خواص مواد هفتمین و آخرین درس دفترچه اختصاصی کنکور هنر است. اگر به جدول ضرایب رجوع کنید متوجه خواهید شد که این درس در تمامی زیر گروه ها دارای ضریب 1 است. این مسئله نمی تواند دلیل بر نداشتن اهمیت این درس باشد. مسئله ای که وجود دارد این است که، از آن جایی که خواص مواد آخرین درس کنکور هنر است داوطلبین وقتی به این درس می رسند اصولاً ذهنشان خسته شده و دیگر نمی توانند به سوالات با تمرکز کافی پاسخ دهند. از طرف دیگر گستردگی مطالبی که از آن ها در طی این سال ها سوال طرح شده است، باعث شده که بسیاری از داوطلبین این درس را سفید گذاشته و یا درصد منفی بزنند.

خواص مواد را شاید بتوان سخت ترین درس کنکور هنر دانست. زیرا منابع سوالات به هیچ وجه مشخص نیست. هر ساله داوطلبین در این درس شگفت زده می شوند. از جمله مباحثی که از آن ها تا به حال سوال طرح شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آشنایی با مفاهیم خواص فیزیکی: حجم، جرم، وزن، جرم مخصوص، سطح مخصوص، تخلخل، جذب رطوبت، ضریب نرمی، خواص حرارتی(هدایت حرارتی، انبساط و انقباض حرارتی، مقاومت در برابر شوک حرارتی)، خواص نوری، خواص الکتریکی، ویسکوزیته. آشنایی با مفاهیم خواص مکانیکی: مفهوم تنش، استحکام، خستگی، خزش، سختی، قابلیت تغییر شکل(اِلاستیک و پلاستیک). خواص شیمیایی. آشنایی با مفاهیم ساختار ماده و عناصر شیمیایی: ترکیبات مهم و ویژگی­های عناصر فلزی و نافلزی.

مایعات: حلال­ها (آب، حلال­های هیدروکربنی، اسیدها و قلیاها) روغن­ها، شوینده­ها، شناخت زمین و استخراج از آن: نحوه تشکیل سنگ­ها و خاک­ها (سنگ­های آذرین، رسوبی و دگرگون)و فرایندهای استخراج

مواد فلزی: استخراج فلزات، فلزات آهنی (استخراج آهن، تولید فولاد، ساختار و خواص فولاد، انواع فولاد، ساختار و خواص چدن، انواع چدن)،فلزات غیرآهنی: آلومینیوم، مس، روی، سرب، قلع، نیکل و فلزات گرانبها (نقره، طلا و پلاتین)، شکل دادن فلزات: ریخته گری، نورد، جوشکاری، اکستروژن، صنایع دستی فلزی

سرامیک: مواد اولیه سرامیک(رس­ها، گدازآورها (فلدسپات، بوراکس، گیاه اُشنو و ..، پرکننده­ها، شکل دادن سرامیک­ها، لعاب و پخت سرامیک)

شیشه: مواد اولیه (سیلیس، گدازآور و تثبیت­کننده­ها) مراحل تولید و شکل دادن شیشه، سفالگری و شیشه­گری سنتی

پلاستیک ها: ترموپلاستیک­ها (اُلفین­ها (پلی­اتیلن، پلی­پروپیلن،تفلون، پی­وی­سی)، نایلون، پلی­کربنات­ها)، ترموست­ها (پلی­استر، فرمالدییدها و اپوکسی)،پلیمرهای طبیعی (پروتئین­ها، کربوهیدرات­ها، نشاسته، کائوچو و سلولز)،

چوب: اجزای درخت، خواص فیزیکی و مکانیکی چوب، محافظت از چوب، گونه­های مختلف چوب (خواص و کاربردهای آن­ها)، صنایع دستی چوبی (منبت، معرق، گره­چینی و خاتم) و ابزار مورد استفاده در آن­ها

الیاف: انواع الیاف: الیاف گیاهی یا سلولزی (الیاف دانه­ای (پنبه (خواص فیزیک و شیمیایی و فرایندهای تولید)) الیاف ساقه­ای (کتان، کنف و چتایی)الیاف برگی (سیسال)، الیاف حیوانی یا پروتئینی: پشم (خواص فیزیکی، خواص شیمیایی، نمدی شدن پشم)، الیاف معدنی: آزبست، الیاف رژنره یا بازتولیدشده: ویسکوز، استات، کوپرآمونیوم، کازیین، الیاف شیشه­ای، الیاف سنتتیک (نایلون، پلی­استر و آکریلیک، نساجی سنتی ایران و بافته­های سنتی

مواد و مصالح ساختمانی: چسباننده­ها (رس، گچ، آهک، سیمان و قیر)، قطعات (سنگ، آجر، بتن، کاشی و سرامیک)

رنگ: رنگ­های نقاشی (اجزای رنگ شامل رنگدانه (انواع رنگدانه و خواص شیمیایی رنگدانه­ها)، مادۀ حامل، روغن­های خشک­کننده، زبره، نرم­کننده، حلال­ها و واکس­ها)، رنگ­های ساختمانی، رنگ­های چوب (شفاف و غیرشفاف)، رنگرزی پارچه (رنگ­های دندانه­ای، رنگ­های مستقیم، مواد رنگزای تشکیل­شونده در مکان و مواد رنگزای راکتیو)

عکاسی: (تاریخ عکاسی و تکنیک­های اولیه، مواد حساس به نور، عوامل موثر بر حساسیت، تکنیک­های ظهور و چاپ عکس، عوامل موثر بر کیفیت ظهور و چاپ عکس)

چاپ: چاپ بر روی کاغذ (چاپ­های دستی یا هنری -حکاکی مستقیم و غیرمستقیم- چاپ ماشینی (چاپ مستقیم -حروف سربی، کلیشه و گراوور-، چاپ غیرمستقیم –اُفست-)، چاپ بر روی پارچه: چاپ دستی یا هنری (چاپ کلاقه­ای، چاپ قلمکار)، چاپ ماشینی (چاپ سیل­اسکرین، چاپ غلتکی و چاپ روتاری)

سازمان سنجش تا به حال کتابی با عنوان “خواص مواد” چاپ نکرده است. و از طرف دیگر کتاب مشخصی را هم از کتاب های دیگری که به چاپ رسانده به عنوان منبع معرفی نکرده است. اما مباحث یاد شده را می توان در این کتاب ها که چاپ سازمان سنجش و مربوط به رشته های مختلف است یافت:

شناخت مواد و مصالح، رشته‌ی نقشه‌کشی معماری (چاپ 1391)

مصالح ساختمانی، رشته‌ی ساختمان (چاپ 1391)

آشنایی با صنایع دستی ایران 1، رشته‌ی صنایع دستی (چاپ 1391)

تکنولوژی چاپ، رشته‌ی چاپ (چاپ 1391)

الیاف نساجی و آزمایشگاه، رشته‌ی صنایع نساجی (چاپ 1391)

فیزیک نساجی و آزمایشگاه، رشته‌ی صنایع نساجی (چاپ 1391)

تکنولوژی مواد، رشته‌ی صنایع چوب و کاغذ (چاپ 1391)

متالورژی عمومی شناخت و مواد صنعتی، رشته‌ی صنایع فلزی (چاپ 1391)

عکاسی (1)، رشته‌ی گرافیک (چاپ 1391)

عکاسی (2)، رشته‌ی گرافیک (چاپ 1391)
و…

گستردگی مطالب در این درس آنقدر زیاد است که می توان گفت عملاً خواندن آن به تنهایی و بی راهنمایی یک استاد زبده در طی یک سال غیرممکن است. همچنین لازم است اطلاعات با شیوه ای خاص به خاطر سپرده شود تا در زمان لازم بتوان به تمام آن دسترسی پیدا کرد. اگر شما بتوانید درصدی نسبتاً خوب از این درس را بزنید می توان با اطمینان گفت که شما جزو رتبه های برتر کنکور هنر خواهید بود. تمامی مباحث یاد شده در کلاس های تئوری تدریس خواهد شد. جهت آشنایی با کادر آموزشی مؤسسه هونر بر روی لینک کلیک کنید.

برای اطلاع از دیگر منابع و کتاب های کمک آموزشی که می تواند سوالات این درس را پوشش دهد، با مؤسسه و یا مشاور خود تماس حاصل فرمایید.

* تمامی حقوق این مقاله برای مؤسسه هونر محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *