

قبل از شروع یک تکلیف، زمانی را که برای پایان دادن به آن انتظار دارید بر روی یک صفحه بنویسید. گزارشی از اهداف مورد نظرتان تهیه کنید. این مرحله در کل، زمانی را تلف نمی‌کند. اما می‌تواند بسیار مفید باشد. این مرحله ممکن است فشار خیلی کمی بر روی شما داشته باشد و در نتیجه رفتار مطالعه شما به صورت ثابتی بهبود می‌یابد. صفحه‌ای که بر روی آن اهدافتان را یادداشت کرده‌اید، به عنوان شاخصی از کارآمدی روش مطالعه تان نگهداری کنید. سعی کنید هر روز هنگام عصر سطح اهدافتان را به طور جزئی افزایش دهید، سعی نکنید که درجه اهدافتان را به صورت رؤیایی بالا ببرید. فقط اهداف را بلافاصله زمانی کم افزایش دهید.

با انتخاب نمادهای اجتماعی که به مطالعه مربوط است، توانایی تمرکزتان را تقویت کنید. در این رابطه شکل خاصی از لباس مثلا یک کلاه، روسری ، یک مجسمه جدید و یا یک تو‌تم را انتخاب کنید. قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید، کلاه را بپوشید یا مجسمه کوچکتان را بر روی میز قرار دهید. این اعمال از دو راه به تمرکز شما کمک می کنند.

اول از همه، علامتی برای اشخاص دیگر است مبنی بر اینکه در حال کارکردن هستید و محترمانه از آن ها می‌خواهید که مزاحم شما نشوند. (تمرکزتان را به هم نزنند.)

دوم، برگزار کردن این مراسم کوتاه و منظم به شما در انجام دادن کارتان کمک می کند اما به هنگام نامه نوشتن، تخیل کردن و یا پرسه زدن در اطراف، از مجسمه یا کلاهتان استفاده نکنید. استفاده از این روش را فقط به زمان مطالعه اختصاص دهید. اگر جادویتان علاوه بر کتاب با چیزهایی دیگر نیز مرتبط شده به دنبال یک نماد دیگر باشید. باید مواظب باشید که نمادهایتان به نشانه‌ای برای برانگیختن رؤیاها تبدیل نشوند.

اگر حواستان پرت شده است، بایستید و رویتان را از کتاب هایتان برگردانید: در حالی که به کتاب خیره شده و در مورد قوی‌تر شدن ضعف تان با خود نجوا می کنید. پشت میزتان ننشینید، اگر این کار را بکنید بعد از مدتی مطالعه با رؤیا پردازی و احساس گناه مرتبط خواهد شد و اگر مجبور به تخیل هستید که همه ما گاهی انجام می دهیم بلند شده و در اتاق قدم بزنید. اتاق را ترک نکنید. فقط بایستد و در حالی که به تکالیف درسی تان نگاه نمی کنید به تخیل بپردازید. عمل فیزیکی ایستادن، فکر شما را بر روی کارتان متمرکز می‌سازد. در این مورد سعی کنید. بزودی متوجه می‌شوید گفتن این جمله به خود که “من باید بایستم” به شما در متمرکز کردن حواستان کمک می‌کند.

در آخر هر صفحه مکث کنید. و وقتی که مشغول خواندن هستید، آهسته تا 10 بشمارید. این ایده‌ای است که زمان مطالعه شما را ممکن است افزایش دهد. اگر هنگام خواندن افکارتان آشفته است و نمی‌توانید تمرکز داشته باشید، این کار برای شما سودمند است. اگر در حین مطالعه کسی از شما سؤال کند که “چقدر خوانده اید” شما تنها به او جواب دهید:”در حدود سی دقیقه ” این روش را به کار ببرید اما به خاطر داشته باشید این راه فقط به عنوان یک راه حل اضطراری برای نداشتن تمرکز به کار می‌رود.

برای شروع مطالعه، زمان معینی را اختصاص دهید. رفتار و عادات معین همیشه در طی روز در زمان مربوط به خودشان رخ می دهند. اگر یک روز خود را مورد بررسی قرار دهید، در می یابید که همیشه کارهای معینی را در زمان های پیش بینی شده ای انجام می دهید. ممکن است که این مسئله در روزهای مختلف، تغییراتی داشته باشد اما عموماً بعضی از رفتارهای شما به صورت عادی دارای وقت به خصوصی می‌باشند. اگر با خودتان رو راست وصادق باشید، در‌‌‌ می یابید که شروع کردن رفتارهای کنترل شده توسط زمان، کاری نسبتا ساده است. مسئله مورد توجه این است که اگر بتوانید به طور عادتی مطالعه کنید یا حداقل قسمتی از مطالعه روزانه خود را انجام دهید، بعدها شروع آن آسان تر خواهد بود. سعی کنید زمان مطالعه را به صورت عادتی در آورید و به آنچه که قبل از شروع مطالعه انجام می دهید، دقت کنید. این یک روش برای بهتر کردن تمرکزتان است.

درست قبل از شروع زمان مطالعه، هیچ کار ناتمامی را شروع نکنید. بسیاری از مردم در مورد کارهایی که نسبت به انجامشان تعهد دارند و نیمه تمام مانده اند، فکر می کنند. آن ها مجبور هستند که این کارها را انجام دهند تا از تعهدی که دارند، رهائی یابند. فعالیت های نیمه تمام معمولا بیشتر از کارهای تکمیل شده، ذهن را مشغول می‌کنند. اگر عقیده مذکور را درباره عادت تخیل کرد به کار ببرید، متوجه خواهید شد که فعالیت ها و تکالیف ناتمام در مقایسه با آن هایی تمام شده‌اند، بیشتر موجب تخیل و رؤیا پردازی می‌گردند. بنابراین وقتی که می‌دانید به زمان مطالعه که خودتان آن را انتخاب کرده‌اید، نزدیک می‌شوید ذهنتان را درگیر مسائل پیچیده و بحث‌های طولانی نکنید.

سعی کنید که به زمان مخصوص مطالعه عادت کنید و به اعمالی که قبل از شروع مطالعه انجام می دهید، توجه کنید. این راهی برای بالا بردن توانایی تمرکز شماست.

اهداف کوتاه مدت و منظمی را برای خود در نظر بگیرید. این زمان را به زیر مجموعه‌هایی تقسیم کنید وقتی که اولین صفحه را تمام کردید، زمان خاصی را برای این کار اختصاص دهید. اگر ریاضی می‌خوانید، زمانی را برای حل هر مسئله در نظر بگیرید. به عبارت دیگر تکالیف تان را به واحدهای کوچکی تقسیم کنید. برای همه اهداف معین شده زمانی را تعیین کنید. این شیوه توانایی شما را برای مطالعه کردن، افزایش می دهد بدون اینکه تمرکزتان را از دست بدهید.

از یک دفترچه یادداشت به عنوان یاد یار استفاده کنید. ترفند دیگری که به شما در با ا بردن تمرکز کمک می کند، قرار دادن یک مداد و کاغذ در کنار دفتر یادداشت شما است. اگر در هنگام مطالعه، ذهنتان مشغول مسائلی می شود که باید آن را انجام دهید آن را در دفترچه یادداشت کنید در این صورت مطمئن می شوید که در صورت نگاه کردن به دفترچه متوجه کارهایی که باید انجام دهید خواهید شد. نگرانی در مورد فراموش کردن کارهایی که باید انجام دهید، ممکن است موجب اختلال در مطالعه شود.

قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید، استراحت کنید. برای تمرکز داشتن از خودتان بپرسید: آیا مطالعه وکار کردن بر روی کتاب، چیزی است که مرا بترساند؟

اگر مجبور باشید که موارد ناخوشایندی را مطالعه کنید و شما می‌دانید که از خواندن آن مطالب احساس بدی به شما دست می‌دهد، چه عکس العملی نشان می‌دهید؟ احتمالا مطالعه را متوقف کرده و مشغول خیالبافی می‌شوید و دلایل خوبی برای متوقف کردن مطالعه پیدا می‌کنید. اگر این گونه عمل کنید می‌توان گفت که اضطراب یادگیری دارید، تنها راه از بین بردن اضطراب یادگیری، یادگرفتن این مطلب است که چگونه استراحت کنیم.

اگر از لحاظ جسمی و روحی کاملا استراحت کرده باشید، تقریبا غیر ممکن است که هیچ نگرانی از خواندن به خود راه دهید. کتاب را با آرامش مطالعه کنید نه با هیجان و اضطراب. وقت مطالعه، مطالعه کنید و نگرانی را برای زمان خودش بگذارید. هردو را در یک زمان انجام ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *