نخوردن صبحانه به یادگیریتان آسیب می رساند

اطلاعات ثبت شده در منابع تغذیهای نشان میدهد،افرادی که 20 دقیقه پیش از مطالعه، صبحانه میل میکنند، نسبت به گروهی که یک ساعت پیش از آن، صبحانه مصرف کردهاند، تمرکز بهتری دارند.

صبحانه باید شامل مواد غذایی باشد که بتواند یک سوم کل انرژی مورد نیاز روزانه را تأمین کند. داوطلبینی که به خوردن صبحانه اهمیت چندانی نمیدهند، حافظهی کندی برای یادآوری مطالب خوانده شده دارند. این امر سبب میشود داوطلب از اینکه مطالب خوانده شده را به خوبی به یاد نمیآورد، خسته و کلافه شود. علت این مسأله، پایین آمدن میزان قند خون و عدم تغذیهی مناسب مغز است. باید بدانید، گلوکز، منبع بزرگی از انرژی برای بدن محسوب میشود و همهی سلولها برای عملکرد مناسب به آن نیازمندند. بعضی سلولها مثل مغز، بدون گلوکز، عملکرد خود را از دست میدهند. 

اگر مدت زمان نخوردن صبحانه طولانی‌ باشد، نگهداری قندخون در سطحی که مغز قادر به فعالیت طبیعی خود باشد، دشوار شده و یادگیری و تمرکز حواس، مختل میشود. در حالی که با خوردن صبحانه، قند خون در محدودهی طبیعی، حفظ شده و موجب بهبود عملکرد مغز و یادگیری میشود. در صورتی که نخوردن صبحانه تداوم یابد، تبدیل به عادت شده و علاوه بر عوارض فوق، موجب کمبود دریافت مواد مغذی روزانهی مورد نیاز فرد میشود که در وعدههای دیگر جایگزین نخواهد شد.

یک صبحانهی خوب بهتر است با سه یا چهار تکه نان سنگک و کمی پنیر و گوجه و یا گردو همراه باشد. قبل یا بعد از آن، نوشیدن یک لیوان شیر نیز انتخاب مناسبی است. اگر به همراه آنها، یک کاسه عدسی کم چرب به همراه آبلیمو نیز میل کنید، خالی از فایده نخواهد بود.

البته این گزینه میتواند به یک عدد تخم مرغ آبپز نیز تغییر یابد. به علاوه، خوردن چنین صبحانهای از بروز اختلالات روانی از جمله افسردگی، اضطراب و سرکشی در نوجوانان جلوگیری میکند. به گفتهی متخصصان، کلسیم، آهن و ویتامین Bکه از مواد غذایی شامل غلات و شیر تأمین میشوند، روی انتقالدهندههای عصبی تأثیر میگذارند. 

این انتقالدهندهها، مواد شیمیایی هستند که باید اطلاعات را در دستگاه عصبی که به طور مستقیم مسئول رفتار و خلق شخص است، جابهجا کنند. در عین حال، کارشناسان تغذیه برای افزایش اشتهای دانشآموزان برای خوردن صبحانه، توصیه کردهاند: شام را در ساعات ابتدایی شب میل کنید و در ساعت معینی از شب، بخوابید تا صبح زود بیدار شوید تا وقت کافی برای خوردن صبحانه داشته باشید.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *