مرور کردن مثل بچه بزرگ کردن میماند. یک بچه که به دنیا میآید، پدر و مادرش باید آنقدر او را تر و خشک کنند، آب و نان بدهند و ببرند و بیارند تا بشود برای خودش آقایی یا خانمی! شما هم پدر و مادر معلومات و دانستههای خود هستید! باید با مرور، آنها را رشد دهید و از آسیبهای احتمالی همچون فراموشی و بیدقتی دور نگه دارید. انجام مرور درست و اصولی، آنقدر برای دانشآموزان کنکوری حیاتی است که همانند آب و غذاست برای بچه.

چند جمله در وصف کمالات جناب مرور!

مرور تنها برای حفظ و نگهداری مطالب نیست؛ بلکه در فهمیدن آنها نیز بسیار مؤثر است. اگر خیلی باهوش هم باشید، برای فهم یک موضوع نیاز به تکرار آن دارید.

مرور موجب نگهداری و دستهبندی منظم مطالب در مغز میشود و سرعت عمل و حضور ذهن در جلسه را بالا میبرد. تفاوت تا این حد است که به شما بگویند از بین چند تا گونی کتابی را پیدا کنید و یا اینکه بخواهید از یک قفسه مشخص در کتابخانه کتابی را بیابید. حالا که با اهمیت مرور آشنا شدید، سؤال اینست که: چه زمانی و چگونه مرور کنیم؟

ببینید منحنی فراموشی نشان میدهد که 24 ساعت پس از مطالعه، بخشی از مطالب و پس از یک هفته بخش عمدهای از معلومات سُر میخورند و فراموش میشوند اما با مرور، موقعی که ذهن میخواهد مطالب را در خندق فراموشی هل بدهد، مابقی مطلب را میگیریم و آن را همان بالا بالاها نگاه میداریم.

برنامه پیشنهادی مرور برای مطالب درسی

مرور فاصله زمانی جزئیات برنامه 
مرور اول هنگام مطالعهیادداشت برداری، خط کشیدن زیر کلمات، حاشیه نویسی، پاسخ به پرسش متن کتاب 
مرور دوم 24 ساعت بعد مطالعه کامل کتاب یا جزوه، حل تمرین تشریحی و تستی، مرور ذهنی قبل از خواب 
مرور سوم یک هفته بعد مرور کامل جزوه و یا کتاب، حل تمارین بیشتر، علامتدار کردن قسمتهای فراموش شده 
مرور چهارم دو هفته بعدمرور خلاصهها، حل تمارین اشکالدار، مرور قسمتهای فراموش شدهی قبلی 
مرور پنجم یک ماه بعدمرور خلاصهها، حل تمارین اشکالدار، مرور قسمتهای فرار 
مرور ششمسه ماه بعد مطالعهی کامل درس

1. اول گُل را بکارید و بعد به آن آب دهید. یعنی اول باید درس را خوب یاد بگیرید و بعد آن را مرور کنید.

2. جلوی تلویزیون و جاهای شلوغ و باغ و پارک، جای مرور نیست. مرور هم باید با تمرکز در جای و زمان مناسب انجام شود.

3. مرورهای اولیه، کمر بُرند یعنی زمان میگیرند چون در مراحل اول یادگیری و تعمیق مطالب هستید. مرورهای بعدی از پس از ایجاد تسلط، سریعتر انجام میگیرند و هُلواند.

4. وسواس نداشته باشید، بگذارید مطلب خوب جا بیفتد. به خاطر ترس از فراموش شدن مطلب، خود را وادار به دورهی زودرس و نابجای آنها نکنید.

5. برای مرور خود از یک سررسید استفاده کنید و تاریخ مرور هر موضوع را در آن وارد کنید.

6. در هر مرور، اشکالات و اشتباهات قبلی را کنترل و یادآوری کنید و تأکید شما بر روی قسمتهای فراموش شده باشد.

7. در هر مرحله از مرور سعی کنید به نکاتی دست یابید که در مراحل قبل متوجهی آن نشده بودید.

چند روش برای مرور

1. مرور چشمی

در آغاز تیتر اصلی هر صفحه را میبینید، کتاب را میبندید و سپس برای خودتان به طور خلاصه شرح میدهید که در آن تیتر اصلی چه عناوینی فرعی، چه اشکال و یا نمودارهایی وجود دارد. بعد کتاب را باز میکنید و بررسی میکنید تا چه حد درست عمل کردهاید.

2. مرور رفاقتی

چند تا دوست با معرفت، نهایت 4 نفر کنار هم جمع میشوید. هر نفر قسمتی از یک مطلب یا موضوع را برای دیگران شرح میدهد. هر کس نکتهای را که به نظرش میرسد برای دیگران میگوید و هر کس که قبلاً به آن نکته توجه نکرده، آن را به نکات خود میافزاید و یادداشت میکند.

3. مرور تستی

ابتدا از هر قسمت به زدن تست ضریبدار میپردازیم مثلاً تست شمارهی 5 بعد تست شمارهی 10، بعد 15. با این روش میفهمیم کدام قسمت را بیشتر فراموش کردهایم و آنها را مطالعه میکنیم.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *