جلوگیری از اتلاف وقت هنگام مطالعه

هنگامی که یک انسان خواندن و نوشتن را یاد می گیرد، مهم ترین کارش باید کتابخوانی باشد. که این مهم اگر بدون آموزش باشد، چیزی جز اتلاف عمر و از کف دادن زمان نیست. بنابراین چنانچه فعالیتی جدی و کارا در این زمینه صورت نپذیرد، میزان پیشرفت فرد تقلیل می یابد. از این رو، عموم نویسندگان نباید انتظار داشته باشند آثارشان با استقبال مردم و مطالعه عمیق و دقیق آنان مواجه شود. لذا عقیده ما بر آن است که باید ابتدا روش صحیح مطالعه و کتاب خواندن به مخاطبان یاد داده شود. به این جهت، در هر جای مسیر فراگیری هستید، اندکی تامل کنید، راه درست مطالعه را بیاموزید و سپس به مسیر ادامه دهید.

هدف کتابخوانی

حتی اگر حافظه خوبی داشته باشید، باز هم بعضی مسائل، از نظرتان پنهان می ماند. یادتان باشد که مهم، شکل خواندن کتاب است و این که چگونه از کتاب های موجود استفاده ببریم. به طور کلی “هنر مطالعه” مهارتی است که امروزه هر انسان باسوادی باید از آن برخوردار باشد. شما اگر به این سلاح مهم دست نیابید، بدون شک، آفت ها و اشتباهات زیادی دامن گیرتان می شود و روزی می رسد که صد افسوس می خورید که چرا دوستانتان به مدارج عالی رسیدند و شما هنوز اندر خم یک کوچه اید.  ولی این هم یادتان باشد که جلوی ضرر را از هرجا که بگیریذ منفعت است.

شما نباید هر چه به دستتتان رسید بخوانید!
بلکه باید در این دنیای شلوغ مطالب چاپی، آن چه را که برایتان مفید است بخوانید. هم گیج نمی شوید و هم زودتر به هدف می رسید. نکته دیگر این است که شما باید همیشه بر کتاب مسلط باشید و اجازه ندهید بعضی از کلمات فریبنده ی کتاب، روح شما را به خودش مشغول کند و فرصت طلایی تان را آتش بزند
.

بنابراین قبل از آن که دقیق مطالعه کنید، باید کتاب را از اول ارزیابی کنید. آیا کتاب برای سن شما نوشته شده است؟ چه سالی منتشر شده؟ نویسنده اش کیست؟ چه کسانی این کتاب را تایید کرده اند؟ هدف در این جا یک معنی اش این است که شما برای خودتان یک “سیر مطالعاتی” درست کنید. نقطه شروع را از یک جا بگیرید(البته با مشورت افراد صاحب نظر) و روی ریل بیفتید. البته داشتن یک سیرمطالعاتی، اولش کمی سخت و شاید غیرممکن به نظر برسد. اما باید حوصله به خرج دهید و کمی صبور باشید.

راه شروع
از امروز یک برنامه ریزی کوتاه مدت برای خودتان در نظر بگیرید. شما نیاز به سه دسته کتاب دارید:

1. کتاب هایی که به پایه های درسی تان کمک کند.
2. کتاب هایی که اطلاعات تکمیلی در اختیار شما قرار دهد.
3. کتاب های تمرین و تست

“حال  برنامه ریزی اهمیت  زیادی پیدا می کند”

یادتان باشد که نباید سرتان را زیاد شلوغ کنید. نظم، اساس کار است. برنامه باید قابل اجرا باشد. ابتد برای چند روز و اگر مفید بود، برای چند هفته و… فراموش نکنید که “سنگ بزرگ علامت نزدن است“.

حالا که می خواهید برنامه داشته باشید، به تمسخر اطرافیان توجه نکنید. زیرا آینده تان مهم تر از آن است که تسلیم ریشخند دوستان و… بشوید. به همان اندازه که تصویر روشنی از مقاصد و راه های رسیدن به آن در ذهنتان روشن شد، اوضاع و احوال تحصیلی، در نظرتان دارای معنا و مفهوم می شود.

مطالعه به خودی خود یک “مهارت” است و مهم چیزهایی است که از به کار بردن این مهارت دستگیرتان می شودسعی کنید با مشورت بزرگترهای آگاه بفهمید که در چه زمینه ای بیشتر استعداد دارید و استعدادتان به کدام سو بیشتر گرایش دارد. مثلاً، اگر به ریاضی علاقه مند هستید و دیگران شما را در این زمینه تایید می کنند،  آینده تان را با ریاضی ببینید، آنگاه دیگر ریاضیات را نه برای معلم و نمره ی خوب بلکه به قصد کسب مهارت های لازم در زندگی آینده فرا می گیرید .

طرح های جدیدتان را به دوستانتان بگویید. بگذارید تا آن ها هم بفهمند شما عوض شده اید. اگر اتاقی را برای محل مطالعه دائمی در نظر گرفته اید و آن ها ممکن است شما را مسخره کنند، لازم نیست آن ها را به اتاق مطالعه تان ببرید. اگر دوستانتان برای وقت گذرانی سراغ شما می آیند، بی تعارف بگویید فرصت ندارید. اگر جایی دعوتتان کردند که با برنامه هایتان جور در نمی آید، به راحتی و بدون رو در بایستی بگویید: “نمی توانم بیایم”. چرا که هیچ کدام از میهمانی ها، جبران عدم مطالعه تان را نمی کند.

اگر با خودتان قرار گذاشتید هفته ای دو ساعت روی فلان درس وقت بگذارید، به هیچ وجه این قول و قرار با خودتان را زیر پا نگذارید. اما اگر دوام نیاوردید و تسلیم بی برنامگی خودتان و دیگران شدید، باید خودتان را تنبیه کنید. خود جریمه کردن، راهی مفید برای کسانی است که نمی توانند در ابتدا انضباط را رعایت کنند .

حالا نوبت حرف هایی است درباره حالت های گوناگون مطالعه. 

شرایط مطالعه
تا به حال درباره ی اهمیت و ارزش کتاب سخن گفته شد. اهداف؛ راه های شروع را با هم مطرح و نیز قسمتی از دانسته هایمان را از صندوقچه حافظه بیرون آورده ایم. یادمان باشد که ما زیاد وقت نداریم. جهان ما، جهان سرعت است و روز به روز نیز بر این سرعت افزوده می شود. برای این که از این کاروان علم و زندگی، عقب نمانیم باید با آخرین روش های مطالعه و دستیابی به دانش آشنا شویم و از آن برای استفاده صحیح و بیشتر از استعدادها و توانایی های خدادادمان بهره ببریم .
قبل از مطرح کردن مسایل اصلی، یادتان باشد که کلید شرایط مطالعه، برنامه است. با یک نظم و ترتیب خاص، می توانید شرایطی را فراهم کنید که به هدف خود برسید .
امروزه بسیاری از مردم مخصوصاً دانش آموزان، به عادت بد “کند خوانی” مبتلا هستند. این نوع مطالعه کردن، باعث اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ی عمر می شود. بنابراین از همین لحظه تصمیم بگیرید با رفتار زیان بارتان مبارزه کنید. صرفه جویی در وقت، مهم ترین نکته است که در طرح شرایط مطالعه بر آن تکیه داریم .

به هیچ وجه در حالت خستگی، افسردگی، خواب آلودگی و یا درد و ناراحتی، مطالعه نکنید. این گونه حالت ها باعث می شود تا مطالب خوانده شده، نامفهوم باقی بماند. بهترین زمان مطالعه -در صورتی که کمبود خواب نداشته باشید- قبل از خواب و یا استراحت روزانه است. به این ترتیب، ذهنتان وقت کافی برای آرامش و منظم ساختن و نگهداری و ثبت اطلاعات لازم را خواهد داشت .پس بسیار مهم است که هنگام نشاط و هوشیاری و با آرامش تمام مطالعه کنید. در این صورت است که می توانید انتظار لذت بردن از کتاب را داشته باشید.

وضعیت شما به هنگام مطالعه، تاثیر مهمی در درک مطلب دارد. هر زمانی که برایتان امکان دارد، پشت میز تحریر بنشینید. هنگام مطالعه قوز نکنید، راست بنشینید، کتاب باید بر روی سطح هموار میز و زیرش صاف باشد .

اگر با بی حوصلگی مطالعه کنید و سست و وارفته به مطالعه بپردازید، آفات مطالعه نظیر: چرت و خواب، حواس پرتی و… به سراغتان می آیند. برای تمرکز حواس و درک مطلب، قرص و محکم بنشینید و با اشیای دور و برتان بازی نکنید .فراموش نکنید که هیچ چیز، جای تمرین عملی را نمی گیرد و هر چه قدر هم حرف های قشنگ بلد باشید، تا در عمل ثابت نکنید، بی فایده است. پر و بال قشنگ، یک طرف قضیه است. اما آن طرف قضیه ، پرواز کردن شما است .

آن قلم و کاغذی را که قرار بود همیشه همراهتان باشد، می توانید از کاغذ کارت های 12×9 سانتی متری درست کنید تا در جیب لباستان به راحتی قابل حمل باشد. این کارت ها را خودتان می توانید بسازید و روی هر کدام شماره بگذارید. همیشه و همه جا همراهتان باشد تا هیچ چیز را از قلم نیندازید.خلاصه بنویسی؛ یعنی “حرف اصلی”

یادآوری نکته ای دیگر، در این بحث اهمیت دارد: باید در همه جا و هر موقعیتی به مطالعه بپردازید. البته قبلاً اگر گفته شده مکان مطالعه، مناسب و آرام باشد منظورم موقعیت آرمانی و مطلوب بود. ولی روشن است که همه، این امکانات را ندارند که اتاق مشخصی و میز مطالعه ای داشته باشند. از این رو، باید با روش جدید مطالعه، کاری کرد که مثل موقعیت های دیگر، به مطالعه پرداخته شود. به این ترتیب، با استعدادها و نیروهای ذاتی و فکری خودتان، کمبود وسایل را جبران کنید. خودتان را عادت بدهید و تمرین کنید که در مکان های شلوغ و پر و سرو صدا، مثل صف اتوبوس، نانوایی، سالن انتظار بیمارستان ها، اتاق شلوغ و… مطالعه کنید.

تمرین خیلی مهم است . شرط موفقیت درهر کاری – علاوه بر داشتن راه و شیوه صحیح- تمرین است.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *