به راحتی در کنکور رتبه به دست آورید!

“رمز موفقیت راه کارهایی برای کسب رتبه ی مطلوب در کنکور برنامه ریزی درسی از کجا شروع کنم؟”، “چگونه برنامه ریزی کنم؟”، “از کجا باید شروع کنم؟”، “چقدر وقت دارم؟” و…

برنامه ریزی درسی چیست؟”، “چرا برای مطالعه به برنامه ریزی نیازمندیم؟”، “یک برنامه ریزی خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟”، “چگونه می توانیم یک برنامه ریزی خوب را طراحی کنیم؟” و…

وقتی ما در زندگی هدفی داریم و می خواهیم برای رسیدن به آن هدف، کاری انجام دهیم، ناگزیریم که مسیری را طی کنیم و انتخاب مسیر و رسیدن به هدف مورد نظر ما، بسیار با اهمیت است. چرا که هم می توانیم مسیر پر پیچ خم و انحرافی را انتخاب کنیم و هم بهترین مسیر را. و این بستگی به میزان علاقه ما به آن هدف و خواسته مان دارد و اگر هدف ما کمرنگ باشد، شدت و ضعف مسیر برای ما کم اهمیت است و انگیزه ای برای رسیدن ما را مشتاق نمی کند.

اما اگر هدف ما بسیار ارزشمند باشد، راه دوم را انتخاب می کنیم و برای رسیدن به آن از هیچ تلاش وکوششی دست بر نمی داریم و می دانیم که برای رسیدن به آن، سختی هایی را نیز باید متحمل شویم. بنابراین، شور و شوق رسیدن به هدف، انگیزه تلاش کردن را در ما زیاد می کند و انتخاب مسیر، همان برنامه ریزی درست ومطلوب است.

یعنی اگر ما هدف مشخص و معینی داشته باشیم و آن هدف برای ما بسیار ارزشمند باشد، شور وشوق رسیدن به آن، این انگیزه را در ما ایجاد می کند که چگونه برای پیمودن به بهترین نحو برنامه ریزی کنیم تا بهترین نتیجه را در راه رسیدن به هدفمان بگیریم. بنابراین، “برنامه ریزی تنظیم راه های هدفمند برای رسیدن به هدف است.”

بدون هدف، برنامه ریزی معنایی ندارد. همان گونه که بدون انگیزه، هدف نیز معنایی ندارد. پس برای رسیدن به هدف، ابتدا باید اهداف جزئی تر را طی کرد. مثل پلکان یک پله که برای رسیدن به آخرین پله باید ابتدا از اولین پله شروع کرد. طبق تحقیقات انجام شده، یکی از ویژگی های بارز انسان، قدرت تفکر واندیشه است و انسان در طول زندگی خود، هرگز از تفکر و اندیشه جدا نبوده است و با تفکر صحیح توانسته است به حل مسائل ومشکلات خود بپردازد و به رشد و تعالی نائل آید.

بنابراین، در طراحی برنامه درسی می تواند با استفاده از تفکر صحیح، مسیر رسیدن به هدف خود را انتخاب کند و در برنامه ریزی درسی می تواند به دو صورت عمل کرد. یا طراحی و استفاده از برنامه ای که هدفمند، سازمان یافته و دقیق است که به شیوه منظم قابل اجراست و بر اساس زمان های مشخص تنظیم و اجرا می شود. و یا براساس ذهنیت افراد شکل می گیرد و فرد با توجه به توانایی اش، بدون در نظر گرفتن زمان مشخص شروع به مطالعه می کند و بر اساس نیاز خود، به کارهای تفریحی و استراحت می پردازد. در هر صورت این به خود شما بستگی دارد هر شیوه ای را که با روحیه شما سازگار است، برگزیده تا با اجرای آن، بهترین و بیش ترین نتیجه را به دست آورید و به هدف خود دست یابید و در اینجا هدف ما اجرای نوع اول است و آنچه در طراحی برنامه ریزی درسی مؤثر است.

نکاتی که در طراحی برنامه درسی خوب موثر است، به شرح زیر است:

1. بررسی کتاب های درسی

در انتخاب محتوای کتاب های درسی باید درباره مطالبی که در برنامه گنجانده می شود، تصمیم بگیرید. ابتدا همه کتاب هایی را که باید مطالعه شود، گردآوری کنید و درباره حجم آن ها، سخت و آسان بودن آن ها و مدت زمانی که به هر فصل و بخش اختصاص می یابد، نظر دهید و تعیین کنید که به هر کدام در طول روز، هفته و ماه، می بایست چه مدت زمانی برای مطالعه اختصاص داده شود.

توجه داشته باشید که در تنظیم وقت نباید فقط به کتاب هایی که علاقه مندید، اهمیت دهید. در این گونه موارد، منطقی فکر کنید و برای کتاب هایی که محتوای آن ها سخت تر است، زمان بیش تری را برای مطالعه در نظر بگیرید.

از کجا شروع کنیم: برای جلوگیری از سردرگمی باید بدانیم که از کجا باید شروع کنیم. یعنی وقتی کتاب های مورد نظر خود را سبک و سنگین کردیم و مدت زمان لازم را برای مطالعه را به آنان اختصاص دادیم، می بایست تعیین کنیم که ابتدا از چه کتاب هایی شروع کنیم. بعضی از افراد از کتاب های سخت شروع می کنند تا به کتاب های آسان برسند. بعضی دیگر از کتاب های آسان به مشکل شروع می کنند و بعضی دیگر ترجیح می دهند که کتاب های آسان و مشکل را با هم بخوانند.

در هر صورت، اینکه یک کتاب را تا آخر می خوانید و بعد سراغ کتاب دیکری می روید و یا برنامه روزانه شما متنوع است و فصل های از چند کتاب را برای مطالعه روزانه خود انتخاب می کنید، یک مسئله شخصی است و بستگی به عادت مطالعه شما دارد. آنچه در اینجا اهمیت دارد، این است که سعی کنید درس های مشکل را به ساعت هایی که احساس می کنید بهتر می توانید بخوانید و بازدهی بیشتری دارید، اختصاص دهید. درس های آسان تر را به روزهای دیگر موکول کنید.

همچنین ترتیب کتاب هایی که برای مطالعه انتخاب می کنید، می بایست به گونه ای باشد که در حین مطالعه و یادآوری مطالب در آن ها تداخل ایجاد نشود. جایگاه هر درس را مشخص کنید و تعیین کنید که ابتدا چه تکالیفی را انجام دهید، بهتر است و چه تکالیفی را با تاخیر انجام دهید، برایتان مشکلی پیش نمی آید. انعطاف پذیری برنامه درسی را طوری طراحی کنید که امکان تغییر در آن باشد تا هنگام اجرای آن اگر احساس کردید که برنامه خیلی راحت و آسان و یا خیلی سخت و فشرده است، بتوانید نواقص آن را برطرف کنید و با نظارت و بازنگری به ساماندهی مجدد آن بپردازید. چرا که انرژی شما در برنامه ریزی سخت و فشرده به زودی هدر می رود و توان ادامه برنامه را نخواهید داشت و در برنامه ریزی راحت و آسان، مدت زمانی را که باید به مطالعه می پرداختید، هدر می دهید و در واقع حداکثر استفاده را از حداقل زمان نمی کنید و ممکن است که برای ادامه مطالعه، وقت کم بیاورید.

بنابراین، برنامه را به گونه ای طراحی کنید که امکان تغیرات لازم در آن امکان پذیر باشد. پشتکار و سخت کوشی در اجرای برنامه درسی؛ نشان دهنده انگیزه قوی شما برای رسیدن به هدف است. اما برای اینکه همیشه در طول اجرای برنامه مصمم باشید، باید قبل از اجرای آن خود را ملزم کنید تا بر اساس برنامه عمل کنید و در صورت عدم تعهد، خود را مجبور به جبران آن کنید. یعنی در ساعت هایی که برای کارهای غیر قابل پیش بینی در نظر گرفته بودید، تخطی خود را از برنامه جبران کنید.

در یک برنامه درسی خوب باید به امور غیر درسی نیز توجه داشته باشید. یعنی مدت زمان کوتاهی را نیز به کارهای غیر درسی اختصاص دهید. مثل مطالعات غیر درسی، پیاده روی، ورزش و هر چیز دیگری که مورد علاقه تان است. توجه داشته باشید که با افراط در اجرای برنامه های غیر درسی، در مسیرهای انحرافی قرار نگیرید و از هدف اصلی و برنامه اصلی خود دور نشوید. لازم است مدت زمانی که به برنامه های غیر درسی اختصاص می دهید، خیلی طولانی نباشد. مثلاً اگر قبلاً دو ساعت ورزش انجام می دادید، اکنون زمان کمتری را به آن اختصاص دهید.

2. استفاده از مؤسسات و کلاس های آموزشی

اگر احساس می کنید که نیاز به کلاس تقویتی دارید و تصمیم گرفته اید که به کلاس های آموزشی بروید، خوب تحقیق کنید که آن مؤسسات حتماً معتبر و قابل اعتماد باشند. همچنین برای رفع اشکالات درسی می توانید به صورت گروهی با همکلاسی ها و دوستانتان مشکلات درسی تان را مطرح و برطرف کنید و یا با شرکت در کلاس های غیرتقویتی که در خود مدارس برگزار می شود، نیز می توانید کمک زیادی در رفع اشکالات درسی تان بکنید.

3. آزمون استفاده از تست و آزمون های معتبر

استفاده از تست و آزمون های معتبر را در برنامه های خود بگنجانید. چرا که به کار گیری آن در پایان یادگیری هر مطلب بسیار مفید است. سعی کنید که بعد از پایان هربخش و یا هر درس، با استفاده از سؤال های چهار جوابی وآزمون های آزمایشی بلافاصله توانایی یادآوری مطالبی را که یاد گرفته اید، ارزیابی کنید. چون فراموشی معمولاً بعد از گذشت 24 ساعت بیش تر است. در موقع تست زدن درس جدید، به عقب برگردید و دوباره تست های دروس گذشته را بزنید تا مروری بر آنچه فرا گرفته اید داشته باشید.

4. تنظیم ساعات مطالعه

سوال هایی که این روزها بیش تر از ما پرسیده می شود، این است که برای برنامه ریزی در شبانه روز چند ساعت درس بخوانیم بهتر است. پاسخ واضح و روشنی به این سؤال نمی توان داد. چرا که توانایی مطالعه افراد با یکدیگر متفاوت است. بعضی از افراد ظرفیت مطالعه شان زیاد است و با وجود این که ساعت های طولانی را به مطالعه اختصاص می دهند، کمتر احساس خستگی می کنند. اما بعضی دیگر از افراد نمی توانند در طی شبانه روز زیاد مطالعه کنند و در مطالعه طولانی مدت، بیشتر احساس خستگی می کنند.

تشخیص میزان ساعت مطالعه هر فرد به خود فرد بستگی دارد و خود او باید تشخیص دهد که چقدر باید بخواند، استراحت کند و یا به کارهای دیگرش بپردازد، در واقع با توجه به شناختی که هر شخص از خود دارد، می تواند بهترین برنامه را برای خود تدوین کند. تنها توصیه ای که می توانیم در این مورد به شما داشته باشیم، این است که در شروع مطالعه و در ماه های اول، بهتر است زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید تا در ماه های آخر و ایام تعطیل عید نوروز، فشار کمتری به شما وارد شود و فرصت کافی برای مرور مطالب درسی داشته باشید.

محققان معتقدند که افراد موفق آن هایی نیستند که فقط سر کلاس حاضر می شوند، به درس گوش می دهند، یادداشت برمی دارند، و منتظر می مانند تا معلم، تاریخ امتحان را اعلام کند. بلکه افراد موفق کسانی هستند که زمان مورد نیاز برای انجام تکالیف درسی را پیش بینی می کنند، درباره تکالیفی که باید انجام دهند، اطلاعات لازم را به دست می آورند، در مواقع ضروری به صورت گروهی کار می کنند و هر کاری را که باعث نظم بیشتر در انجام امورشان می شود، انجام می دهند و به طور کلی افراد موفق، افرادی فعال هستند، نه منفعل. 

5. برنامه ریزی بلند مدت وکوتاه مدت 

رعایت نکاتی که در طراحی یک برنامه درسی توضیح دادیم، اساس تشکیل یک برنامه درسی خوب است. با رعایت این نکات در برنامه روزانه، این نظم فکری در شما ایجاد می شود که بدانید وقتی صبح از خواب بیدار می شوید. ابتدا باید به چه کاری بپردازید و به طور خودکار، بدون هیچ گونه دغدغه ای، وارد عمل می شوید. یکی دو هفته بعد از اجرای برنامه، نتیجه حاصل از آن را بررسی کنید تا بدانید که آیا در اجرای برنامه موفق بوده اید یا خیر و آیا به نقاط ضعف و قدرت خود پی برده اید و بدانید که آیا از اجرای برنامه راضی هستید یا نه. در صورت عدم رضایت، در برنامه خود تجدید نظر کنید و در صورت رضایت مندی می توانید بر همین اساس برای بقیه روزهای هفته برنامه ریزی کنید و با اجرای برنامه روزانه و هفتگی می توانید برای یک ماه و ماه های بعد نیز برنامه ریزی کنید و بدین ترتیب، برنامه کوتاه مدت و بلند مدت شما شکل می گیرد.

موانع اجرای برنامه درسی

موانع زیادی در اجرای صحیح برنامه درسی شما تاثیر گذار است که برخی از آن ها به شرح زیر است:

– عدم تسلط بر موضوع های درسی.

– عدم شناخت نقاط ضعف و قوت خود و تلاش برای برطرف کردن آن ها .

– عدم اعتماد به نفس و تصورات منفی از توانایی خود .

– ضعیف و کمرنگ شدن هدف و انگیزه .

– خیالبافی، سستی و…

توجه داشته باشید که برای به دست آوردن خواسته های خود، باید کمی بیشتر تلاش کنید و برای مدتی متقبل سختی و زحمت شوید. همه آدم های موفق، با تلاش سختی موفقیت رسیدند. امیدواریم که شما هم از این دسته آدم های موفق باشید. آرزوی موفقیت و پیروزی همه شما را از خداوند منان خواستاریم.

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آنامتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *