مقدمه : جمع آوری و نگهداری آثار و اشیا درمجموعه ها و موزه هاسابقه دیرینه دارند. لیکن نگرش صحیح امروزی به موزه جایگاه آن را از محل نگهداری وتماشای اشیا به محلی با مشخصات یک مرکز پژوهش و آموزش و یک مرکز فرهنگی برای گذرانمطلوب اوقات فراغت بارآوردهای علمی و تربیتی سوق داده است.

در این نگرش موزه ،مؤسسه ای علمی فرهنگی است که تأمل و اندیشه و پژوهش مستقیم بر روی آثار گوناگوناز آثار طبیعی آفرینش و خلقت گرفته تا دستاوردهای فرهنگ و تمدن و هنر انسان – را میسرمی سازد و متخصصان و بازدیدکنندگان عمومی را با هنر و اندیشه ، صنعت و پیشه و اموراجتماعی و اقتصادی و شئون گوناگون زندگی دیروز و امروز آشنا و مأنوس می سازد.

موزه بهعنوان یک مؤسسه علمی ـ فرهنگی، نیازمند کارشناسان علاقه مندی است که با کسب دانشو آگاهی های علمی ، و نگرش صحیح نسبت به موزه و جایگاه اجتماعی و آموزشی آن، بتوانندموزه ها را در راه توسعه و رشد فرهنگی، تربیتی و علمی کشور هدایت نمایند. امروزه موزه های بسیاری در کشورمان وجود دارد که آثار، اشیاء ، اسناد و مدارک قابل توجهی درزمینه هایمتنوع باستان شناسی، مردم شناسی، هنرهای سنتی، اسناد و مدارک ، کتب ونسخ خطی ، تاریخطبیعی، زمین شناسی، گیاه شناسی، پست و مخابرات ، جواهرات و سکه ها… دارند .

 علاوه بر توسعه کمی و کیفی موزه های فعلی، ایجاد موزه در زمینه های دیگر ، چون هنر و معماری، علوم و فنون مورد نیاز است. فارغ التحصیلان دوره کارشناسی موزه داری می توانند با کسب دانش و مهارت های نظری و عملی و آشنایی با امور اداری و فنی موزه داری، درموزه های گوناگون عهده دار مطالعه و حفاظت فنی از آثار و اشیای موزه ای باشند و امور مربوط به موزه داری را از ثبت و ضبط آثار در دفاتر، تهیه اسناد و مدارک لازم تا مطالعه مستقیم روی آثار و اشیا انجام دهند

 

زمینه های شغلی :

  1. همکاری با ادارات و سازمان های دولتی و بخش خصوصی که با موزه داری به صورت خاص ارتباط دارند .
  2. مدیریت موزه ها ، نمایشگاه های هنری و فرهنگ سرا ها و…
  3. تدریس در دوره های کاردانی و کارشناسی در دانشگاه ها .
  4. همکاری با گروه های تعمیر و بازسازی آثار تاریخی و بناهای قدیمی و همکاری با گروه های باستان شناسی .
  5. مدیریت آثار و ابنیه شاخص تاریخی و محوطه های باستانی .
  6. همکاری با گروه های تولید فیلم های مستند .

درس های این رشته در طول تحصیل:
موزه داری، آشنایی با هنر و معماری پیش از اسلام ایران ، تاریخ و فن شناسی آثار، آسیب شناسی ، هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با بافت ها و محوطه های دوره های اسلامی ایران، خطوط و خواندن کتیبه های اسلامی، تاریخچه کتابت، طرح اشیاءدر تمدن اسلامی، آشنایی با موزه های ایران و جهان ، خطوط باستان شناسی ایران، کارگاه همانندسازی اشیاء موزها، تهیه و تدوین راهنمای موزه ومحوطه های تاریخی، کارآموزی در موزه ها، کارآموزی در کارگاه مرمت اموال فرهنگی، تبدیل محوطه ها و بناهای تاریخ به موزه، کارآموزی کاوش باستان شناسی، کامپیوتر و موزه، روش تحقیق آثار و اشیای موزهای،موزه داری و سایر علوم، زبان و متون تخصصی موزه داری، شناخت مواد و …

*  تمامی حقوق این مقاله برای مؤسسه هونر محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *