6 ویژگی یک برنامه ریزی مناسب

قطعاً تا به حال در مورد برنامهریزی و فواید آن حرفهای زیادی شنیدهاید. مثلاً جملهی معروفی در مورد برنامهریزی هست که میگوید:

“اگر 20% از زمانتان را صرف برنامهریزی کنید، از اتلاف 80% از زمانتان جلوگیری میشود.”

اما آیا هر برنامهای میتواند این ویژگی را داشته باشد؟ در این مقاله ویژگیهای مهم یک برنامهریزی مطالعاتی مناسب را بررسی میکنیم:

1. چینش درسها در برنامهریزی

عادت نادرستی که در بین تعداد زیادی از دانشآموزان هست، مطالعهی یک درس در طول روز است یعنی تمام روز را به مطالعهی یک درس اختصاص میدهند. هر چند در ایام امتحانات چارهای جز این نیست اما در بقیهی اوقات این کار نادرست است. در یک پژوهش از دانشآموزان، آزمون تک درس گرفته شد و پس از آن آزمونی که از چند درس با هم تشکیل شده بود، گرفته شد. در بیش از 80% موارد، دانشآموزان در آزمون تک درس موفقتر هستند. وقتی که کنار همان درس چند درس دیگر قرار میگیرد، افت میکنند. توانایی در ذهن ما وجود دارد که به اصطلاح به آن Switching میگویند یعنی توانایی ذهن در بازیافت اطلاعات از مناطق مختلف حافظه. برای تقویت این توانایی بهتر است در برنامه روزانهتان بیش از یک درس را قرار دهید و از خواندن طولانی مدت یک درس بپرهیزد. نتیجهی یک پژوهش دیگر میگوید: دانشآموزانی که در هنگام آزمون کلمات یا تصاویر را به خاطر نمیآورند، اما دقیقاً میدانند، کلمهای که فراموش کردهاند در کجای کتاب قرار دارد و یا تصویر مورد نظر در سمت چپ و پایین کتاب است. کسانی هستند که یک درس را از مدت زمان طولانی مطالعه میکنند.

2. مدت زمان مفید مطالعهتان را محاسبه کنید.

در علوم تربیتی، روشی را برای محاسبهی مدت زمان مفید مطالعه ذکر میکنند. شما می توانید با استفاده از آن تکنیک زمان مفید مطالعه خود را محاسبه کنید. 

3. زمانهایی برای اطمینان در برنامههایتان بگذارید.

همیشه مشکلات غیرقابل پیشبینی پیش میآید که باعث میشود بخشهایی از برنامه اجرا نشود. سعی کنید 5% از زمان برنامهتان را خالی نگه دارید تا در صورت به وجود آمدن مشکل بتوانید در آن وقت، برنامه اجرا نشده را جبران کنید و بقیه برنامهتان به هم نخورد. یادتان باشد اگر برنامهتان دقیقاً اجرا نشود و یا بخشهائی از آن با بیدقتی انجام شود و شما عذاب وجدان نداشته باشید، آن برنامه تأثیر مثبتی برای شما نخواهد داشت.

4. مرور

برای جلوگیری از فراموشی باید مطالب خوانده شده را مرتباً مرور کنید، اما مرور چیست و در چه فاصلههایی باید مرور کرد؟ در مقالهای تحت عنوان مرور و یادآوری آمده است. یادتان باشد هر روز یک واحد را به مرور دروس خواندهشده اختصاص دهید.

5. زمانهای استراحت بین برنامه

تقریباً 15% مدت زمان مطالعه برای استراحت کافی است اما هنگام استراحت سعی کنید تلویزیون تماشا نکنید. تلویزیون میزان تمرکزتان را به شدت کاهش میدهد. بازیهای رایانهای نیز همین تأثیر را روی شما خواهد داشت. قدم زدن در هوای آزاد، تماشای نقاط دوردست، دراز کشیدن و شل کردن عضلات در حالی که سعی میکنید به هیچ موضوعی فکر نکنید از بهترین استراحتها هستند. یادتان باشد در اوایل ممکن است مرتباً به این موضوع فکر کنید که نباید به هیچ موضوعی فکر کنم، ولی این موضوع کاملاً طبیعی است و پس از چند روز از بین میرود.

6. اگر تا به حال آنقدر به برنامهریزی عادت نکردهاید، بهتر است برنامهریزیتان را به صورت بودجهبندی هفتگی انجام دهید.

یعنی مدت زمان مطالعهی هفتگی را مشخص کنید و سپس تعیین کنید(با توجه به نقاط ضعف و قوتتان) چند ساعت به هر درس میرسد. مثلاً فرض کنید 4 ساعت به ریاضی میرسد اینکه این 4 ساعت در هفته کی انجام شود را دقیقاً مشخص نکنید و سعی کنید زمانی که حوصلهی درس خاصی را ندارید به اجبار آن درس را نخوانید زیرا اغلب کاراییتان از 50% بالاتر نمیرود. سعی کنید بر اساس وضعیت روحی و ذهنیتان درسی را انتخاب کنید که احساس بهتری به آن دارید.

این کار یادگیری شما را دو چندان میکند، پس باید ریاضی را در هفته به مدت 4 ساعت بخوانید اما این 4 ساعت به چند بخش تقسیم شده و در چه روزهایی مطالعه کنید را بگذارید وضعیت روحی و ذهنیتان مشخص کند در روانشناسی گفته میشود، همانطور که وقتی ما احساس تشنگی میکنیم یعنی مغزمان میزان آب بدنمان را اندازهگیری کرده و باید آب بنوشیم و هنگامی هم که احساس میکنیم الان حوصله و انرژی درس خواندن و یا یک درس خاص را ندارید یعنی مغزتان میزان فعالیت حافظه و وضعیت بدن را بررسی کرده و آن زمان را مناسب یادگیری نمیداند پس سعی کنید به زبان بدنتان احترام بگذارید اما یادتان باشد، آنرا با تنبلی اشتباه نگیرید.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *