عوامل مزاحم فکری را حذف کنید!

مواردی هست که بخش عظیمی از وقت و فعالیت ذهنی را موضوعاتی به خود مشغول می‌دارند که هیچ رابطه با موضوع ندارند، موضوعاتی مانند: رفتار معلمان و استادان، افزایش شهریه و نوع رفت و آمد و… برخی از موضوعاتی هستند که موقع مطالعه اگر به آن ها فکر شود از کارایی مطالعه می‌کاهد.

برخی حتی خیال پردازی هایشان را موقع مطالعه انجام می‌دهند؛ که به شدت فکر را آشفته کرده و تمرکز را از بین می‌برد. توصیه کلی این است که اگر ذهن خود را از افکار مختلف پاک کنید تا بر روی موضوع مورد مطالعه تمرکز کنید، مطالعه را کنار بگذارید و زمانی مطالعه را شروع کنید که سرحال، علاقمند و متمرکز هستید. 

فراهم کردن محیط مناسب 

محل و مکانی که مطالعه در آنجا انجام می‌شود باید مناسب باشد. منظور از محل مناسب مکانی است که آرام، ساکت و دور از عوامل مزاحم محیطی باشد. این باعث تمرکز بهتر روی موضوع مطالعه می‌شود. بعضی افراد محل و زمانی را برای مطالعه انتخاب می‌کنند که بسیار شلوغ و پر سرو صدا است و بعضی از افراد رختخواب را برای مطالعه انتخاب می‌کنند و توقع یادگیری سطح مطلوب را دارند، ولی از این حقیقت غافلند که این محل ها بدترین محل برای مطالعه است. 

بارها شنیده ایم که دانش آموز یا دانشجویی می گوید: “دیگر حال و حوصله خواندن این کتاب را ندارم.” یا “آنقدر از این کتاب خسته شده ام که قابل گفتن نیست.” و یا “هر چقدر می خوانم مثل اینکه کمتر یاد می گیریم.” و یا “10 بار خواندم و تکرار کردم ولی بازهم یاد نگرفتم.”

به راستی مشکل چیست؟ آیا برای یادگیری درس واقعاً باید 10 بار کتاب را خواند؟ آیا باید دروس خود را پشت سرهم مرورکرد؟ و آیا باید ده ها بار درس را تکرار کرد تا یاد گرفت؟

مطمئناً اگر چنین باشد، مطالعه کاری سخت و طاقت فرسا است. اما واقعیت چیزی دیگر است. واقعیت آن است که این گروه از فراگیران، روش صحیح مطالعه را نمی دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند  یادگیری و مطالعه، رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم با یکدیگر دارند، تا جایی که می توان این دو را لازم و ملزوم یکدیگر دانست. برای اینکه میزان یادگیری افزایش یابد باید قبل از هرچیز مطالعه ای فعال و پویا داشت.

شرایط مطالعه 

” به کارگیری شرایط مطالعه یعنی بهره وری بیشتر از مطالعه”
شرایط مطالعه، مواردی هستند که با دانستن، به کارگیری و یا فراهم نمودن آن ها ، می توان مطالعه ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می آموزند که قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به کار گیرید. در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آن ها می توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز کنید و مطالعه ای فعال تر داشته باشید. 

1.  آغاز درست برای موفقیت در مطالعه، باید درست آغازکنید.

2. برنامه ریزی یکی از عوامل اصلی موفقیت، داشتن برنامه منظم است.

3. نظم و ترتیب اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد.

4. حفظ آرامش آرامش ضمیر ناخود آگاه را پویا و فعال می کند. 

5. استفاده صحیح از وقت بنیامین فرانکلین می گوید: “آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نکنید زیرا زندگی از وقت تشکیل شده است.” 

6. سلامتی و تندرستی عقل سالم در بدن سالم است. 

7.  تغذیه مناسب تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد. 

8. دوری از مشروبات الکلی مصرف مشروبات الکلی موجب ضعف حافظه می شود.

9. ورزش کلید عمر طولانی است. 

10. خواب کافی خواب فراگیری و حافظه را تقویت می کند.

11. درک مطلب آنچه در حافظه بلند مدت باقی می ماند، یعنی مطالب است. 

چند توصیه مهم که باید فراگیران علم از آن مطلع باشند: 

1. حداکثر زمانی که افراد می توانند فکر خود را بر روی موضوعی متمرکز کنند بیش از 30 دقیقه نیست، یعنی باید سعی شود حدود 30 دقیقه بر روی یک مطلب تمرکز نمود و یا مطالعه داشت و حدود 10 الی 15 دقیقه استراحت نمود. سپس مجدداً با همین روال شروع به مطالعه کرد.

2. پیش از مطالعه از صرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید. و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه نمائید. چون پس از صرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش می شود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و لذا خون رسانی به مغز کاهش می یابد و از قدرت تفکر و تمرکز کاسته می شود. از مصرف الکل و دارو هم خودداری فرمائید. همچنین غذاهای آردی مثل نان و قندی قدرت ادراک و تمرکز را کم می کند نوشابه های گازدار هم همین طور هستند. 

3. ذهن آدمی با هوش است اگر یادداشت بردارید خود را راحت از حفظ و بیاد سپاری مطالب می کند و نیز همزمان نمی توانید هم مطلبی را بنویسید و هم گوش دهید. پس در حین مطالعه لطفاً یادداشت برداری ننمائید. انسان به عنوان یکی از موجودات عالم، امتیازات زیادی نسبت به سایر موجودات دارد. یکی از این امتیازات قدرت یادگیری، تفکر و حفظ اطلاعات است. قدرت یادگیری و حفظ اطلاعات باعث تفاوت میان انسان و حیوان شده و نیز برتری انسان را نسبت به سایر موجودات به اثبات رسانده است. بنابراین درگیری فکری با استعداد سوال بر انگیز حافظه و یادگیری در حافظه محدود به زمان حاضر که مادر آن زندگی می کنیم نیست بلکه بسیاری از تمدن ها در گذشته منشاء و کارکرد حافظه را مدنظر داشته اند. 

بیش از ۲۵۰۰ سال پیش، یونانیان، هنری را در باره حافظه اختراع کردند. که عموماً تحت عنوان تدابیر “یادیار” نامیده می شود. و به معنی نقش بستن اثرات مکان ها و تصاویر بر روی حافظه است. 

اولین سیستم تقویت حافظه به وسیله شاعر یونانی به نام Simonides در قرن پنجم و ششم قبل از میلاد پدید آمده است:
شرح واقعه چنین است که سیمونیدز، تالار ضیافتی را که در آن شعر طویلی را ایراد کرده بود برای چند لحظه ترک کرد. در همین حین، سقف تالار فرو می ریزد و در نتیجه تخریب تالار و مرگ میهمانان، هویت آنان غیر قابل شناسایی می شود. اما پس از بازسازی تالار، سیمونیدز توانست جایگاه دقیق هر یک از حاضرین را پیش از قرائت شعر بیاد آورد و تمامی آن ها را شناسایی کند بدین ترتیب بود که نخستین تئوری تداعی در بخاطر سپاری و اساس تمامی سیستم های منمو تکنیک(تدابیر یادیار )پدید آمد. 

افلاطون می گوید: “روح دارای بستری است از موم قالب سازی شده که منحنی، غلظت و خلوص آن در افراد مختلف متفاوت است و همین موم نقش احساسات و اندیشه ها را می پذیرد. این نقش حک شده که از حیث برجستگی مانند نقوش یک مهر به نظر می رسد، همانند نشانه ای از اشیاء است که امکان بخاطر آوردن آن ها را فراهم می سازد. اگر نشانه ای ناپدید و فراموش می شود، به این خاطر است که به طور کامل بر روی این موم حک نشده است.”

ارسطو معتقد بود: “حافظه مجموعه ای از تصاویر ذهنی است که تنها از راه تاثیرات حسی به دست می آید.” وی تنها کسی بود که قوانین منموتکنیک را به صورت تداعی پایه ریزی کرد.

سنت توماس اکیناس، سه قانون اولیه تداعی ارسطو را احیاء کرد: 

1. قانون تشابه خاطره مشابه با تاثیر معینی به یاد می ماند.

2. قانون عکس یا متضاد اگر دو یا چند تاثیر، آنتی تز یکدیگر باشند داشتن یکی سبب یاد آوری دیگری می شود.

3. قانون همزمانی یا همراهی اگر دو یا چند تاثیر همزمان اتفاق بیافتند، به روز یکی سبب یاد آوری دیگری می شود. 

بنابراین براساس نظریات داده شده می توان گفت حافظه عبارت است از کنشی که احیای تجارب گذشته را در بر می گیرد. یا یک استعداد همگانی در به خاطر سپاری رویدادها و اطلاعات و همچنین یاد آوری آن هاست. پس حافظه قابلیت رشد، تقویت و پرورش را داشته و بیش از همه به کارگیری و تمرین نیاز دارد. حافظه شبیه عضله می باشد که با تمرین کردن پرورش یافته و تقویت می گردد و در صورت عدم به کارگیری سست و تنبل می شود. 

در این مقاله قواعدی را بیان می کنیم که شما را در داشتن یک حافظه خوب یاری می کنند. همچنین تکنیک های ساده و در عین حال کاملاً موثر و کاربردی را ارائه می دهیم که پس از مطالعه و یادگیری و در صورت به کارگیری آن ها شاهد تحول بسیار چشمگیری در روند به خاطر سپاری مطالب خواهید بود.

 تقویت و بهبود حافظه همان یادگیری بهتر است. تقویت حافظه یعنی رعایت اصول و قوانین حاکم بر یادگیری، اگر قوانین حاکم بر یادگیری را خوب رعایت کنیم بهتر یاد خواهیم گرفت و در نتیجه احساس می شود که کارائی حافظه بالا رفته است پس حافظه ما تقویت شده است. تقویت حافظه یا پرورش حافظه همان عوامل موثر بر یاد آوری است که روان شناسان به عنوان روش های پرورش حافظه پیشنهاد کرده اند. قبل از بیان روش های موثر در به خاطر سپاری، اصول حاکم بر یادگیری را ذکر می کنیم که عبارتند از: 

مرحله اول، توجه  اولین گام در جریان هر یادگیری توجه است. 

مرحله دوم، زبان گردانی  گام دوم در یادگیری “زبان گردانی” مطالب مهم است. زبان گردانی عبارت است از تبدیل مطالب شنیده یا خوانده شده به زبان مشخص و معنی دار. این کار را می توان از طریق برگرداندن مطالب به زبان خودمان یا ایجاد تصویری در ذهن از مطالب مزبور انجام داد. 

مرحله سوم، پیوند مطالب جدید با دانسته های قبلی مرحله سوم در یادگیری کلامی بسیار مهم است. اگر به مطلبی توجه کرده و آن را به زبان خود برگردانده باشید. باز هم بیش از چند لحظه در خاطرتان باقی نخواهند ماند. برای فراموش نکردن و به خاطر سپردن چنین مطالبی در حافظه بلند مدت، باید از مکانیسم پیوند استفاده کرد. منظور از پیوند ایجاد ارتباط بین مطالب جدید و دانسته های قبلی است.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *