مقدمه: برای مطالعات تاریخی و باستان‌شناسی و نیز برای به کار بستن روشهای مناسب حفاظت و مرمت و نگهداری علمی و فنی آثار و اشیاء متعدد تاریخی و فرهنگی موجود در موزههای کشور ـ آثاری که حاصل کاوشهای باستانشناسی است و نیز آثاری که بهصورت هنرهای وابسته به معماری دربناهای تاریخی وجود دارد و مواد و مصالحی که درساخت و ساز این گونه بناها از آنها استفاده گردیده است ـ باید به پژوهشهای ویژه آزمایشگاهی متکی شد.ضرورت پژوهش و حفظ و احیاء این گونه آثار و اشیاء به صورت علمی و فنی از یک سو و لزوم بالا بردن کیفیت کار مطالعات از سوی دیگر، ایجاد دورههای آموزش عالی در سطوح گوناگون از جمله کاردانی حفاظت درست آثار تاریخی را ایجاب میکند.

هدف این رشته تربیت افراد متخصص و دارای کارایی عملی در امر حفاظت و مرمت آثار تاریخی است. متخصصانی که با بهره گیری ازتجربیات عملی و آگاهیهای علمی و تاریخی و هنری که درطول این دوره کسب میکنند، درجهت مرمت ، احیاء ، نگهداری و به طور کلی حفاظت علمی آثار تاریخی قدم بر میدارند . فارغالتحصیلان این دوره در مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهها و کارگاههای مختلف حفاظت و مرمت مانند کتابخانهها ، موزهها و سازمانهای فرهنگی موجود در سراسر کشور فعالیت میکنند.

زمینه های شغلی :

  1. همکاری با ادارات و سازمان های دولتی یا بخش خصوصی که به رشته آن ها ارتباط دارند .
  2. تدریس در دوره های کاردانی و کارشناسی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی .
  3. همکاری با گروه های مرمت آثار تاریخی .
  4. مدیریت فروشگاه های عتیقه فروشی .
  5. مدیریت موزه ها یا مدیریت بخش اشیا تاریخی در موزه

درس های این رشته در طول تحصیل :

آزمایشگاه حفاظت و مرمت 1 و 2 و 3 و 4 و 5، آسیب شناسی 1و2و3، آشنایی با هنر در تاریخ 1و 2 و 3 ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران 1 ، آفت شناسی ، باستان شناسی ، تاریخ و فن شناسی آثار 1 و 2 و 3 ، تاریخ و مبانی نظری مرمت 1 و 2 ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار ،  تحقیق در صنایع دستی ایران 1 ، شناخت مواد و مصالح و مرمت معماری 1 و 2 ، شیمی 1و2 و3 ، طرح تحقیقاتی 1 و 2 ، طرح ریزی و تعمیرات و نگهداری ، فیزیک 1و2 ، هندسه نقوش در صنایع دستی ایران 1 و 2 ، کارگاه مرمت 1 و 2 و 3 و 4 و 5 ، کارگاه عکاسی پایه 1 و 2 و …

*  تمامی حقوق این مقاله برای مؤسسه هونر محفوظ است و هرگونه کپی برداری پیگرد قانونی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *