” ای بابا… هرچی می‌خونم هیچ فایده‌ای نداره… همین دیروز ساعت‌ها با این مبحث کلنجار رفتم‌ها… اما هنوز یک روز نگذشته نصف چیزایی که خوندم رو یادم نمیاد…” ، ” اصلا انگار نه انگار که چشمم به روی مبارکشون خورده باشه! چه جوری باید اینا رو تا یک سال دیگه که امتحان دارم توی مغزم نگه دارم؟ خداوندا!” ، “ببینیم قرصی، شربتی، آمپولی چیزی نداریم که بزنیم و حافظه رو چنان تقویت کنیم که فراموشی از یادش بره؟” ، ” آخ آخ آخ حالا از تمرکز و حافظه گذشته، خواب‌وبگو… نمی‌دونم چرا همین که می‌شینم پای کتاب و دفتر، چشام خمار خواب می‌شن؟” ، “یکی می‌گفت باید قهوه تلخ بخوری که نخوابی… اما یکی، دو روز که خودمو بستم به قهوه تا یک هفته بعدش از سردرد و ناراحتی معده نمی‌تونستم درس بخونم!”

باید گفت متاسفانه هنوز فرمول معجزه آسایی برای تقویت حافظه و تمرکز توسط بشر کشف نشده. اما آنقدرها هم جای نا‌امیدی نیست چون عوامل متعددی هم وجود دارد که به‌ طور چشمگیری در بهبود عملکرد شما موثرند. نکات ساده‌ای که با رعایت کردن آن ها می‌توانید بازدهی ذهنی‌تان را افزایش دهید. قدم اول این است که صبحانه بخورید!

مغز شما عمدتاً از بافت حاوی چربی تشکیل شده است و برای عملکرد مناسب خود نیاز به چربی‌های مفید و قند و اکسیژن دارد. بهترین زمان برای تامین نیازهای مغز، صبح است و آن هم ساعتی قبل از شروع فعالیت ذهنی. استفاده از مقادیر متعادلی از مواد غذایی شامل نان، پنیر، گردو، مربا و کره یا عسل می‌تواند مفید باشد.

یادتان باشد خوردن غذای سنگین (کله پاچه و…!) نه تنها به کارآیی شما کمکی نمی‌کند بلکه تنها باعث خواب‌آلودگی و کسالت شما خواهد شد. برای تامین نیاز مغز به قند صرفاً نباید از مواد شیرین استفاده کنید. بلکه مواد کربوهیدراتی مثل نان می‌توانند در عملکرد دراز مدت مغز بسیار موثرتر عمل کنند چرا که به صورت تدریجی در بدن تبدیل به قندهای ساده قابل استفاده برای مغز خواهند شد.

نکته ساده ولی مهم دیگر تعداد و حجم وعده‌های غذایی است.

توجه داشته باشید خوردن شش وعده غذای کم حجم و متنوع از نظر انواع مواد مغزی برای یک داوطلب کنکور بسیار مفیدتر از سه وعده غذای کامل و پرحجم است. چرا که غذای حجیم باعث می‌شود تا حداقل دو ساعت پس از مصرف آن احساس خستگی و خواب‌آلودگی داشته و عملکرد ذهنی مناسب نداشته باشید.

جالب است بدانید کنجد به دلیل داشتن لسیتین که یکی از اسیدهای چرب ضروری بدن از جمله مغز است، می‌تواند به رفع خستگی و تقویت حافظه کمک کند. به‌ویژه اگر به شکل بو داده یا مخلوط با عسل استفاده شود. البته توجه داشته باشید زیاده‌روی در آن می‌تواند مضر باشد!

نکته دیگر که در انتخاب میان وعده‌ها کمک شایانی به شما خواهد کرد آگاهی از خاصیت ویتامین‌های C و گروه B در جلوگیری از خمودگی و ایجاد نشاط و سرحالی است:

– میوه‌های ترش مثل توت‌فرنگی و کیوی و مرکبات همچنین فلفل دلمه‌ای و گوجه‌فرنگی سرشار از ویتامین‌C  هستند و اثر شاداب‌کنندگی دارند.

– ویتامین‌های گروه B هم در تقویت نیروی فکری و همچنین آرامش اعصاب بسیار موثر است و می‌تواند روی تمرکز شما موثر باشد.

– ویتامین B1در سبوس گندم، حبوبات، آجیل و غلات و گوشت باعث جلوگیری از سردرگمی و گیجی می‌شود.

– ویتامین B2در شیر، بادام، سبزیجات، نان و غلات موجب افزایش حافظه می‌شود و ویتامین B6 در غلات، نان و موز موجب بهبود حافظه

بلند‌مدت و آرامش اعصاب خواهد شد.

– در مورد شیر و لبنیات بدانید که خوردن یک لیوان شیر سرد قبل از خواب می‌تواند خوابی پر از آرامش برای شما به ارمغان آورد. سعی کنید عمده لبنیات مصرفی به خصوص شیر و ماست را شب‌ها استفاده کنید تا بهره بیشتری از خاصیت خواب‌آوری آن ها ببرید. در عین حال اینکه لبنیات منبع بسیار غنی از Ca هستند که برای بدن شما ضروری است.

مساله مهم دیگر این است که به‌دلیل استرس و هیجانات مضاعف این دوران مشکلات گوارشی مختلفی ایجاد می‌شود مثل یبوست، درد، نفخ شکم، مصرف میوه و سبزی به برطرف شدن این علائم کمک می‌کند اما از طرف دیگر مصرف بیش از حد آن ها می‌تواند خود ایجاد دل درد و نفخ شکم نماید. توجه داشته باشید که پرخوری و کم‌خوری هر دو می‌تواند به ضرر شما تمام شود. پس تعادل و دوری از زیاده‌روی بسیار اهمیت دارد. تمامی توصیه‌هایی که گفته شد اگر بیش از اندازه به کار برده شوند می‌توانند نتیجه عکس به دنبال داشته باشند.

و اما فوت آخر: 

“برای غذا خوردنتان هم مثل مطالعه‌تان برنامه‌ریزی کنید”

“در زمان کار و مطالعه غذا نخورید.”

“برای غذا خوردن زمان خاصی را در نظر بگیرید و با آرامش غذا بخورید.”

” همه چیز بخورید ولی به اندازه”

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 1    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *