16 اصل طلایی برای موفقیت در کنکور

اصل یکم امسال باید حس کنکور داشته باشید. یعنی هر کس شما را ببیند باید از سر و وضعیتان(!) بفهمد که شما امسال کنکور دارید. باید از روحیه و تصورات سال های پیش بیرون بیایید. کارهای جانبی را کم کنید. به طوری که به این باور برسید که امسال تنها یک کار تعریف شده دارید و آن هم درس خواندن است باور کنید بسیاری از چیزهایی که ما در زندگی خودمان ساخته ایم و برای خودمان مهمشان کرده ایم، آنقدر ها هم که فکر می کنیم بزرگ نیستند و به راحتی می توان از کنار آن ها گذشت .

اصل دوم در شرایط معمولی یک دانشجو در سن و سال شما، حدود 7 الی 8 ساعت خواب لازم دارد و به طور طبیعی، 3 تا 4 ساعت وقت شما را در شبانه روز صرف کارهای روزمره می شود. آنچه که باقی می ماند با توجه به اصل یک، قاعدتاً باید(یعنی می تواند) صرف درس خواندن شود. اشتباه نکنید، نمی خواهم بگویم در شبانه روز باید اینقدر درس بخوانید بلکه باید حواستان باشد که چقدر فرصت برای درس خواندن در هر روز دارید. آنچه که می خواهم به شما بگویم این است که مرتباً از این و آن نپرسید چند ساعت در روز باید درس خواند؟ بلکه سعی کنید حداکثر بهره برداری از وقت و زمان را داشته باشید .

اصل سوم در طی این یک سال هیچگاه و تحت هیچ شرایطی با خودتان مدارا نکنید و خودتان را تحویل نگیرید.(با توجه به اصل دوم). مثلاً الان خسته ام و یا اینکه بازدهی ندارم و از این قبیل حرف ها.

اصل چهارم رهرو آنست که پیوسته رود. (آهسته ذکر نشده، شاید بد آموزی داشته باشد!)این سال آخر یک مسابقه ماراتن است. نظم و برنامه ریزی مناسب حرکت سنجیده و متناسب، عدم تحمیل فشارهای ناگهانی و برنامه ریزی عجیب و فشرده.شناختن توانایی و استعداد خودتان در انجام کارها و درس خواندن(با توجه به اصل سه) همه و همه لازم است. هر چقدر هم درگیر درس می شوید، باید مراقب وضعیت غذایی و خورد و خوراک و خواب خودتان باشید. باز هم تاکید می کنم این یک مارتن است و تنظیم انرژی، اجتناب ناپذیر .

اصل پنجم در ادامه اصل چهارم و اینکه باید یک روند معقول و پیوسته و یکنواخت در درس خواندن داشته باشید، مطلب دیگری را نیز باید مد نظر داشته باشید، آن هم داشتن یک روند معقول در برنامه ریزی است. بسیاری از دانشجویان هستند که اول هر هفته و یا هر ماه تصمیم می گیرند درس خوان شوند(و یا با خواندن این مقاله، یک دفعه تصمیم می گیرند درس خوان شوند.) این تصمیم گیری معمولاً با یک برنامه ریزی سنگین برای همان روز است. مثلاً دانشجویی که تا دیروز روزی 2 ساعت هم نمی توانسته درس بخواند، یکدفعه از اول ماه که تصمیم به درس خواندن گرفته، نیت می کند که همان روز اول 15 ساعت درس بخواند. بدیهی است که این کار شدنی نیست به علاوه آنکه عدم انجام آن ناراحتی نیز ایجاد می کند(به قول معروف سنگ بزرگ علامت نزدن است.) پس حواستان باشد که در برنامه ریزی و تصمیم گیری نیز باید یک روند معقول و شتاب مناسب داشته باشید .

دانشجویانی که مشکلاتی در درس خواندن دارند و یا اینکه به کم کاری عادت کرده اند، بدانند هیچ چیز یک شبه درست نمی شود. باید در کار استمرار داشت و همت کرد. اصل سوم را فراموش نکنید(هنوز فرصت کافی برای ترک عادت گذشته و تقویت اراده وجود دارد. کم کم شروع کرده و حجم کارتان را افزایش دهید.) فکر می کنید آنهایی که درس خوان هستند، مادرزادی و یا ژنتیکی درس خوان بوده اند؟ نه، بلکه در اثر مرور زمان و استمرار و تلاش به درس خواندن عادت کرده اند .

اصل ششم هفته نامه پیک سنجش را هر هفته تهیه و اخبار کنکوری را از آن پیگیری کنید.نه از تابلوی فلان مؤسسه و یا نامه های بهمان مؤسسه. البته بعضاً مطالب مفیدی هم در آن پیدا می شود !

اصل هفتم یکی از مهمترین اصولی که باید همواره مد نظرتان باشد این اصل است.خودتان را به دست هر حکیم باشی که برای شما نسخه می پیچد نسپارید. حتی اگر کسی باشد که در کنکورهای سال های گذشته نتایج خوبی گرفته باشد. هر کس شرایط خاص خود را دارد. استفاده از تجارب دیگران کار خوبی است. ولی تقلید کردن نه! این نسخه پیچی های بسیار رایج شده و حتی متاسفانه بعضاً از روی دلسوزی است. ولی حیف که به منزله ی دوستی خاله خرسه تمام می شود .

یک سوال ساده می پرسم، آزمون سراسری برای سنجش معلومات شماست یا سنجش شنیده های شما؟ جواب سوال روشن است: حال فرض کنید دانشجویی باید تمام وقت خود را در انواع و اقسام کلاس ها بگذراند. صبح مدرسه، بعد از ظهر کلاس کنکور، جمعه ها کنکور آزمایشی. پس این دانشجو چه وقتی درس می خواند؟! چه زمانی وقت برای حلاجی و تسلط نسبت به مطالب آموخته شده می گذارد؟ باید عاقل بود. مطمئن باشید مطلبی که دانشجو با تلاش و دقت نظر به دست آورده باشد. خیلی بهتر از لقمه جویده شده ای است که در دهان او گذاشته شود و دانشجو فقط درصدد حفظ کردن آن باشد .

اصل هشتم یکی دیگر از این نسخه پیچی ها ، ارجاع دادن دانشجویان به انواع و اقسام جزوات و کتاب های آموزشی است. در رنگ های مختلف و در ابعاد و اندازه های مختلف، تالیف چندین و چند استاد و همه ادعا می کنند که بهترین هستند. متاسفانه رفتن به سراغ این جزوات و کتاب ها بعضاً تا آنجا می کشد که دانشجو، کارتن کارتن کتاب و جزوه را روی هم انباشته می کند!

یک سوال ساده، این همه کتاب و جزوه را کی، می خواهید بخوانید؟ این ها فقط باعث عذاب می شوند. دلشوره و نگرانی، که این را بخوانم یا آن؟ پسر خاله می گفت که این یکی را بخوان، ولی معلم می گفت آن یکی را، کتاب فروش محل می گوید:آن که رنگش قرمز است و پدر و مادر می گویند همه ی آن ها را و… . دست آخر هم به هر کدام از آن ها یک نگاهی می اندازیم و زخمی به هر کدام می زنیم.  غافل از اینکه یک ده آباد به از صد شهر ویران .

همه‌ی این ها را گفتیم که به این موضوع اشاره کنیم. هیچ گاه فراموش نکنید که مهمترین منبع مطالعاتی شما، کتب درسی است. سؤالات کنکور سراسری از کتاب های درسی طرح می شوند و نه ازجزوه فلان مؤسسه و یا بهمان دبیر. هر موقع بر کتاب های درسی مسلط شدید، آن وقت به سراغ چیزهای دیگر بروید. ولی تا وقتی که نمی توانید تمرین های کتاب درسیتان را حل کنید. به دنبال چه چیزی هستید؟ پس هیچ گاه ازکتاب های درسی و تمرین غفلت نکنید .

اصل نهم هیچگاه به درس نگویید “کار دارم به کار بگویید درس دارم.” اگر به بیان دیگری بخواهیم این حرف را بزنیم این است که هیچ وقت درس خواندن را به فردا یا هفته ی دیگر موکول نکنید. بلکه کارهایی را که دارید به فردا یا هفته بعد موکول کنید .

اصل دهممطلب دیگری که باید در مورد جزوات و کتاب های آموزشی ذکر کرد این است که با حرص و ولع جزوه و تست جدید را نزنید. به بیان دیگر آنچه را که دارید خوب بلد باشید. این خیلی بد است که شما تستی را که قبلاً دیده اید غلط بزنید. آدم عاقل از یک سوراغ دو بار گزیده نمی شود! یک آزمایش ساده که به شما پیشنهاد می‌کنیم این است که یک کتاب کمک آموزشی که تست های آن را جواب داده اید یکی دو ماه بعد ببینید مطمئن باشید که خیلی از شما همان سوالات را بعد از این مدت زمان کم، نمی توانید جواب دهید. تا موقعی که همین یک کتاب را خوب یاد نگرفته اید و مسلط نشده اید به سراغ کتاب دیگر نروید. باز هم یاد آوری می کنیم اولین کتابی که باید ببینید: “خود کتاب درسی است.”

اصل یازدهم این اصل را بیشتر برای بچه ها ی قوی و زرنگ می گویم. بدانید که غرور و تکبر، کوچک شمردن حریفان و کم کاری، هرکسی را از اوج به حضیض می کشاند.پس غفلت نکنید و بدانید که به هر چیزی کم اهمیت بدهید از همان ضربه خواهید خورد .

اصل دوازدهم هیچ گاه از حرکت و تلاش خسته و ناامید نشوید. مطمئن باشید که نتیجه، ماحصل کار و تلاش است و نه فکر و خیال، پس به جای تصورات و فکر وخیال های بیهوده، بیشتر تلاش کنید. هر چه بیشتر نگرانید باید بیشتر تلاش کنید.

اصل سیزدهم قلم و کاغذ، چیزهایی هستند که کاربرد های بسیار خوبی دارند. این ها دوای خیلی از دردها هستند. به چند مورد آن ها اشاره می کنیم :

1. یکی از ایراد های بسیاری از دانشجویان، اینست که اصولاً با قلم و کاغذ بیگانه اند. این بیگانگی آنقدر زیاد است که حتی شامل حال دروسی، مانند ریاضی و فیزیک هم می‌شود. بعضی از دانشجویان ریاضی و فیزیک را هم فقط می‌خوانند. مثلاً هنگامی که کتاب درسی را مطالعه می‌کنند وقتی که به یک مثال می‌رسند همان طور که صورت مثال را مطالعه می کنند جواب آن را هم فقط می‌خوانند، ببینید اصولاً تسلط در این دورس و بعضی از قسمت های دروس دیگر هیچ گاه با خواندن و حتی حفظ کردن ایجاد نمی شود بلکه باید مسئله را حل کرد!آن هم به تعداد زیاد .باید ذهن را درگیر کرد باید به ذهن یاد بدهیم که مطالب را حلاجی کند و این کار فقط در سایه حل مسئله و تمرین است. .

2. حُسن دیگر قلم و کاغذ افزایش دقت و تمرکز است. که این هم مشکل خیلی از بچه های کنکوری هاست، به خصوص آن هایی که درگیر فکر و خیال هستند .

3. خاصیت مثبت دیگر قلم وکاغذ، کمکی است که به افزایش حجم کار می‌کند. در واقع تلاش دانشجو زیاد شد حجم کار هم بالا می رود و قاعدتاً حجم کار زیاد و منطقی هم باعث نتیجه گیری مثبت خواهد شد.

اصل چهاردهمبه درصد ها و نتایج افرادی که در سال های قبل در کنکورهای سراسری شرکت کرده اند فکر نکنید. درصد ها و نتایج هر سال کنکورسراسری مال همان سال است.اگر کسی در کنکور سراسری در سال های قبل، با یک درصد خاص، رتبه ای را به دست آورده است، هیچ دلیلی ندارد شما در کنکور سال فلان با همان درصد ها، همان نتایج را به دست آورید. همیشه باید برای بهتر بودن تلاش کرد .

اصل پانزدهم همیشه توجه داشته باشید، که روند پیشرفت مهم است، نه نتیجه مطلق شما! این که چگونه داری تلاش می کنی مهم است نه چیز دیگر و در واقع آنچه که یک دانشجو کنکوری، باید به آن توجه جدی داشته باشد، اینست که وضع او، روز به روز بهتر شود .پس هیچ گاه نباید به خود مغرور شویم و بگوییم، خوب وضعیت آزمون ها و نمره‌ من چون خوب شده پس خیلی لازم نیست به خودم سخت بگیرم. ما باید یاد بگیریم “هر روز بهتر از دیروز.” باشیم. نه چیز دیگر و روند پیشرفت و تلاش ما یک سیر صعودی داشته باشد .

اصل شانزدهم اگر گاهی اوقات خسته شدید(اصل عدم مدارا را با خود فراموش نکنید) بد نیست، مثلاً هنگام بعد از ظهرهای جمعه به بازی و تفریح اختصاص دهید. ولی تفریح و بازی که به همان مدت، بعد از ظهرختم می شود. نه بیشتر!

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *