– چرا برای به خاطر سپردن مطالب یک کتاب ، چند بار آن را می خوانیم و پس از مدتی مطالب را فراموش می کنیم ؟

– آیا فهمیدن دلیل بریاد داشتن برای همیشه است و خلاصه نویسی به چه صورت باید انجام بگیرد؟

– رعایت کدام اصل به خاطر سپردن مطلب یک کتاب را برای همیشه امکان پذیر می سازد؟

برای اینکه مطالب خوانده شده را در حافظه بلند مدت خود ضبط کرده و برای مدت های طولانی(بدون مراجعه به اصل کتاب کل مطلب را به یاد داشته باشید.) و در مواقع لزوم با صرف وقت کمتر به یاد بیاورید می توان از روش خلاصه کردن و الگوهای یادآوری استفاده کرد:

1. اصل الگوهای یادآوری

عبارت از درک مطلب و متن خوانده شده و نوشتن آن ها به صورت کلمات کلیدی. این کار که همان خلاصه نویسی می باشد در هنگام مطالعه سبب افزایش تمرکز حواس و مانع از خواب آلودگی می شود و قدرت به یادسپاری مطلب را بالا می برد. بنابراین خلاصه نویسی و الگوهای یاد آوری که از اصول درک و یادگیری و یاد سپاری است دارای مراحل ذیل می باشد. 

الف) یادداشت برداری

در یادداشت برداری نکات به صورت اصلی و فرعی نوشته می شوند بدین صورت که موضوع اصلی و مورد بحث را نوشته و هر مطلب راجع به آن را به طور منظم بر روی شاخه های اصلی و فرعی می نویسید در اینجا از جمله نویسی پرهیز می کنید و از کلمات کلیدی استفاده می کنید. با توجه به اینکه یاداشت برداری و خواندن دو عمل مجزا می باشد و هر یک کار فیزیکی متفاوتی دارد لذا از خواندن توام با نوشتن پرهیز کنید زیرا در کار مغز اختلال ایجاد می کند.

ب) مرحله بازنگری و تکمیل

پس از پایان مبحث خوانده شده و خلاصه نویسی الگوهای یاد آوری را بررسی، و آن را تکمیل و مرتب کرده و در مرتب کردن سعی کنید کلمات کلیدی باهم ارتباط بیشتر داشته باشد.

ج) مرحله تعریف

بعد از آن دو مرحله متن اصلی را کنار گذاشته با نگاه کردن به الگوهای یاد آوری و کمک گرفتن از اطلاعات موجود در مغز آنچه را یاد گرفته اید با صدای بلند توضیح دهید. این مرحله مغز شما را پویا و فعال خواهد کرد.

د) مرحله تکرار و مرور

مرور و یاد آوری از فراموشی مطالب جلوگیری می کنند و حفظ و یاد آوری مطالب به همین عنوان است. اگر مطالب مرور و تکرار شود از فراموشی آن مطالب جلوگیری می شود.بیش از 90% از مطالب خوانده شده بعداز 24 ساعت فراموش می شوند در حالی که مرحله مرور مانع از فراموشی مطالب می شود. پس باید بعد از خلاصه نویسی الگوهای یاد آوری را تکرار و مرور کنید.

2. اصول دیگر بازسازی و یادآوری

الف) تداعی

برای بازسازی و یادآوری موضوعات جدید باید تداعی مناسب بین آن ها بر قرار کنید، چون حافظه به صورت زنجیره ای عمل می کند پس باید هر یک از موضوعات را یکی از حلقه های زنجیر در نظر گرفت. آن وقت این حلقه ها را با کمک سیستم های تداعی بهم پیوند داد. اما از آنجا که هر چقدر این تداعی غیر منطقی تر باشد بهتر در حافظه باقی می ماند، بنابراین باید سیستم های تداعی را به صورت مضحک مبالغه آیز رنگ های غیر واقعی در آورد تا موضوعی بهتر در حافظه باقی بماند. بنابراین تداعی بین اطلاعات کمک بزرگی در به خاطر سپاری آن ها می کند.

ب) تجسم

تداعی بین اطلاعات به تنهایی کافی نیست، بلکه باید علاوه بر تداعی، آن ها را به وضوح و آشکارا در ذهن خود مجسم کنید. تجسم از اعمال نیمکره راست مغز است. بنابراین اگر در هنگام به خاطر سپاری از نیمکره راست مغز خود را نیز بهره بگیرید یعنی همزمان از دو نیمکره مغز خود استفاده کنید تداعی یادگیری و به خاطر سپاری اطلاعات چندین برابر می شود. بنابراین به طور کلی داشتن هدف، اعتماد داشتن، علاقه، سلامتی، اکسیژن کافی، دقت، تمرکز، استراحت، خواب کافی، آرامش، مدت یادگیری برنامه ریزی، یادگیری با فاصله، تصمیم به خاطر سپردن، خوب درک کردن و… از عوامل موثر در بهبود به خاطر سپاری و بازیابی حافظه است.

نتیجه

به خاطر سپردن، مهارت و هنری است همانند حرف زدن، خواندن و فکر کردن هر کسی می تواند با تلاش و آموزش اصولی بهبود حافظه که ذکر کردیم هر یک از این مهارت ها یا همه آن ها را در خود تقویت کرده و بهتر انجام دهد. زمانی بود که اگر به صفحه ای از یک کتاب نگاه می کردید محال بود حتی مفهوم یک کلمه را درک کنید ولی پس از گذشت سال های دبستان توانستید هزاران کلمه خوانده و میلیون ها جمله بسازید بنابراین استعداد و ظرفیت داشته اید که توانائی نوشتن و خواندن در شما شکوفا گردد.

اما برای اینکه کارایی حافظه شما بهبود یابد باید توجه کنید که همان گونه که اعضا جسمی بدن انسان اگر حتی جنب و جوش طبیعی و معمولی خود را از دست بدهند و یا این جنب وجوش متوقف گردد موجب بی حالی و سستی می شود تا آنجا که گمان می رود او مریض است و نیاز به درمان دارد، حافظه را هم اگر مدتی رها کرده و او را برای یاد سپاری های مختلف به کار نبرید، کم کم حالت پویائی خود را از دست داده و انسان احساس می کند که حافظه او کارایی لازم را ندارد.

پس می توانید با رعایت اصول بهبود حافظه، میزان کارایی حافظه خود را بالا ببرید:

1. اصل استفاده از حافظه

2. اصل بهداشت حافظه

3. اصل اولیه مطالعه

4. اصل درک و یادگیری و یاد سپاری

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *