نگاهمان به درس خواندن را عوض کنیم!

شکل گیری هر حرکتی که ما در زندگی و بالاخص تحصیل می توانیم داشته باشیم از یک خلاء یا کمبود ناشی می شود. که از طریق آن می توان به داشت ها دست پیدا کنیم. ما وقتی کمبودی احساس کنیم قدم در راه تلاش و کوشش بر می داریم تا بتوانیم آن ها را جبران کنیم و به دست آوریم.

اگر دانش آموزی هستید که یک خلاء در درس خواندن دارید این را بدانید که اگر عزم راسخ داشته باشید می توانید این خلاء را جبران کنید لذا برای این کار باید به چند عامل توجه کرد: 

1. هدف شما چیست؟

شما می توانید با یک هدف گذاری دقیق و کامل به آنچه می خواهید برسید هدف شما از درس خواندن چیست؟ با خودتان کمی فکر کنید و بعد که یک هدف معین را انتخاب کردید آن را در اول کتاب خود بنویسید و گه گاهی به آن نظر کنید که بتوانید انگیزه ای بیشتر برای درس خواندن را در خود تقویت کنید. اما در تعیین هدف این را در نظر داشته باشید که هدفتان باید ارزشمند واضح و روشن باشد. چون باید طوری باشد که وقتی شما به هدفتان نگاه می کنید، سختی های آن هدف برایتان شیرین باشد و با نگاه و یا فکر کردن در مورد هدفتان انگیز های وصف ناشدنی در شما ایجاد شود و برای رسیدن به آن تلاش کنید. 

2. برنامه ریزی صحیح. 

برای رسیدن به هدف داشتن یک برنامه الزامی است. برنامه ریزی یعنی انجام دادن کارها با توجه به اهمیتشان در یک زمان خاص. با داشتن برنامه فرد از سردرگمی بیرون می آید و بهتر می تواند نسبت به زمان خود مدیریت داشته باشد و بتواند تقریباً همه کارها را انجام دهد. لازم به ذکر است که فقط داشتن برنامه مهم نیست مهم داشتن اراده برای اجرای برنامه است. شما برنامه ای را که برای خودتان تنظیم کرده اید باید بتوانید اجرا کنید از طرفی هم گاهی مواقع در اجرای برنامه مشکلاتی و موانعی پیش می آید که این اراده و پشتکار است که می تواند این موانع را از سر راه بردارد و مشکلات را رفع کنید و برنامه را ادامه دهید و به هدف نهایی خود برسید. برنامه باید قابل تغییر باشد تا قابلیت اجرایی بالایی داشته باشد. 

3. مطالعه صحیح و علمی و موثر داشته باشید. 

تنها افرادی می توانند در درس خود پیروز شوند که با تکنیک ها و روش های مطالعه آشنا باشد. روش صحیح مطالعه روشی است که با صرف کم ترین زمان و انرژی باعث تسلط بر مطالب درسی شود. مطالعه کردن یک رفتار است، رفتاری که کاملا باید آموخته شود و آن هم با تکرار و تمرین صورت می گیرد تا به صورت عادت در آید. بهترین زمان مطالعه ی خود را شناسایی کنید! کشف کنید بهترین زمان مطالعه شما چه موقعی است؟ در چه ساعاتی چه درس هایی را بهتر یاد می گیرید؟ 

4. به بهداشت روان خود اهمیت دهید. 

یکی از مقوله های بهداشت روان اعتماد به نفس است که با داشتن اعتماد به نفس بالا، اراده ای محکم تر و راسخ تر داریم که در موفقیت تحصیلی و بقیه فعالیت ها نقش مهم و اساسی دارد. 

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *