مقدمه : تابلوی اول از وجود یک رستوران خبرمی دهد. تابلوی دوم مکان یک باجه پست را نشان می دهد و تابلوی سوم می گویدکه در اینجا یک جایگاه سوخت رسانی است. البته این اطلاعات به زبان نوشتاری بیان نشده است. چرا که امروزه با وجود صد زبان و 5 هزار گویش ، نمی توان برای معرفی مراکز و مکان های مختلف از زبان نوشتاری استفاده کرد. بلکه این زبان تصویری است که با ساخت علائم و نشانه ها در هواپیماها، جاده ها وهتل ها، پیام ها را سریع تر انتقال می دهد.

 البته نباید تصور کرد که زبان تصویری یا به عبارت دیگر ارتباط تصویری، تنها به ساخت علائم و سمبل های تصویری می پردازد بلکه هنر ارتباط تصویری حیطه بسیار وسیعی را دربرمی گیرد که از آن جمله می توان به نوشتن زیبای کلمات، رسم منحنی و نمونه های آماری، تهیه آگهی مطبوعاتی و پوستر، صفحه آرایی و ده ها مورد دیگر اشاره کرد. به زبان دیگر کلیه طرح هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند، طرح گرافیکی می باشند.

رشته پر رمز و راز گرافیک در همه محیط‌ ها با همه سلایق برای خود جائی باز کرده و در ارتباط با صنعت نیز به هنرنمایی پرداخته است. گرافیک زبان تصویری است. استفاده از علائم، سمبل‌ها، خطوط، منحنی‌ها و نماد‌ها در کنار رنگ‌های موزون و حساب شده دنیایی از حرف و معنا را در خود جای داده است.
دانش‌آموزی که گرافیک را انتخاب می‌کند در رساندن فکر خود سرعت ،گیرایی و ماندگاری را در سطحی گسترده منتشر کرده . گرچه امکانات نیروی متخصص در این رشته نامحدود است. داشتن روحیه اجتماعی خوب می‌تواند دانشجو را با سلایق  مختلف آشنا ساخته و در مورد استفاده از طرح‌ها و رنگ‌ها و نماد‌ها او را موفق‌تر از دیگران نماید.

توانایی های لازم  :
دانشجوی ارتباط تصویری باید علاوه بر خلاقیت، عاشق این کار بوده وطراحی قوی و زبردست باشد. چون طراحی اساس کار یک گرافیست است ودر ضمن باید با رنگ به عنوان عامل تکمیل کننده فرم آشنا باشد. همچنین یک طراح باید با شاخه های مختلف هنری آشنایی کامل داشته باشد. چون یک گرافیست امکان دارد از تکنیک های عکاسی، چاپ ،خوشنویسی، نقاشی، طراحی صنعتی ، اصول و مبانی صنایع دستی در کارش استفاده کند و پیام مورد نظرش را به مرحله اجرا برساند. بالاخره هنرمند این رشته لازم است با علومی مثل جامعه شناسی، روانشناسی،بازاریابی و ادبیات آشنا باشد. زیرا یک پیام تبلیغاتی باید با توجه به مخاطب آن ساخته شود. یعنی باید توجه داشت که مخاطب این پیام از نظر فرهنگی، اقتصادی و خواسته ها و علایق در چه سطحی است .

زمینه ی شغلی :

  1. 1.آموزش طراحی در مراکز مختلف (در مقاطع مختلف تحصیلی ، هنرستان ها ، فرهنگسراها ، خانه های فرهنگ و آموزشگاه ها و …)
  2. 2.آموزش گرافیک در مراکز مختلف(در مقاطع مختلف تحصیلی ، هنرستان ها ، فرهنگسراها ، خانه های فرهنگ و آموزشگاه ها و …)
  3. 3.ارائه ی آثار گرافیکی و هنر های تجسمی در نمایشگاه ها .
  4. 4.طراحی زمینه های مختلف گرافیک در موسسات تبلیغاتی و بازاریابی .
  5. 5.طراحی گرافیک در سازمان ها و موسسات بزرگ که بخش مستقل گرافیک دارند .
  6. 6.مدیریت هنری در موسسات تبلیغاتی و بازاریابی .
  7. 7.همکاری با چاپ خانه ها یا لیتو گرافی ها به عنوان طراح گرافیک .
  8. 8.همکاری با مراکز انتشاراتی به عنوان طراح گرافیکی .
  9. 9.طراحی گرافیک محیطی .

درس های این رشته در طول تحصیل :

آشنایی با رشته های هنری معاصر ، آشنایی با هنر در تاریخ 1 و 2 ، آشنایی با هنر سنتی ایران ، ادبیات داستانی ایرانی 1 و 2 ، تاریخچه ی کتابت ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار ارتباط تصویری ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار تصویرسازی ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنرهای تجسمی ،  تصویر متحرک 1 ، چاپ های ماشینی ، خوشنویسی و طراحی حروف 1 و 2 و 3 و 4 ، روشهای آموزش هنر در مدارس ، طرح عملی جامع (ارتباط تصویری( ، طرح عملی جامع (تصویر سازی( ، طرح و رساله نهایی ، مبانی هنرهای تجسمی 1 و 2 ، هندسه نقوش در صنایع دستی ایران 1 و 2 ، هنر و تمدن اسلامی 1 و 2 ، کارگاه ارتباط تصویری 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 ، کارگاه تخصصی عکاسی 1 و 2، کارگاه تصویرسازی 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 ، کارگاه چاپ دستی 1 و 2 و 3 ، کارگاه طراحی 3 و 4 و 5 ، و …