مقدمه : مطالعه ، حفاظت ، مرمت و احیای بناها ، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی عرصه‌های مسکونی کشور، امری ضروری است. معماران و مهندسین که این امر بسیار فنی ، فرهنگی و هنری را به عهده دارند باید علاوه بر اشراف و تسلط لازم بر ابعاد تخصصی و مفاهیم امروزی حرفه‌ ی خود، نظری هوشیارانه و عالمانه‌ به گذشته داشته باشند.

فارغ‌التحصیلان مرمت و احیای بناهای تاریخی در واقع مهندسین معماری امروزین هستند که فرا گرفته‌اند چگونه “امروز” را با بهره‌گیری از تجربیات “گذشته” برای “آینده” بسازند. افرادی که می‌توانند پلی بین معماری گذشته و آینده ایجاد کنند. این دسته از متخصصان تاریخ را خوب می‌شناسند و می‌توانند آثار تاریخی را تجزیه و تحلیل کرده و بخوانند و مفاهیم و ارزش‌های آن را استخراج و هوشیارانه به کار گیرند و با بیانی امروزی به جامعه معرفی نمایند.

فارغ‌التحصیلان دوره کارشناسی مرمت و احیای بناهای تاریخی قادر خواهند بود به یاری اطلاعات و دانش عمومی ، نظری و تحقیقاتی و تجربه عملی در مرمت و احیای هزاران بنای تاریخی که در اختیار واحدهای دولتی از قبیل سازمان میراث فرهنگی کشور است، نقش مؤثری داشته باشند. همچنین می‌توانند در برنامه‌ریزی برای مرمت بناهای تاریخی کشور و تعیین اولویت‌های ضروری با هماهنگی مسؤولین و دستگاه‌های مربوط مشارکت کرده و برحسب ضرورت در مورد کارهای اجرایی مرمت نیز سهیم باشند.

برخی از مهم ترین دلایل برای راه اندازی این رشته در دانشگاه ها به شرح زیر است :

          شناخت و حفاظت از ابنیه و مجموعه های فرهنگی – تاریخی

          احیاء و تداوم زندگی ابنیه و بافت های تاریخی

          آشنایی با روش های مطالعه و شناخت ابنیه و بافت های تاریخی

          ایجاد توانایی های لازم  ذر فارغ التحصیلان به منظور ارائه طرح های حفاظت ، مرمت و احیای ابنیه و بافت های تاریخی و اجرای آن ها

          هدایت گروه مرمت کاران توسط فارغ التحصیلان

زمینه های شغلی :

  1. همکاری با ادارات و سازمان های دولتی یا بخش خصوصی که به رشته ی آن ها ارتباط دارد .
  2. تدریس در دوره های کاردانی و کارشناسی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به صورت قرارداد حق التدریس
  3. مدیریت موزه ها و محوطه های باستانی .
  4. همکاری با گروه های معماری و گروه های تعمیر و بازسازی بناهای قدیمی و ساختمان های مسکونی کهنه و دارای قدمت زیاد .
  5. همکاری با گروه های باستان شناسی و پژوهش های تاریخی .

درس های در طول تحصیل :

آسیب شناسی ، آشنایی با بافت ها و محوطه‌های دورهاسلامی ایران ، آشنایی با مرمت تزئینات وابسته به معماری ، آشنایی با معماری جهان ، آشنایی با هنر و تمدن اسلامی ، آشنایی با هنر و تمدن فرهنگ های همجوار ، آشنایی با کامپیوتر ، اخلاق و تربیت اسلامی 1 و 2 ، انسان طبیعت معماری 1 ، ایستایی 1 و 2 ، ترکیب 1 و2 ، تنظیم شرایط محیطی 1 و2 ، ریاضیات 1 ،  شناخت سازه‌های سنتی بناهای تاریخی ، شناخت مواد و مصالح ، طراحی معماری 1 و 2 ، طرح مرمت و احیای بافت های تاریخی ، طرح مرمت و احیای بنا ، طرح مرمت و احیای محوطه‌های باستان شناسی ، عناصر و جزئیات ساختمان 1و2 ،  مدیریت امور ساختمان (تشکیلات دفتری وکارگاهی( ، مطالعه و شناخت بناهای تاریخی ایراناسلامی 1 و 2 ،  نقشه‌برداری ، کامپیوتر و معماری ، کارآموزی حفاظت و مرمت 1 و2 و …

*  تمامی حقوق این مقاله برای مؤسسه هونر محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *