خلاقیت تصویری چهارمین درس دفترچه اختصاصی کنکور هنر و غیرقابل پیش بینی ترین درس این کنکور است. اگر به جدول ضرایب رجوع کنید متوجه می شوید این درس در تمامی زیر گروه ها مانند درک عمومی هنر از ضریب بالایی برخوردار است و همین موضوع یکی از دلایل اهمیت این درس است. نکته دیگری که در مورد این درس وجود دارد این است که سوالات هر سال با سال قبل متفاوت است و منبع مشخصی نیز برای این درس وجود ندارد. به همین جهت اگر شما بتوانید درصد بالایی از این درس به دست آورید تاثیر آن بر روی رتبه شما شگفت انگیز خواهد بود.

20 سوال مطروحه در خلاقیت تصویری شامل: عناصر بصری(انرژی بصری، نقطه، خط، سطح، حجم)، اصول جهان شناختی در هنرهای تجسمی(شکل، فرم، بافت، حرکت، ریتم، زمان)، رنگ(رنگ شناسی، تاثیرات رنگ، تضاد رنگ ها، اثراث فضایی رنگ، روان شناسی رنگ)، کیفیات بصری(ترکیب، تعادل، تناسب، کنتراست، انواع ترکیب)، عمق نمایی و فضا(پرسپکتیو، فضا، فضاسازی)، پوستر و نشانه ها، صفحه آرایی است.

از تمامی عکس ها و نکاتی که مربوط به تصاویر است، و در منابع درک عمومی هنر معرفی شد امکان اینکه در این درس هم سوال بیایید وجود دارد. از دیگر کتاب ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مبانی هنرهای تجسمی، رشته‌ی گرافیک هنرستان (چاپ 1391)
طراحی (1)، رشته‌ی گرافیک هنرستان (چاپ 1391)
طراحی (2)، رشته‌ی گرافیک هنرستان(چاپ 1391)
مبانی تصویرسازی، رشته گرافیک هنرستان (چاپ 1391)
خط در گرافیک، گروه تحصیلی هنر (چاپ 1391)
پایه و اصول صفحه‌آرایی، گروه تحصیلی هنر (چاپ 1391)
انسان، فضا، طراحی، سال چهارم هنر (چاپ 1393)
طراحی اندام و لباس، رشته‌های طراحی دوخت و هنر (چاپ 1391)
حجم‌سازی 1، رشته‌های نقاشی و هنر هنرستان(چاپ 1391)
کارگاه نقاشی، رشته‌های نقاشی و هنر (چاپ 1391)
کارگاه هنر (1)، سال چهارم هنر -پیش دانشگاهی هنر- (چاپ 1393)
کارگاه هنر (2)، سال چهارم هنر -پیش دانشگاهی هنر- (چاپ 1393)

و…

با بررسی سوالات خلاقیت تصویری سال های اخیر متوجه خواهید شد که برای آنکه بتوانید به سوالات بیشتری در این درس پاسخ دهید لازم است تا حتما منابع تصاویری زیادی را مورد مطالعه قرار دهید. برای آگاهی از  دیگر کتاب های معرفی شده سازمان سنجش و همچنین لیست منابع آزاد می توانید با مؤسسه هونر و یا مشاور خود تماس بگیرید.

*  تمامی حقوق این مقاله برای مؤسسه هونر محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *