کارشناسی فرش آموزشگاه کنکور هنر

مقدمه 

تا چندی پیش در ایران به هنر بسیار ظریف و زیبای فرش تنها به صورت یک حرفه نگاه میشد . هنری که نسل به نسل به صورت سنتی و استاد – شاگردی منتقل میگردید . به عبارت دیگر کمتر کسی در این زمینه مطالعه ، تحقیق و پژوهش انجام داده بود و یک مرکز دانشگاهی برای آموزش، حفظ و حراست و پیشرفت این هنر اصیل ایرانی و سرمایه ملی وجود نداشت. اما خوشبختانه در دهه هفتاد به همت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، رشته کارشناسی فرش در برخی از دانشکدههای هنر مراکز آموزش عالی ارائه گردید . رشتهای که میتواند موجب رشد و اعتلای هنر و صنعت فرش کشورمان گردد.

در این رشته دانشجو درباره تاریخچه فرش، جامعه شناسی فرش ، انواع بافت ، ابزار بافت ، طراحی ، رنگ و الیاف فرش اطلاعات لازم را به دست میآورد . برای مثال ، در فرش دستی سه نوع الیاف طبیعی پشم ، ابریشم و نخ به کار میرود که دانشجوی کارشناسی فرش ، با این الیاف و نحوه تکنولوژی هر یک از آنها به صورت علمی آشنا میشود ؛ یعنی ریسندگی و رنگرزی این الیاف را میآموزد.

 همچنین دانشجوی این رشته با فرشهای مناطق مختلف جغرافیای ایران که از نظر الیاف، بافت، طرح و رنگ متفاوت است، آشنا میگردد . البته لازمه کسب این دانش ، اطلاع از جامعهشناسی نقاط مختلف ایران است . برای مثال، در قالی کاشان بیشتر از رنگهای قرمز و سرمهای استفاده میشود . اما در قالی تبریز رنگهای بژ ، کرم ومسی کاربرد دارد . این تفاوت رنگ به دلیل تفاوت محیطی و جغرافیایی شهرها و مناطق یاد شده است.در کل رشته کارشناسی فرش دارای پنج گرایش مرمت و تکمیل ، طراحی ، رنگرزی بافت و سایر زیر اندازها است .

گرایش مرمت و تکمیل بیشتر به تکنولوژی فرش میپردازد یعنی دانشجو با الیاف، رنگ، رنگ رزی شیمیایی و سنتی، انواع بافت، دارکشی فرش، انواع گره ( که نماد فرش است) ، نحوه حفظ کیفیت و ابعاد فرش و مرمت فرش آشنا میشود و در گرایش طراحی، دانشجو درباره انواع مختلف نقشهای قالیهای ایرانی اطلاعات گستردهتری به دست میآورد و درباره طراحی قالی و تا حدودی گلیم آموزش میبیند. در گرایش رنگ رزی دانشجو با نحوه رنگ رزی شیمیایی و سنتی آشنا میشود و در زمینه شیمی تجزبه ، تکنولوژی رنگ و شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی اطلاعاتی به دست میآورد. در گرایش بافت نیز دانشجو به طور تخصصیتر به بافت قالی میپردازد و انواع گرهها و بافت قالی را آموزش میبیند. در گرایش سایر زیر اندازها نیز دانشجو بافت گلیم، سوماک، زیلو، گبه و سایر زیراندازها را آموزش میبیند و با نحوه مرمت گلیم، جغرافیا و نقوش نمادهای گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران آشنا میشود.

تواناییهای لازم
دانشجوی این رشته باید فردی خلاق، نوآور و علاقهمند به هنر و صنعت فرش باشد . دانشجویی که بدون هدف رشته کارشناسی فرش را انتخاب کرده باشد، پس از فارغالتحصیلی جـایـگاهی در صـنعت فـرش نـخواهـد داشت. در نقطه مـقابل نـیز دانشجویانی هستند که با علاقه و پشتکار بسیار به این رشته آمدهاند و به دنبال آموزش و بهبود کیفیت هنر فرش هستند و قدمهای موثری نیز در این زمینه برداشتهاند. همچنین کارشناس فرش باید از تاریخ هنرهای دستی و بومی، بخصوص هنر فرش‌بافی آگاهی داشته باشد وبه یاری ذوق هنری، طرحهایی ارائه دهد که هم از اصالت بومی و هم از نوآوری برخوردار باشد.

زمینه های شغلی 

  1. ارزشیابی و کارشناسی فرش و تحلیل و شناخت طرح های آن .
  2. کنترل کیفی فرش در هنگام بافت به عنوان مسئول کارگاه دستباف یا مسئول تولید در کارخانجات تولید فرش ماشینی .
  3. رفع معایب فرش پس از خاتمه آن در کارگاه های فرش دستباف .
  4. تدریس مبانی نظری و عملی فرش .
  5. همکاری با برخی سازمان های دولتی مربوط مانند : سازمان صنایع دستی ایران ، سازمان میراث فرهنگی ، شرکت فرش ایران و…
  6. طراحی نقش و ابداع در آن به ویژه برای کارخانجات فرش ماشینی .
  7. مدیریت در فروشگاه های بزرگ فرش .
  8. مدیریت در موزه های فرش یا صنایع دستی .

درس های این رشته در طول تحصیل

آشنایی با اصول غبار گیری و شستشوی فرش ، آشنایی با طراحان و اساتید بزرگ فرش ایران ، آشنایی با هنر در تاریخ 1 و 2 ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران 1و2 ، بررسی روش ها و ویژگی های بافت قالی‌های بزرگ پارچه ، بررسی طرح ها و نقوش قالی ایران ، بررسی نقوش و نمادها در گلیم و سایرزیراندازهای سنت ، تاریخ فرش 1و 2 ، تکنولوژی رنگ، جغرافیای گلیم و سایر زیراندازها ، خوشنویسی 1و 2 ، رفع عیوب قالی‌های نو ، شناخت انواع مختلف نقوش قالی های ایرانی 1 و 2 ، شناخت بازارهای جهانی فرش دستباف ،  شناخت گلیم و سیار زیراندازهای سنتی موزه‌ای ، شناخت مواد ویژه مرمت قالی ، شناخت و نصب چهارچوب‌های مرمت و ابزار ووسایل رفو ، شیمی تجزیه و ازمایشگاه ، شیمی عمومی آزمایشگاه ، مبانی هنرهای تجسمی 1و2 ، مدیریت تولید فرش ، مدیریت فرهنگی و هنری ، هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران 1و 2 ، کارگاه بافت زیلو ، کارگاه بافت سوماک، کارگاهبافت گبه و سایر قالی‌های ایلیاتی ، کارگاه بافت گلیم 1و2 ، کارگاه بافت گلیم‌های یک رو (به جزسوماک( ، کارگاه رنگ و نقطه 1 و 2 ، کارگاه رنگرزی سنتی 1 و 2 و 3 و 4 ، کارگاه مرمت و نگهداری قالی 1 و 2 و 3 ، کارگاه طراحی قالی 1 و 2 و 3 ، و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *