چاپ آموزشگاه کنکور هنرمقدمه 

چاپ ، یعنی تمدن،  پیشرفت،  یعنی عامل رشد و شکوفایی و گسترش و حفظ علم و فرهنگ و ادب. صنعتی که گذشته رابه حال و حال را به آینده پیوند داده است. صنعت چاپ در طی دهه های اخیر با رشد و گسترش روزافزونی روبرو بوده است. به ویژه در طول دهه 80 که انقلاب “چاپ الکترونیک”، موج شدیدی در دیجیتالی کردن فرآیندهای صنعت چاپ ایجاد کرد.  

در واقع دیجیتالی شدن هنرهای گرافیکی، پتانسیل های بیشتری را در صنعت چاپ نمایان ساخته است. نوآوری های جدید و مهم در عرصه فن آوری دیجیتال، باعث کوتاه شدن مسیر انتقال و تکامل صنعت چاپ از مهارت های اولیه و فعلی آن به سوی فن آوری های جدید شده است. سیستم های چاپ دیجیتالی ، دستگاه های چاپ باقابلیت چاپ مستقیم تصاویر، فن آوری چاپ غیر ضرب های، چاپ در زمان نیاز و… همگی نشان دهنده تجهیزات و امکانات جدید و بازارهای جدید صنعت چاپ است.

 از همین رو امروزه صنعت چاپ را نمی توان همچون گذشته به روش استاد وشاگردی فرا گرفت و لازم است مدیر یک چاپ خانه یا ناظر چاپ ، این صنعت مهم و حیاتی را که هم جنبه فنی و هم جنبه هنری دارد ، به صورت آکادمیک بیاموزد. وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری بر پایه همین نیاز ؛ رشته ی چاپ را به عنوان یکی از رشته های گروه آزمایشی هنر در دانشگاه هنر ارائه کرد.

در رشته چاپ، دانشجویان با سه مرحله پیش از چاپ، چاپ و پس ازچاپ آشنا می شوند و در نهایت می توانند یک محتوای گرافیکی یا بصری را بر روی یک محصول فیزیکی پیاده سازند. به عبارت دیگر، فارغ التحصیلان این رشته در مرحله قبل از چاپ؛ یعنی مرحله ای که طراح آماده چاپ می شود، با طراح همکاری می کنند تا طرحی مناسب برای چاپ ارائه دهند . گاهی یک گرافیست ، طرحی را ارائه می دهد که روی کاغذ یا کامپیوتر بسیار جالب است. امّا پیاده سازی آن یا عملی نیست یا مقرون به صرفه نمی باشد و یا در زمان کوتاه موردنظرِ مشتری، امکان پذیر نیست.  دانش آموخته این رشته در مرحله چاپ نیز می داند که چگونه پارامترهای مختلف را رعایت کند تا قدم به قدم کار با کیفیت مطلوب تولید شود و ضمن رعایت کیفیت و راندمان بالا، زمان آماده سازی کاهش یافته  و از ضایعات جلوگیری گردد و با کمترین هزینه به نیازهای متنوع مشتریان پاسخ داده شود

توانایی های لازم 
در تمام کشورهای دنیا، دپارتمان های چاپ در دانشکده های هنری قرار دارد . زیرا آنچه دانشجویان در رشته چاپ می آموزند ، ساخت ماشین آلات چاپ نیست که در دانشکده های فنی آموزش داده شود. کارشناس چاپ می آموزد که چگونه فرآیند تولید یک کار چاپی از مرحله قبل از چاپ ؛ یعنی مرحله ای که طرح مشخص می شود تا مرحله پایان چاپ و هنگامی که کار برای توزیع آماده می شود،به خوبی انجام گیرد . کاری که نیاز به آشنایی با طراحی و گرافیک دارد؛ یعنی مدیر یک چاپخانه هنگامی که یک طرح به او ارائه می شود، باید بتواند طرح را درک کرده و با آن ارتباط برقرار کند. به عبارت دیگر، فارغ التحصیل این رشته باید با فارغ التحصیلان سایر رشته های هنری زبان مشترک داشته باشد . اما این به معنای آن نیست که چاپ یک رشته هنری است ، چاپ مجموعه ای از هنر و صنعت است و دانشجویان هر پنج گروه آزمایشی در صورت علاقه مندی به فرآیندچاپ و داشتن یک پایه هنری می توانند در این رشته موفق شوند.

توانایی و زمینه ی شغلی

1 . مسئولیت واحدهای لیتو گرافی ، چاپ ، صحافی و …
2 . نظارت بر کیفیت در چاپخانه ها .
3 . همکاری با شرکت های تبلیغاتی و موسسات انتشاراتی به عنوان متخصص و ناظر چاپ .
4 . مدیر چاپ و بسته بندی در انواع موسسات و کارخانجات تولیدی .
5 . مدیریت تولید در چاپ کتاب های نفیس .
6 . تدریس چاپ و دروس وابسته به آن در هنرستان های فنی و تدریس واحد درسی “چاپ های ماشینی ” در گروه ارتباط تصویری دانشکده های هنری .

درس های این رشته در طول تحصیل

آشنایی با پارچه و لباسهای سنتی ایران 1 و 2 ، آشنایی با رشته‌های هنری معاصر ، آشنایی با هنر در تاریخ 1، 2 ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران 1 ، اخلاق و تربیت اسلامی 1 و 2 ، انسان طبیعت و طراحی ، انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن از قرن سیزدهم ، پارچه شناسی 1 و 2 ، تاریخ پارچه و نساجی 1و 2 ، تاریخ لباس در ایران و جهان 1 و 2 ، تحول صنایع دستی در دنیا ، خوشنویسی و طراحی حروف 1 ، زیست‌شناسی، مبانی هنرهای تجسمی 1و2 ، هندسه نقوش در صنایع دستی ایران 1 و 2 ، کارگاه دوخت ، کارگاه رنگرزی 1 و 2 ، کارگاه طراحی بافت مقدماتی ، کارگاه طراحی پایه 1 و 2 ، کارگاه طراحی تخصصی 1و 2، کارگاه طراحی چاپ مقدماتی ، کارگاه طراحی چاپ 1 و 2 و 3 و 4 و 5 ، کارگاه طراحی لباس 1 و 2 و 3 و 4 و…

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 1 امتیاز کل: 3]
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها