مقدمه : میتواند یک گیره لباس 7 متری باشد که درست در وسط شهر “فیلادلفیا ” در سال 1976 قد علم کرده است یا پیکره یک روحانی که در 1850 سال قبل از میلاد در مصر باستان متولد شده است و شایدهم سواری در حال فریاد زدن باشد که به ارتفاع 34 سانتیمتر در سال 1505میلادی خلق شده است .

 آری! آنها می توانند به هر شکل و هر اندازه ای باشند و از هر جنسی ساخته شوند ؛ از سنگ و عاج و چوب و برنز گرفته تا تکه های فلز و اجزای دور ریختنی ماشین و موتورسیکلت و دوچرخه . اما با همه ی این تفاوتها ، نام همه ی آنها مجسمه است و حرف اصلی همه آنها نیز یک چیز است. همه آنها می گویند که مجسمه یک سفر است ، سفری از زندگی روزمره به سوی احساس و اندیشه، به سوی زیبایی و مهمتر از همه به سوی گفتگوی تمدن ها،فرهنگ ها و اندیشه های مختلف و متفاوت با یکدیگر.

 به عبارت دیگر هر مجسمه بیانگر یک اندیشه، فرهنگ و تمدن است. فرهنگ و اندیشه ای که گاهی اوقات از ورای قرن ها با انسان سخن می گوید و این نشان می دهد که هنر مجسمه سازی راهی مناسب برای بیان و اشاعه فرهنگ و اندیشه انسانی است.

امروزه برای فراگیری ریشه ای و بنیادی این هنر مثل سایر هنرها، نیاز به تحصیلات دانشگاهی است. در کشور ما نیز رشته مجسمه سازی به عنوان یکی از رشته های گروه آزمایشی هنر ارائه میشود. در تعریف مجسمه می توان گفت که هر شیء که قسمتی از فضا را اشغال میکند به آن حجم یا مجسمه می گویند و رشته مجسمه سازی رشته ای است که به صورت آکادمیک این هنر را به دانشجویان آموزش می دهد . در این رشته دانشجویان در آغاز الفبای حجم و مجسمه سازی را فرا می گیرند و در مرحله بعد نسبت به طبیعت شناخت پیدا می کنند و یاد می گیرند که چگونه از طبیعت برای ساخت مجسمه الهام بگیرند و سپس از طبیعت عبور کرده و آن را پالایش می کنند و در نهایت ترکیب می کنند و ماده جدید به دست می آورند.

توانایی های لازم  :
دانشجوی مجسمه سازی باید عاشق این هنر باشد و علاوه بر علاقه و عشق توانایی های مثل طراحی را هم داشته باشد تا فیگور مجسمه ی مورد نظرش را بتواند طراحی کند ، دارای روابط عمومی بالا برای ارتباط بر قرار کردن با بازار کار و همچنین حوصله ی زیاد برای انجام تمرین های مداوم و طولانی کار مجسمه سازی را می توان از دیگر ویژگی های دانشجویان مجسمه سازی دانست .

زمینه ی شغلی :

  1. 1.آموزش حجم سازی و و نیز طراحی . (در مقاطع مختلف تحصیلی ، هنرستان ها ، فرهنگسراها ، خانه های فرهنگ و آموزشگاه ها و …)
  2. 2.ساخت تندیس برای میادین شهرها ، پارک ها و محوطه موسسات و سازمان های دولتی و خصوصی .
  3. 3.طراحی و اجرای نقوش برجسته برای اماکن مختلف .
  4. 4.طراحی و ساخت تندیس و جام برای مسابقات ورزشی و جشنواره های مختلف .
  5. 5.طراحی و ساخت پیکره های کوچک برای استفاده در منازل مسکونی یا محیط کار .
  6. 6.ارائه آثار پیکر سازی و حجم سازی در نمایشگاه ها .

درس های این رشته در طول تحصیل :

آشنایی با طرح و ساخت سکه 1 ، آشنایی با فنون قالبگیری 1 و 2 ، آشنایی با موزه ها ، آشنایی با هنر در تاریخ 1 و 2 ، آشنایی با هنرهای سنتی 1 و 2 ، آشنایی با کامپیوتر ، اخلاق و تربیت اسلامی 1 و 2 ، تاریخ عمومی حجم سازی 1 و 2 ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار مجسمه‌سازی ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنری ، رابطه مجسمه‌سازی با محیط 1 و 2  ، زیست شناسی ، طراحی پایه ی 1 و2 ، طرح جامع مجسمه سازی 1 و 2  ، عکاسی 1 و 2 ،  فرم و فضا 1 و 2 ، مبانی هنرهای تجسمی 1 و2 ، نقش برجسته ی 1 و 2 و 3 و 4 ، هندسه ی 1 و 2 ، هنر و تمون اسلامی 1 و 2 ، کارگاه ارتباط تصویری ، کارگاه برنز ریزی ، کارگاه چاپ های دستی ، کارگاه حجک تخصصی ، کارگاه سرامیک 1 و 2 ، کارگاه طراحی تخصصی 1 و 2 و 3،  کارگاه مجسمه سازی عمومی 1 و2 و …

لطفاً در صورت رضایت از محتوای این مقاله، جهت حمایت از ما به آن امتیاز بدهید:
[تعداد: 0 امتیاز کل: 0]
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها