آیا باید محصولات زیبا را در موزه ها ونمایشگاه ها دید یا اینکه باید دنیایی داشته باشیم که زیبایی درگوشه گوشه ی آن جلوه گر باشد؟ رشته طراحی صنعتی براساس دیدگاه دوم شکل گرفته است. البته نباید تصور کرد که رشته طراحی صنعتی فقط به زیبایی محصولات می اندیشد بلکه این رشته معتقد است که در ساخت محصولات مورد استفاده بشر باید از لطافت، زیبایی و ظرافت هنر و همچنین فناوری و کارآیی علم بهره گرفت تا بتوان زندگی زیباتر و راحت تری داشت. یعنی طراحان صنعتی توسعه دهنده و تکامل بخش محصولاتی هستند که ما هر روزه از آنها استفاده می کنیم.

این رشته که شالوده ای از علم، صنعت و هنر است؛ به طراحی تمامی محصولات می پردازد. یعنی کلیه لوازم ، تجهیزات و محصولاتی که مورد استفاده انسان است. از لوازم آشپزخانه گرفته تا محصولات بسیار پیچیده، مثلا سیستم های کامپیوتری را طراحی می کند. طراح صنعتی تلاش می کند که سختی و خشونت صنعت را از آن بگیرد تا محصول صنعتی برای مشتری لطیف گردد و در این کار هم منافع کارفرما و هم استفاده کننده را در نظر می گیرد.

گفتنی است که امروزه دیدگاه های جدیدی در زمینه طراحی صنعتی ارائه شده است. برای مثال در طراحی باید دقت کرد که کالای مورد نظر به طبیعت ضرری نرساند و قابل بازیافت باشد. یک طراح صنعتی براساس اطلاعات به دست آمده، در نهایت با توجه به فرهنگ بومی، اقتصاد، روانشناسی، دیدگاه های هنری، روش های تولید، تکنولوژی تولید، نوع مواد مورد استفاده و  مسائل زیست محیطی ، طرح محصولی جدید را ارائه می دهد یا یکی از معایب محصولات قدیمی را برطرف می سازد.

توانایی های لازم 
در رشته طراحی صنعتی، خلاقیت حرف اول را می زند و دانشجوی این رشته باید توانایی نوآوری و تفکر خلاق را داشته باشند. یعنی هم هنر و هم صنعت را درک کرده و هم قدرت مدیریت داشته باشد و علاوه بر این موارد تا حدودی با مباحث کاربردی علوم پایه مثل فیزیک، شیمی، هندسه و زیست شناسی آشنا باشد دانشجوی این رشته باید نگاه خود را به اطراف و اشیاء دقیق تر کند و پیوسته نیازهای فردی و اجتماعی افراد را در ذهن خود مرور نماید. او باید به راحتی با محیط های کار یا ارتباط برقرار کرده و تجارب خود را از نظر فنی گسترش دهد به گونه ای که بتواند عملکرد طرح خود را کاملاً توجیه نماید و تمامی مراحل اجرایی آن را زیر نظر داشته باشد
.

زمینه ی شغلی

  1. همکاری با گروه طراحی در کارخانجات صنعتی یا مؤسسات تولیدی در هر یک از شاخه های مختلف تولیدات صنعتی
  2. همکاری با گروه طراحی در کارخانجات و کارگاه های تولید مبلمان و لوازم تزیینی منازل و محیط های اداری
  3. مدیر یا مشاور هنری در موسسات و کارخانجات
  4. مدیر کارگاه های طراحی صنعتی
  5. طراحی صنعتی آزاد و مستقل به صورت قراردادی یا مشاوره ای
  6. طراحی اجسام بسته بندی برای تولیدات مختلف
  7. طراحی پایه ی تبلیغاتی برای کاربرد در فضاهای داخلی و بیرونی
  8. آموزش و تعلیم طراحی صنعتی یا نرم افزار های مرتبط با آن یا حجم شناسی و پرسپکتیو
  9. همکاری در کارخانجات تولید خودرو برای طراحی بدنه ی اتومبیل و داخل آن و صندلی ها و…
  10. مدیریت فروشگاه های لوازم مدرن زندگی (مبلمان و درکوراسیون و…)

درس های این رشته در طول تحصیل  

آشنایی با هنر در تاریخ 1، 2 ، ارزیابی تولیدات صنعتی ، اقتصاد مدیریت تولیدات صنعتی ، انسان طبیعت و طراحی ، انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن ، پروژه ی طراحی صنعتی 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 و 7 و 8 و 9 ، تاریخ اسلام ، تاریخ طراحی صنعتی و اختراعات ، تحول صنایع دستی در دنیا ، جامعه شناسی صنعتی ، حجم سازی ، ریاضی کاربردی 1 و 2 ، طراحی به کمک کامپیوتر ، طراحی فنی 1 و 2 و3 ، طرح اشیاء در تمدن اسلامی ، عکاسی 1 و 2 ، فرم و فضا 1 ، فیزیک و شیمی کاربردی 1 و 2 ، مبانی هنرهای تجسمی 1 و 2 ، مدل سازی 1 و 2 ، مدل سازی 1 ماکت سازی ، مدیریت تولید صنعتی ، مواد و روش ساخت 1و 2 ، نقشه کشی صنعتی 1 و 2 ، هندسه ی 1و 2 ، هندسه مناظر و مرایا ، هنر و تمون اسلامی 1 و 2 ، کارگاه طراحی پایه 1 و 2 ،  کارگاه طراحی صنعتی مقدماتی 1 و 2 ، کارگاه عکاسی پایه ی 1 و 2 و …

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 3   میانگین: 4.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 14 =