عوامل متعددی در رسیدن به هدف فوق، دخیل خواهد بود: افزایش ساعت مطالعه، تقویت نقاط ضعف درسی، افزایش بازدهی مطالعه، انتخاب کتاب های کمک درسی مناسب، رعایت  شیوه های صحیح مطالعه، برنامه ریزی و… . یک برنامه ریزی صحیح و معقول که قابلیت اجرایی هم داشته باشد، از مهمترین عوامل موفقیت هر کنکوری محسوب می شود که در ادامه مقاله، به تشریح کامل آن می پردازیم.

اگر بخواهیم  هر کاری را  با کمترین اشکال ممکن پیش ببریم، ناچار هستیم که آن را از حالت کلی به  اشکال کوچکتری تقسیم کنیم تا بتوانیم با انجام هر کدام از این اجزای کوچکتر،  کل کار را درست انجام داده باشیم، با این تفاوت که آن را دقیق تر، کامل تر و با کم ترین نقص پیش برده ایم. 

همراهان کنکوری عزیز، روند برنامه ریزی درسی هم از این قاعده فوق مستثنی نیست. برای  اینکه قادر باشیم یک برنامه ریزی خوب، منسجم و قابل اجرا داشته باشیم، باید آن را به چندین مرحله ذیل تقسیم کنیم:

1. تخمین و محاسبه میزان کل ساعت مطالعه در طول یک هفته. 

برای یک داوطلب کنکوری، ضروری است که ساعت مطالعه بیشتری را نسبت به دورهی دبیرستان داشته باشد، در غیر این صورت نمی تواند نتایج قابل قبولی را از آزمون ها، چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت بگیرد. بنابراین با توجه به روزهای کلاسی و زمان هایی که صرف سایر موارد در زندگی شخصی هر فرد می شود، حداکثر وقت مفید مطالعاتی را تعیین کنید.

به طور مثال: دانش آموزی که پنج روز در هفته به کلاس می رود و دو روز دیگر هم تعطیل است؛ میزان ساعت مطالعه او  در روزهای مدرسه میتواند بین 3 تا 6 ساعت و در ایام تعطیل  بین 6 تا 12 ساعت باشد که با این حساب میتوان حداقل 25 ساعت و حداکثر تا 60 ساعت در هفته، زمان مفید برای مطالعه در منزل صرف کرد. (هر چند نباید سقفی برای مطالعه قائل شد.)

بعد از تعیین حداکثر ساعت مطالعه، می توان در صورت نیاز برای عادت کردن به ساعت های مطالعه بالا، ابتدا از ساعت های کمتری شروع کرد و سپس درطی 3 تا 6 هفته آینده، به حداکثر ساعت مطالعه رسید. به طور مثال برای رسیدن به 30 ساعت در هفته، بدین صورت می توان عمل کرد: هفته اول:20 ساعت، هفته دوم: 23 ساعت، هفته سوم: 25 ساعت، هفته چهارم: 28 ساعت و  هفته پنجم: 30 ساعت 

2. تعیین مباحث موردنظر، که باید در فاصله بین دو آزمون مطالعه شود.

با توجه به برنامه درسی کلاس های صبح(تکالیف) و محتوای برنامه کنکورهای آزمایشی، حجم مباحث درسی مشخص می شود.

پرداختن به مباحث ضعیف تر که نیاز به کار بیشتری دارند هم می تواند جزو مباحث درسی باشد که باید در طول هفته مطالعه کرد. وارد کردن مباحث بیشتر در برنامه مطالعاتی هفتگی در قالب فوق برنامه(خارج از مباحث تدریس شده و برنامه آزمون ها) باید در مواقعی انجام شود که شما وقت و انرژی کافی روی مباحث اصلی(برنامه آزمون و تکالیف) گذاشته باشید و در صورت داشتن وقت اضافه، ابتدا به مباحث ضعیف تر و سپس به فوق برنامه بپردازید.

در تعیین نهایی مباحث مورد نظر، به حجم کار تستی و تشریحی مورد نیاز در هر مبحث هم دقت کنید، زیرا  در صورت  بلندپروازی، دیگر فرصتی برای مطالعه سایر مباحث باقی نمی ماند.

3. تخمین و محاسبه میزان ساعت موردنیاز  برای مطالعه هر درس یا مبحث. 

با توجه به تجربه ای که از نحوه مطالعه و  سرعت کار خود دارید، در کنار حجم کار تستی و تشریحی مشخص شده برای هر مبحث، زمان موردنیاز را برای مطالعه و پوشش کامل مباحث هر درس تعیین کنید. به طور مثال، مطالعه جزوه ی ادبیات به همراه حل و بررسی پاسخ  50 تست، حدود 2 ساعت زمان می خواهد که شما می توانید در  2 جلسه ی یک و نیم ساعته آن را مطالعه کنید.


4. تعدیل، تنظیم و ویرایش نهایی ساعتهای مطالعه موردنیاز برای مباحث مختلف. 

با یک محاسبه ساده، کل ساعت مطالعه اختصاص داده شده به مباحث را  به دست آورید و آن را با میزان ساعتی که می خواهید در طول هفته مطالعه کنید، مقایسه کنید؛ اگر  مساوی بودند که مشکلی وجود ندارد و وارد  مرحله پنجم برنامه ریزی شوید. اگر زمان کم آوردید یعنی ساعت موردنیاز شما برای مطالعه مباحث، بیشتر از میزان ساعت مطالعه شما در طول یک هفته است، بهتر می باشد که ابتدا تا حد امکان از میزان حجم کار تستی خود بکاهید و در صورت حل نشدن مشکل کمبود زمان، می توانید مباحث کم اهمیت تر را کنار بگذارید. (مثل مباحث فوق برنامه ها و حذف مباحث قوی برای دانش آموزان قویتر  و مباحث ضعیف تر برای دانش آموزان ضعیفتر، جهت نتیجه گیری بهتر در آزمون ها.)

به طور مثال؛ می خواهید 30 ساعت در هفته، مطالعه داشته باشید ولی مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه ی مباحث مورد نظرتان، حدود 35 ساعت است یا باید با توجه به گفته های فوق، آن را به 30 ساعت کاهش دهید، یا باید ساعت مطالعه ی خود را به 53 ساعت افزایش دهید. اگر زمان زیاد آوردید، می توانید  به حجم کار تستی خود اضافه کنید. 

5. پخش نهایی مباحث مطالعاتی در طول ایام هفته. 

بعد از مشخص شدن مباحث درسی و مدت زمان مطالعه ی هر کدام از آن ها، حالا نوبت آن است که با توجه به برنامه هفتگی مدرسه و ایام تعطیلات، مباحث درسی را  در  طول ایام هفته پخش کنید.

چند نکته مهم در روند اجرایی برنامه

– در صورت عقب افتادن از برنامه، بهتر است که از زمان های خالی برنامه در روزهای آتی استفاده کنید تا در حد توان آن را جبران کنید.

– در ضمن، اگر برنامه مطالعه درسی خاص را زودتر از پیش بینی انجام شده، به پایان رساندید، می توانید از زمان باقیمانده برای پوشش مباحث عقب افتاده برنامه یا مطالعه بیشتر سایر مباحث دیگر استفاده کنید.

– شما می توانید در موارد خاص، زمان و ساعت مطالعه درسی را در طول هفته جابجا کنید. (توجه کنید که در آینده این موضوع به صورت یک عادت درنیاید.)

– نباید عدم مطالعه بخشی از برنامه یا انجام ناقص آن، شما را از ادامه کار طبق برنامه منصرف کند. در این گونه موارد، برنامه را به روز اجرا کنید و نگران درس های مطالعه نشده نباشید.

– در انتهای هر هفته، برنامه اجرا شده را تحلیل و بررسی کرده و با توجه به آن، برنامه هفته آینده خود را آماده کنید.

– اختصاص 30 درصد زمان برای مطالعه دروس عمومی و 70 درصد برای دروس اختصاصی، نسبت مناسبی است.

چک لیست مطالعاتی ذیل را همیشه در طول یک هفته مطالعاتی خود، مدنظر قرار دهید:

مطالعه جزوه و کتابمرور دروس و  خلاصه نویسی
حل تمرین و مثال کتابمطالعه آزمون هفتگی
تست کافی هر مبحثمطالعه تمام دروس
انجام تکالیف دبیرانتنوع درسی روزانه
لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *