چرایی و چگونگی تست زمان دار

برای موفقیت در کنکور فقط داشتن اطلاعات علمی کافی نیست. حتماً برایتان اتفاق افتاده است که بعد از جلسه آزمون سؤالاتی را جواب دادهاید که در جلسه نتوانسته بودید به آن ها پاسخ دهید. این یک موضوع کاملا طبیعی است. اگر خوب فکر کنید متوجه خواهید شد که زمان، اولین و مهمترین عامل موثر در این تفاوت است و تنها راه از بین بردن تاثیر این عامل تکرار و تمرین شرایط تستزنی در جلسه آزمون یعنی زدن “تست زماندار” است.

قبل از اینکه روش تمرین تست زماندار در منزل را برایتان توضیح دهیم، میخواهیم در مورد فواید تست زماندار نکاتی را یادآوری کنیم:

فواید تست زماندار دو مزیت بسیار موثر دارد:

1. افزایش سرعت

دوندهای را تصور کنید که در حال تمرین برای شرکت در مسابقات سرعتی است. اگر این تمرینات بدون در نظر گرفتن عامل زمان انجام شود سرعت دونده افزایش نخواهد یافت اما اگر این دونده در هر بار تمرین زمان دویدن خود را ثبت کند، میتواند آنرا افزایش دهد. یعنی در تمرین بعدی سعی کند تا سریعتر بدود. “تست زماندار” سبب میشود تا شما تلاش کنید سریعتر تست بزنید و این، سبب افزایش سرعت شما خواهد شد.

2. افزایش قدرت تنظیم وقت

برخی از داوطلبان بعد از شنیدن مزیت اول اظهار بینیازی به تمرین کرده و میگوینذ: “من وقت اضافه هم میآورم.” اینگونه داوطلبان معمولاً در امتحانات بیدقتی میکنند چون بسیار سریع به سوالات پاسخ میدهند. اما زدن تست زماندار سبب میشود شما به صورت تجربی بتوانید وقت خود را تنظیم کنید. درست مثل زمانی که میخواهید از خیابان عبور کنید؛ قطعاً نیازی به محاسبه شتاب خود، شتاب ماشین‌‌ها و محاسبه نقطه برخورد ندارید و فقط با تجربه و احساس خود این کار را انجام میدهید. زدن تست زماندار سبب میشود تا شما بتوانید در جلسه آزمون وقت خود را تنظیم کنید. یعنی هم با سرعت هم با دقت تست بزنید و نیازی به محاسبه ندارید.

شرایط تست زنی زماندار 

1. مبحث تستزنی

حفظ تعادل تستزنی و اینکه بتوانیم در هفته از تمامی دروس تست زماندار بزنیم کار سادهای نیست اما اگر هر روز دروس مطالعه شده سه روز قبل را تست بزنیم سبب خواهد شد تا اگر برنامه متعادلی داشته باشیمتستزنی هم متعادل شود.

2. در چه ساعتی از روز

اگر این کار برایتان دشوار نیست و به آن علاقهمند هستید هر ساعتی را که تمایل دارید به این کار اختصاص دهید، اما اگر این کار برایتان سخت است و در آن تعلل میکنید آن را در زنگ مطالعات دوم(میان برنامه) قرار دهید.

3. چند درس؟

با توجه به این که کنکور یک آزمون جامع است و ما باید در چند درس زمان خود را کنترل کنیم، بنابراین لازم است در منزل هم تمرین ما در چند درس(حداقل سه درس) باشد. به این ترتیب علاوه بر کنترل زمان در چند درس تمرین انتقال ذهنی از یک درس به درس دیگرنیز صورت خواهد گرفت.

4. در چه مدت زمانی

علاوه بر عامل زمان، اضطراب ناشی از امتحان نیز بر روند پاسخگویی و نتیجهگیری ما تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین در آینده نزدیک بهتر است زمان تستزنی خود را در منزل به تدریج از زمان استاندارد کوتاهتر کنید. این موضوع سبب جبران تاثیر عامل اضطراب در جلسه امتحان خواهد شد و آزمونتان را بیشتر به کنکور شبیه خواهد کرد.

5. از کدام منابع؟ 

همانطور که گفته شد هدف از زدن تست زماندار افزايش سرعت و قدرت تنظيم وقت است.(البته يادگيري نيز به صورت ناخودآگاه انجام خواهد شد) اما هدف يادگيری نيست و بهترين منابع تستهای سراسری و آزاد سالهای گذشته است اما برای اينکه تستهای شما از يک مبحث و تکراری نباشد بهتر است در هر درس 10 سوال را به صورت تصادفی از قبل انتخاب کنيد.(مثلا بگوييد: شمارههاي زوج مبحث… تا سوال 20) يا اگر میخواهيد در يک درس از دو مبحث تست بزنيد میتوانيد بگوييد پنج تست از هر مبحث که مثلا مضارب پنج (يعني سوالهای 5، 10، 15، 20، 25) را انتخاب خواهيد کرد. به اين ترتيب علاوه بر ايجاد تنوع در سؤالات، منابع بهتری را نيز انتخاب کردهايد.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *