خلاقیت موسیقی ششمین درس دفترچه اختصاصی کنکور هنر است. اگر به جدول ضرایب رجوع کنید متوجه خواهید شد که این درس در زیر گروه 5(زیر گروه موسیقی) دارای ضریب 4 است. این به این معنی است که داوطلبینی که به رشته های زیر گروه موسیقی علاقه مندند برای قبولی در رشته ی خود باید بتوانند درصد نسبتاً بالایی از این درس را بزنند.

نکته جالب درباره خلاقیت موسیقی آن است که در اکثر سال ها میانگین کشوری این درس منفی بوده است! این به آن معنی است که اگر شما بتوانید حتی درصد کمی از این درس را بزنید، با گرفتن اختلاف از میانگین کشوری می توانید رتبه ی خود را بهبود بخشید.

در کنکور هنر از این درس 20 سوال در 4 حوزه طرح می شود:

مباحث تئوری: فیزیک صوت، مشخصه صوت از نظر موسیقی، حدود شنوایی انسان، نشانه های اولیه خط موسیقی، نام نت ها، شناخت شستی های پیانو، خطوط حامل ساده و مضاعف، کلیدها، تقسیم بندی صدای انسان، خط اتحاد و اتصال، ریتم ها، کسر میزان، میزان ساده و ترکیبی و لنگ، سنکوپ، فواصل در موسیقی کلاسیک، انواع پرده ها و نیم پرده ها، نت های آنارمونیک، نشانه های تغییر دهنده، فواصل ترکیبی، معکوس فواصل، سنت و ساوار، گام کروماتیک و دیاتونیک، گام پنتاتونیک، گام زارلن، گام تمام پرده، گام دود کافونیک، گام ماژور و مینور، گام های آنارمونیک، مُدولاسیون، انتقال گام، درجات گام، نت های مُدال و تُنال، آکوردها سه صدایی و چهار صدایی، معکوس آکوردهای سه صدایی و چهار صدایی، شیفراژها، فونکسیون، انواع آکوردها در درجات مختلف گام ها، انواع هارمونیک ها، قواعد اولیه پیوند آکوردها در موسیقی، انواع کادانس و…

مباحث تاریخی: تاریخ موسیقی ایرانی، تاریخ موسیقی کلاسیک یا جهانی

مباحث سازشناسی: سازشناسی ایرانی (دسته بندی سازها، کوک سازهای ایرانی، مشخصات ظاهری و تکنیک های سازهای ایرانی، مناطق جغرافیایی سازها، شناسایی دستان ها، شناسایی دانگ ها، آوازها و دستگاه های موسیقی سنتی و….) سازشناسی کلاسیک(انواع دسته بندی سازها، کوک و تکنیک ها و مشخصات ظاهری، سازهای کلاسیک، جایگاه سازهای مختلف در ارکستر، سازهای انتقالی، شناخت دوره ها و نوازندگان مکتب های مختلف)

مباحث اصطلاحات و اختصارات و فرم ها

سازمان سنجش کتابی با عنوان “خلاقیت موسیقی” چاپ کرده است. اما می توان گفت تنها قسمت سازشناسی کتاب دارای مطالب مفید است. از دیگر منابع می توان موارد زیر را نام برد:

کتاب خلاقیت موسیقی (معرفی شده از سوی سازمان سنجش)، سال چهارم هنر (چاپ 1393)
مبانی نظری و ساختار موسیقی ایرانی، رشته‌ی موسیقی

شناخت سازهای ارکستر سمفونیک 1 و 2، رشته‌ی موسیقی
سازشناسی ایرانی، رشته‌ی موسیقی

 درک و دریافت مفاهیم موسیقی مطروحه در سطح سوالات کنکور سراسری از کتاب های معرفی شده به تنهایی کاری زمان بر و تخصصی است که نیاز به سال ها مطالعه و نوازندگی دارد. با توجه به این نکته شرکت در کلاس های کنکور می تواند بسیار کمک کننده باشد. جهتآشنایی با کادر آموزشی مؤسسه هونر بر روی لینک کلیک کنید. همچنینبرای اطلاع از دیگر کتاب ها و منابع کمک آموزشی معتبر که می تواند سوالات این درس را پوشش دهد با مؤسسه هونر و یا مشاور خود تماس بگیرید.

*  تمامی حقوق این مقاله برای مؤسسه هونر محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *