مقدمه 

در همه جا حضور دارد. از شمال تا جنوب،‌ از شرق تا غرب، از کویر تا دریا ، از سیاه‌چادرهای عشایری تا خانه‌های ساده روستائیان ، از کارگاه‌های ابتدایی و قدیمی واقع در کوچه پس کوچه‌های شهر تا فرهنگسراهای شهرهای بزرگ و از قبل از تاریخ تا امروز.

سخن از صنایع دستی است. صنایعی که گاه به شکل فرش و گلیم جلوه‌گر می‌شوند و زمانی لطافت و ظرافت خویش را در منبّت و معر‌ّق ، گچ‌بری و آیینه‌کاری ، سفال و سرامیک به نمایش می‌گذارند. اما به هر نقش و شکلی که باشند، بیانگر عشق به پاکی و زیبایی‌اند، چرا که خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد.صنایعی که روح خود را از هنر وام گرفته‌اند و جسم‌شان ارتباطی نزدیک با صنعت دارد و همین ویژگی است که تعریف صنایع دستی را به طور اعم و به طور اخص به عنوان یک رشته دانشگاهی دشوار کرده است. چرا که عده‌ای از اساتید و صاحب نظران، این رشته از دید هنر بررسی می‌کنند و عده‌ای دیگر آن را به عنوان یک صنعت می‌بینند و بالاخره عده‌ای نیز معتقدند که صنایع دستی تلفیقی از هنر و صنعت است و حتی بعضی از استادان و کارشناسان می‌گویند علت اینکه نمی‌توان رشته فوق را به درستی تعریف کرد عنوان نامناسب این رشته است و باید به جای صنایع دستی عنوان دیگری را برای این رشته انتخاب نمود.

رشته صنایع دستی رشته‌ای است که در آن هنر و کاربرد در کنار هم قرار دارد؛ یعنی برخلاف هنر محض مثل هنر نقاشی که کاربرد روزمره ندارد در این رشته ساخت وسایل هنری که کاربرد روزمره نیز داشته باشند، مورد توجه است. برای مثال می‌توان به ساخت یک کاسه زیبا یا کیف زیبا اشاره نمود. در این رشته دانشجویان‌ طی‌ چهار سال‌ اطلاعات‌ متوسطی‌ درباره‌ 24 گروه‌ بزرگ‌ انواع‌ صنایع‌ دستی‌ ایران‌ که‌ شامل‌ 152 شاخه‌ می‌شود، به‌ دست‌ می‌آورند همچنین‌ با پرداختن‌ به‌ یکی‌ از چهار گرایش‌ صنایع‌ چوب‌، سفال‌، نگارگری‌ و طراحی‌ فرش‌ از نظر اجرا و کارشناسی‌ آثار، در گرایش‌ فوق‌ صاحب‌ تخصص‌ شده‌ و مهارت‌های‌ لازم‌ را برای‌ تولید آثار صنایع‌ دستی‌ در گرایش‌ انتخابی‌ خود به‌ دست‌ می‌آورند.

توانایی‌های‌ لازم
بزرگترین‌ سرمایه‌ هر فرد برای‌ ورود به‌ این‌ رشته‌ عشق‌ و علاقه‌ است‌. همچنین‌ باید پایمردی‌ و حوصله‌ لازم‌ را برای‌ آموختن‌ صنایع‌ دستی‌ داشت‌ و در طراحی‌ بخصوص‌ طراحی‌ سنتی‌ قوی‌ و با نقوش‌ سنتی‌ آشنا بود. یک‌ دانشجوی‌ صنایع‌ دستی‌ لازم‌ است‌ با فرهنگ‌ و سنت‌ قدیم‌ کشور و ماشین‌ها و ابزار جدید آشنا شود و در نتیجه‌ طرح‌هایی‌ ارائه‌ دهد که‌ هم‌ اصالت‌ بومی‌ و هم‌ نوآوری‌ هنری‌ داشته‌ باشد و در نهایت‌ آشنایی‌ با ادبیات‌ کهن‌ و نو ایران‌ برای‌ دانشجویان‌ این‌ رشته‌ یک‌ ضرورت‌ است‌ . زیرا هنر ما ارتباط‌ تنگاتنگ‌ با ادبیاتمان‌ دارد و هیچ‌ هنرمند ایرانی‌ نمی‌تواند با ادبیات‌ ایران‌ بیگانه‌ باشد. گفتنی‌ است‌ دانشجویان‌ صنایع‌ دستی‌ باید از آمادگی‌ جسمانی‌ برخوردار باشند. برای‌ مثال‌ در رشته‌ای‌ مثل‌ خاتم‌ که‌ ظرافت‌ حرف‌ اول‌ را می‌زند، داشتن‌ دست‌هایی‌ چابک‌ و ماهر بسیار مهم‌ است‌.

درس های این رشته در طول تحصیل

آشنایی با رشته‌های هنری معاصر ، آشنایی با سایر هنرها ، آشنایی با مبانی برنامه ریزی کالبدی ، آشنایی با مرمت ابنیه ، آشنایی با معماری اسلامی ، آشنایی با معماری جهان ،  آشنایی با معماری معاصر ، آشنایی با هنر در تاریخ 1 و 2 ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران 1 و 2 ، اخلاق معماری ، اخلاق و تربیت اسلامی 1 و 2 ، انسان طبیعت و طراحی ، انسان، طبیعی، معماری  ، انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن از قرن سیزدهم ، ایران شناسی ، برداشت از بناهای تاریخی ، بیان معماری 1 و 2 ، تاریخ اسلام ، تاریخ شهرهای ایران ، تاریخ طراحی صنعتی و اختراعات ، تاریخچه کتابت ، تاسیسات الکتریکی (نور و صدا) ، تاسیسات مکانیکی ، تحقیق در صنایع دستی ایران 1و 2  ، تحلیل فضاهای شهری ، تحول صنایع دستی در دنیا ، تعمیر و نگهداری ساختمان ، تنظیم شرایط محیطی ، حکمت هنر اسلامی ، خوشنویسی و طراحی حروف 1 و 2 و 3 ، درک و بیان محیط ، روستا 1 و 2 ، روش تحقیق ، ریاضیات و آمار ، سازه های بتنی ، سازه های نو ، طراحی فنی ، طرح معماری 1 و 2 و 3 و 4 ، مبانی نظری معماری ، مبانی هنرهای تجسمی 1 و 2، مدیریت تولید صنعتی ،  مرمت و نگهداری آثار هنری 1 و 2 ، مقدمات طراحی معماری 1 و 2 ،  و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *