آموختن عادات مطالعه ی صحیح و مفید و فراهم آوردن فرصت کسب موفقیت برای خود، دارای اهمیت فراوان است: 

1. وقتی برای خود مقرراتی در درس خواندن یا تفریح کردن، در نظر می گیرید در برابر خود، قاطع و منصف باشید. 

2. برای مطالعه ی خود هدف های کوتاه مدت در نظر بگیرید و در صورت رسیدن به آن هدف، پاداش و در غیر این صورت خود را تنبیه کنید.مثلاً “اگر فردا برنامه ی خود را به موقع انجام دادم، حق دارم نیم ساعت از اینترنت استفاده کنم.”، “اگر 3 روز متوالی از برنامه ام عقب ماندم، یک هفته حق استفاده از اینترنت را نخواهم داشت.”

3. تلاش کنید با اعضای خانواده روابط نزدیک و صمیمی داشته باشید، چون در هنگام درس خواندن به حمایت و کمک و آرامش نیاز خواهید داشت. سعی کنید در کنار خانواده ی خود، اوقات خوش و مرفحی داشته باشید.  

4. سعی کنید خیلی خوب و دقیق و منطقی(به دور از حرف و سخن دیگران) به علایق و استعدادها و توانایی ها و اهداف خود فکر کنید تا جایی که برای خودتان، قانع کننده و آشکار باشد.  

5. وقتی موفقیتی به دست می آورید هر چند هم که کوچک باشد، معتقد باشید که آن در نتیجه ی سعی و تلاش شما بوده، نه شانس و اتفاق و…

6. شما برای کسب انرژی لازم برای رسیدن به یک هدف(قبولی در کنکور) باید انگیزه ی قوی داشته باشید. انگیزه هم وقتی قوی می شود که درونی و خودجوش باشد نه بیرونی و با زور! یعنی اینکه شما معتقد به ادامه تحصیل و داشتن زمینه ی شغلی مناسب باشید، نسبت به مطالعه، سطح سواد، موقعیت اجتماعی و… احساس نیازکنید. از خواندن مطالب مورد علاقه ی خود لذت ببرید و نسبت به عملکرد خود احساس رضایت داشته باشید. نه اینکه به خاطر ترس از حرف در و همسایه و فامیل، به خاطر اینکه پدر و مادرم از من خواستند و چنین انتظاری دارند، درس بخوانید. این دلایل شاید برای ایجاد انگیزه خوب باشند ولی برای پایدار نگه داشتن انگیزه به دلایل و عوامل درونی نیازمندیم.

مثل کسانی که دائم می گویند: “خوب، این همه لیسانس بیکار، اصلاً واسه چی آدم باید درس بخونه؟!” خوب چنین کسی، هیچ اعتقادی به ذات ادامه تحصیل ندارد. تنها هدفش شغل بوده، که آن هم به خاطر دیدن چند تجربه ی اتفاقی، به سرعت زیر سوال رفته، پس نمی توان از این
شخص انتظار انگیزه ی بالا برای درس خواندن و قبولی داشته باشیم، مگر اینکه نگرش و دید خود را نسبت به مسائل تغییر دهد.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *