آیا تا به حال به موفقیت فکر کرده‌اید؟ تاچه اندازه خود را انسان موفقی می‌دانید؟ درنظام فکری و باور شما موفقیت چه جایگاهی دارد؟ آیا تاکنون نظام فکری خود را بررسی کرده‌اید تا ببینید موانع ذهنی و فکری شما برای دستیابی به کامیابی چه هستند؟ تا چه حد با نظام فکری افراد موفق آشنایید؟

بدیهی است پیرامون علم موفقیت، سوالات زیادی وجود دارد و بیشتر کتب موفقیت ضمن طرح دیدگاه خود و پاسخ دادن به سوالات سعی دارند روشی کاربردی نیز برای موفقیت ارائه دهند. بسیاری از آن ها روش مورد نظر را به شکلی منظم و گام به گام، تجزیه و تحلیل کرده و در پایان تمرین‌هایی را به خواننده توصیه می‌کنند. دراین فرصت کوتاه قصد نداریم این روش‌ها  وتمرین‌ها را بررسی و تحلیل کنیم، بلکه بیشتر در پی آنیم که دریابیم اندیشمندان و نظریه پردازان درباره موفقیت چه می‌گویند و کلیات روش‌هایی که ارائه داده‌اند چه می‌باشد؟

بدیهی است شما پس از آشنایی با نظریه‌ها و روش‌ها، می‌توانید روش مورد نظر و متناسب با خود را انتخاب و دنبال کنید و در شماره‌های آتی با جزئیات وکاربرد آن ها بیشتر آشنا شوید.

اینک ببینیم “موفقیت” یعنی چه و از دید نظریه پردازان مختلف چه معنایی دارد؟

حتماً می‌دانید تعاریف متعدد و متنوعی از موفقیت مطرح شده که ممکن است به ظاهر متفاوت، به نظر برسند یا برخی از آن ها را بیشتر هماهنگ با خود بدانید. مهم‌ترین یا شاید معروف‌ترین این تعاریف عبارتند از:

– موفقیت یک “عادت” است. این عادت، زمانی واقعی و پایدار می‌شود که مجموعه‌ای ازالگوهای اساسی، کامل و بی‌وقفه را به کار گرفته و درونی کنیم.

– آنچه را به صورت اندیشه، احساس، تصاویر ذهنی و کلام ازخود ساطع می‌کنیم، همان را به سوی زندگی‌مان می‌کشانیم. اندیشه‌هایی که پیش از این در سرداشته‌ایم، وضعیت کنونی ما را آفریده‌اند. اندیشه‌های امروزمان نیز فردای ما را می‌آفرینند. اگر به موفقیت بیندیشیم، فردا موفق خواهیم شد. 

– موفقیت، گسترش مداوم شادمانی و تحقق فزاینده اهداف ارزشمند، با سهولت و بدون تکاپوست. 

– رمز موفقیت در انجام کاری‌ است که برای ما جاذبه داشته وآسان باشد. 

– موفقیت یعنی رسیدن به هدف، بخصوص اگر با شجاعت، مهارت و تلاش حاصل شده باشد. 

– مهم‌ترین رمز موفقیت ایمان است. به یقین ذهن آدمی آنچه را که باور کند به منصه ظهور در خواهد آورد؛ بنابراین ضرورت دارد که به خود و آنچه انجام می‌دهیم ایمان داشته باشیم. 

برخی نظریه پردازان نیز شکست را بررسی می‌کنند و معتقدند با خودداری از قرارگرفتن در حالات شکست، می‌توان به موفقیت دست یافت. شکست از دیدگاه آنان ممکن است در یکی از این سه حالت رخ دهد:’

1. هدف ما معین و مشخص است ولی روش غلطی برای رسیدن به آن هدف انتخاب کرده‌ایم.

2. تلاش فراوان کرده و کلیه امکانات را به کار می‌گیریم اما هدف برایمان نامشخص است.

3. نه هدف مشخص داریم و نه تلاش موثری صورت می دهیم.

نظر شما درباره موفقیت چیست؟ درباره شکست چگونه می‌اندیشید؟ اغلب ما باورهای نادرستی درباره موفقیت داریم، باورهایی که به جای پیروزی، ما را به سمت شکست سوق می‌دهند و به دلیل وجود این باورها به جای پیش‌روی، درجا می‌زنیم و با بهانه‌هایی نظیر این ها، موفق نشدن خود را توجیه می کنیم: ” چون افراد خانواده من موفق نیستند من هم موفق نخواهم شد.”، “تجربه و سن لازم را ندارم.”، “تحصیل کرده و باهوش نیستم.”، “موفقیت به شانس و خوش افبالی مربوط می‌شود.”، “ قدرت وتوانایی رسیدن به هدف را ندارم.”، “شکست خیلی وحشتناک است.”،  “سرمایه و پشتیبان ندارم.”، “استعداد و کارایی ندارم.”، “ دیگر ازمن گذشته است.” و…

چنین باورهایی، نه تنها اسباب عدم موفقیت ما را فراهم می‌کنند، بلکه حتی تلاش برای تغییر خود و شرایط را نیز، بی حاصل جلوه می‌دهند. اینک سعی کنید باورهای مهم و اساسی خود را در زمینه موفقیت فهرست و ارزیابی کنید. ببینید کدام‌ها سازنده وکدام‌ها مخربند؟ آیا لازم است در نظام باورهای خود و پالایش آن ها از باورهای کاذب و گمراه کننده تجدید نظر کنید؟

شاید لازم باشد نقاط حساس و کلیدی مقاومت در برابر موفقیت و توانگری را بشناسیم و با غلبه بر آن ها نگرش خود را اصلاح کنیم. به یاد داشته باشیم که زندگی ما، جلوهگاه افکار و باورهای ماست. امواج فکری منفی، رویدادهای منفی و امواج فکری مثبت، وقایع مثبت را به وجود خواهند آورد.

روشهای متعارف موفقیت

اکثر نظریه‌ها برای دستیابی به موفقیت و اجتناب از شکست روش‌هایی را توصیه می‌کنند که مهم‌ترین آن ها به شرح زیر می باشند :

1. مدیریت زمان

مدیریت زمان یعنی صرف وقت در جهت انجام کارهایی که ارزشمند هستند و یا ما را در جهت تحقق اهداف‌مان یاری می‌دهند. برای مدیریت بهینه زمان و پرهیز از اتلاف وقت، می‌بایست اولاً اهداف و ارزش‌های خود را مشخص کنیم و ثانیاًَ از اهداف و ارزش‌های خود به طور کامل پیروی کنیم. برای این کار، می‌توان بسیاری از کارهای متعارف روزانه را  به صورت عادت درآورد و به طور خودکار انجام داد برخی از کارها را می‌توان تجزیه کرد، به درخواست‌های نامقبول یا ناهماهنگ دیگران جواب منفی داد، زمانی را به برنامه‌ریزی اختصاص داد، از کمال‌گرایی اجتناب کرده و قاطعانه به امور رسیدگی کرد.

2. مشخص کردن اهداف

بدون مشخص کردن هدف، نمی‌توان به آن دست یافت. اغلب، هدف ما مبهم یا غیرواقعی است. با گروه‌بندی و تعیین اولویت هدف‌ها، می‌توان به راحتی برنامه رسیدن به هر هدف را تنظیم کرده و سپس عمل نمود. میزان موفقیت در هر هدف درزمان‌های مشخص قابل ارزیابی است، اگر ازمسیر صحیح و برنامه تعیین شده خارج شده باشیم با ارزیابی می‌توان مجدداً مسیر صحیح را برگزید.

3. تصمیم‌گیری

تنها راه تغییر زندگی، گرفتن تصمیم حقیقی است. در نهایت، آنچه سرنوشت و آینده ما را می‌سازد، تصمیم‌های ماست. اگر تصمیم قاطع باشد، همیشه راهی به سوی موفقیت هست. در زمینه تصمیمگیری، در شمارههای آینده مطالب ارزندهای ارائه خواهد شد.

4. افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس و تصحیح “خود پنداره”

اعتماد به نقس، احساسی است که نسبت به توانایی‌های خویش داریم. عزت نفس نیز ارزشی است که بر خود می‌نهیم. هر دو این ها تا حدود زیادی تحت تاثیر خودپندارة  ما قرار دارند. “خودپنداره” که اغلب از آن ناآگاهیم، تحت تاثیر آموزش‌های والدین و مربیان و اندیشه‌های ما  می‌باشد. اکثر نظریه‌های موفقیت بر تغییر”خود پنداره” تاکید کرده و راه‌های ساده و عمیقی را پیشنهاد کرده‌اند. 

5. رهایی از اضطراب و نگرانی.

6. غلبه بر استرس وافسرگی. 

7. ترک عادات نامطلوب.

8. برقراری روابط انسانی مطلوب.

9. رفتار صحیح با جسم و روان (غلبه بر بی‌خوابی و تنظیم عادات خوب خوردن)

10. حل مشکلات و مسائل زندگی و روبه روشدن با آنها به جای ساده انگاری یا گریز  

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید
[تعداد رأی: 0    میانگین: 0/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *