توصیه هایی برای شب قبل و صبح جلسه امتحان

در این بخش توصیه هایی بسیار مهم و موثری در جهت افزایش قدرت مهارت امتحان دادن . ارائه خواهیم نمود که انجام آن ها تاثیر بسیار زیادی در نتیجه گیری شما خواهد داشت تاکید می کنم این توصیه ها را به دقت مطالعه کرده و آن ها را دقیقاً اجرا کنید

1. رعایت بهداشت در تغذیه و جسم.
بسیاری از داوطلبان تصور می کنند اگر تا پاسی از شب بیدار بمانند و مطالعه کنند و یا غذا را با عجله میل کنند فرصت بیشتری برای مطالعه خواهند داشت در حالی که صرفه جویی در این موار قطعاً زیان بسیار زیادی در پی خواهد داشت. شب قبل از امتحان حتماً مواد مغذی میل کنید و از آمادگی بدنی خوبی برخوردار باشید.

2. تعداد وعده های غذایی بیشتر، با حجم کمتر.
برای اینکه بتوانید از فرصت های موجود بیشترین استفاده را ببرید حجم غذایی را کاهش دهید. چرا که حجم غذایی بالا سبب افزایش جریان خون در دستگاه گوارش برای هضم غذا شده و خون کمتری به مغز شما خواهد رسید اما برای اینکه دچار ضعف نشوید تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید مثلا 4 تا 6 وعده ولی با حجم غذایی کمتر به این ترتیب سنگین نمی شوید و می توانید بهتر مطالعه کنید. 

3. آمادگی مواجه سؤالاتی که پیش بینی نشده.
یکی از مهم ترین دلایل اضطراب و نگرانی محصلین که سبب آشفتگی در جلسه امتحان نیز خواهد شد نگرانی از عدم توانایی در پاسخ دادن به برخی از سؤالات است. ابتدا باید بپذیریم که قطعاً سؤالاتی وجود خواهد داشت که ما نخواهیم توانست به آن ها پاسخ دهیم ولی این مهم نیست. مهم تاثیر این موضوع بر ادامه روند ماست. یعنی درست زمانی که ما به دلیل پاسخ ندادن به یک یا چند سوال دچار نگرانی شده و توانایمان افت می کند پس بهتر است از قبل خود را برای این مورد آماده کنیم.مثلا بگویید _می توانم به 3 پاسخ ندهم. البته این کار فقط به منظور افزایش توانایی حفظ آرامش است._ 

4. آمادگی وسایل مورد نیاز .
قبل از خواب تمامی وسایل لازم برای امتحان را آماده کنید(خودکار، خط کش، کارت آزمون و…) این کار در آرامش شما تاثیر بسیار زیادی دارد چون می دانید که صبح دیگر وقتی برای این کار نیاز نخواهد بود و می توانید با آسودگی برای شرکت در امتحان حرکت کنید.

5. ایجاد نگرش مثبت نسبت به امتحان.
در مقاله مربوط به هدف مندی و هدف گذاری گفته شد که سیستم انسان ها (ضمیر نا خود آگاه) تاثیر مستقیمی بر وقایع زندگی ما می گذارد یعنی اینکه ما چه تصویری از آزمون خود داشته باشیم تاثیر بسیاری در نتیجه گیری ما خواهد داشت. سعی کنید خود را در وضیعت بسیار آرامی تصور کنید که در جلسه امتحان و در حال پاسخگویی به سوالات هستید. البته این کار به تنهایی هیچ نتیجه ای نخواهد داشت ولی در افزایش روحیه و میزان نتیجه گیری شما تاثیر بسیاری دارد.

6. مقدار کافی استراحت و خواب.
بسیاری از محصلین تصور می کنند که مطالعه تا نیمه های شب سبب افزایش نمره خواهد شد در حالی که قطعاً ارزش یک ساعت خواب خوب کم از ارزش یک ساعت مطالعه نیست. کم خوابی شب قبل از آزمون مضرات بسیاری دارد که بی دقتی یکی از آن هاست. عدم ترمیم پیوندهای حافظه و از کار افتادن حافظه کوتاه مدت که نقش انتقال و مطلب از حافظه بلند مدت به حافظه حسی یعنی فرایند یادآوری را دارد. از معایب بزرگ کم خوابی است. شب قبل از امتحان حداقل باید 7 ساعت بخوابید تا بتوانید آنچه را در طول روز خوانده اید به یاد آورید.
یادتان باشد؛ خواب آرام شب قطعاً روز خوبی را برای ما به ارمغان خواهد آورد!

حال برای صبح آزمون چه کنیم؟

صبح امتحان معمولاً به دلیل افزایش استرس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. نکات زیر به شما کمک خواهد کرد تا از لحظه بیداری تا شروع امتحان را با آرامش و اطمینان طی کنید.

7. درس خواندن، ممنوع!
قبل از اینکه این توصیه را شرح دهیم می خواهیم بگوییم دقیقاً می دانیم که این کار بسیار سخت است اینکه قبل از امتحان و در امتحان در حالی که احساس می کنیم برخی از مطالب را فراموش کرده ایم و دوست داریم آن ها را مطالعه کنیم نباید این کار را انجام دهیم. ولی بدانید نظریه تداخل می گوید ذهن مانند یک فلاپی است که اطلاعات جدید سبب تداخل و مطالب قدیم و جدید شده و سبب بر هم خوردن نظم فکری شما خواهد شد. البته مرور سریع مطالب قبلی _اگر خیلی به این کار علاقه دارید_ ایرادی ندارد. ولی خواندن مطالب جدید قطعاً نیاز مسخر خواهد بود و بهتر است که اجازه دهید مطالب و آموخته های قبلی شما تثبیت شود.  

8. “یاد خدا آرامش بخش قلب ها است”
هیچ نیرویی عظیم تر از معبود یگانه در عالم هستی نیست و واقعاً اگر حمایت او را در لحظه لحظه زندگی مان لمس کنیم هیچ اتفاقی نمی تواند ما را نگران کند. توصیه می کنیم صبح امتحان کمی مثلا 15 دقیقه زودتر از معمول از خواب بیدار شوید وضو بگیرید و نماز بخوانید حتی اگر همیشه نماز هم نمی خوانید صبح امتحان این کار را انجام دهید و خجالت نکشید و تصور نکنید که این کار که فقط به هنگام مشکلات به سراغ مدد و یاری جستن از خدا می روید ایرادی دارد فقط کافی است از این به بعد برای خود پس انداز کنید حمایت می گویم. اگر از این به بعد همیشه این کار را انجام بدهید برای خودتان حمایت پس انداز کرده اید.

یاد خدا و اینکه وبا زبان خود بگویید : خدایا از تو کمک می خواهم کمکم کن . تاثیر بسیار زیادی در میزان اعتماد به نفس شما خواهخد داشت

9. صبحانه مغذی بخورید و لباس راحتی بپوشید.
بسیار عالی است صبح امتحان تصور کنید که می خواهید به میهمانی بروید یعنی یک صبحانه عالی میل کنید و یک لباس راحتی بپوشید.

10. ورزش کنید.
همان طور که گفته شد استرس و اضطراب از عمده دلایل عدم نتیجه گیری مطلوب است. برای رفع این حالات بهتر است 10 دقیقه ورزش های هوازی انجام دهید. 

11. کمی زودتر از منزل حرکت کنید.
نیازی به توضیح نیست. برای اینکه بتوانید مدت بیشتری را در محیط قرار بگیرید و نگران نرسیدن نباشید طوری که حرکت کنید که 30 دقیقه قبل از امتحان در محل امتحان حضور داشته باشید. 

12. با دوستان خود راجع به امتحان سخن نگوئید.
معمولاً دانش آموزان صبح امتحان با هم در مورد سؤالات حرف می زنند اینکار دارای محاسنی است ولی معایب آن بسیار بیشتر است توصیه می کنیم سعی کنید قبل از امتحان در موارد دیگری که برای شما جذابیت دارد حرف بزنید. و لحظات قبل از ازمون را به لحظات شادی تبدیل کنید. 

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *